Dla nauczyciela
Autorki e‑materiału: Zuzanna Kościuk
Autorki scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: Ready, Steady, Go! / Gotowi, do startu, start!
Grupa docelowa:
klasa 4 szkoła podstawowa:
Podstawa programowa:
Cele kształcenia wymagania ogólne I, II, III, V
Treści nauczania - wymagania szczegółowe I.3, I.10, III.4, V.1, V.2, V.5, V.8, X, XIV
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] Kompetencja w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] Kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] Kompetencje cyfrowe
[K5] Kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
Cele operacyjne:
Uczeń opisuje lekcję wychowania fizycznego.
Uczeń potrafi wydawać polecenia i instrukcje używane na lekcjach WF‑u.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija zainteresowanie aktywnością fizyczną.
Uczeń rozwija postawę współpracy w grupie.
Strategie uczenia się:
Strategie pamięciowe (obraz i dźwięk)
Strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, organizowanie wiedzy tematycznej)
Strategie kompensacyjne (błąd jako narzędzie doskonalenia nauka poprzez używanie omówień i synonimów nieznanych słów)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
kognitywizm
konektywizm
zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe
metoda podająca (praca z tekstem)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (praca z katalogiem interaktywnym, dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)
Formy zajęć:
praca w parach
praca w grupach
Praca całego zespołu klasowego
praca indywidualna
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
ew. urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel pokazuje uczniom zdjęcie Kids playing a game together (Przeczytaj) i pyta: What are the children doing? Do you like to play games? Do you have a favourite ball game? What is it? Uczniowie odpowiadają na forum klasy. Nauczyciel pomaga nazwać czynności po angielsku, jeśli dzieciom brakuje słów i zapisuje ich pomysły na tablicy. Może poprosić by dzieci zagłosowały na ulubioną grę i w ten sposób stworzyć ranking np. trzech ulubionych gier/zabaw grupy.
Uczniowie łączą wyrażenia z ilustracjami w Exercise 1 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel dzieli klasę na zespoły trzyosobowe (Uczeń A, B, C). Prosi, żeby Uczeń A przeczytał fragment tekstu It’s Time for PE! (Przeczytaj) o Marii, Uczeń B fragment o Amy, a uczeń C fragment o Johnie. Następnie uczniowie po kolei opowiadają pozostałym członkom grupy o ulubionych czynnościach swojego bohatera.
Następnie, wszyscy czytają tekst w całości, po czym na urządzeniach mobilnych wybierają prawidłowe odpowiedzi w Exercise 2 (Przeczytaj). Ochotnicy odczytują odpowiedzi i uzasadniają je powołując się na odpowiednie fragmenty tekstu.
Pracując w parach, uczniowie porządkują wyrażenia z Exercise 3 (Przeczytaj), i nanoszą odpowiedzi na tablicę.
Uczniowie stają obok ławek. Nauczyciel przedstawia komendy z sekcji Gramatyka, ilustrując je gestami, a uczniowie powtarzają komendy głośno i naśladują gesty nauczyciela. Następnie, nauczyciel wydaje komendy w różnej kolejności, a zadaniem dzieci jest wykonać gest odpowiadający danej czynności.
Nauczyciel wyznacza kolejne osoby, aby głośno wydały jedną z komend klasie, a pozostali, stosują się do polecenia, wykonują odpowiednie gesty.
Uczniowie w parach na urządzeniach mobilnych wykonują Exercise 4 i 5 (Przeczytaj), a następnie nanoszą odpowiedzi na tablicę.
Uczniowie bawią się w parach w roboty. Najpierw jedna osoba wydaje polecenie drugiej, która jako robot wykonuje polecenia, po czym zamieniają się rolami. Powtarzają zabawę trzy razy.
Uczniowie samodzielnie wykonują Exercise 6 (Przeczytaj). Ochotnicy zgłaszają się by odczytać prace, a pozostali, słuchając, wykonują odczytywane polecenia.
W ramach przygotowania do pracy z multimedium nauczyciel wyświetla na tablicy zdjęcie Are you a team player? Uczniowie odpowiadają na pytanie pod zdjęciem, po czym łączą obrazki z wyrazami w Exercise 1 (Katalog interaktywny) na urządzeniach mobilnych. Chętna osoba nanosi rozwiązanie na tablicę.
Nauczyciel lub chętny uczeń odtwarza nagrania do katalogu, a następnie uczniowie pracując w parach łączą wyrazy w wyrażenia w Exercise 2 (Katalog interaktywny). Ochotnik nanosi odpowiedzi na tablicę.
Uczniowie grupują wyrażenia w Exercise 3 (Katalog interaktywny). Podają je nauczycielowi, który przeciąga wyrażenia w odpowiednie miejsce.
Faza podsumowująca:
Uczniowie uzupełniają zdania w Exercise 4 (Katalog interaktywny). Ochotnicy nanoszą odpowiedzi na tablicę.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 1‑7 (Sprawdź się)
Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się):
You go to a new school and you want to describe PE lessons to your English friend. In your email:
write where the lessons take place;
inform what you usually play during the lessons;
name two exercises you like to do.
Write 50‑120 words.
Materiały pomocnicze: Katalog interaktywny z e‑materiału
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
W ramach pracy domowej, uczniowie analizują katalog interaktywny i wykonują własny rysunek‑dyptych – po lewej stronie rysują swój ulubiony team sport i opatrują go nazwą, a po prawej swój ulubiony individual sport (również opatrzony nazwą).
Z prac powstaje wystawa klasowa.