Dla nauczyciela
Autorka e‑materiału: Monika Kozłowska
Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska
Opracowanie metodyczne: Paulina Andruszkiewicz‑Glińska, Paulina Marchlik
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: My Musical Instruments / Moje instrumenty muzyczne
Grupa docelowa:
klasa 1 szkoła podstawowa
Podstawa programowa:
Treści nauczania – wymagania szczegółowe 1.5, 2.2, 2.3, 3.1, 3.2, 6.1, 6.3, 7, 8.1, 11
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
Cele operacyjne:
Uczeń nazywa wybrane instrumenty muzyczne.
Uczeń mówi, na jakich instrumentach potrafi grać i na jakich instrumentach potrafią grać inni.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija motywację do gry na różnych instrumentach.
Uczeń rozwija zainteresowanie muzyką.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, organizowanie wiedzy tematycznej)
strategie kompensacyjne (techniki wspierające uczenie się słownictwa, wykorzystanie domysłu językowego)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
kognitywizm
konstruktywizm
konektywizm
metoda podająca (praca z tekstem/nagraniem/animacją)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (ćwiczenia ruchowe/polisensoryczne)
Formy zajęć:
praca w grupach
praca w parach
praca całego zespołu klasowego
praca indywidualna
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla indywidualnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Przed lekcją nauczyciel przygotowuje dowolny utwór muzyczny, magiczne pudełko i karty z obrazkami przedstawiającymi instrumenty muzyczne – guitar, piano, drums, xylophone.
Nauczyciel prosi uczniów, żeby ustawili krzesełka w taki sposób, aby mogli się wokół nich poruszać. Zaprasza uczniów do zabawy w muzyczne krzesła: Let’s play musical chairs. When I play music you walk around your chair. When the music stops, you must sit on the chair. Odtwarza dowolny utwór muzyczny, a uczniowie postępują zgodnie z instrukcjami. Z gry po kolei odpadają osoby, które zajęły miejsca jako ostatnie. Wygrywa dziecko, któremu udało się za każdym razem usiąść szybciej od innych.
Nauczyciel prezentuje uczniom karty z obrazkami instrumentów, wymawia nazwę i prosi o zaprezentowanie gestem, jak się na nich gra, oraz powtórzenie nazwy instrumentu śpiewem. Następnie odtwarza nagrania brzmienia instrumentów z Exercise 1 (Przeczytaj) i prosi uczniów o naśladowanie ruchowe grania na danym instrumencie oraz powtórzenie jego nazwy. Ochotnicy zaznaczają odpowiedzi w ćwiczeniu na tablicy.
Faza realizacyjna:
Uczniowie słuchają nagrania z historyjką (Przeczytaj) i śledzą wzrokiem tekst na tablicy multimedialnej lub na urządzeniach mobilnych.
Nauczyciel ponownie odtwarza nagranie, ale tym razem zatrzymuje je po każdym zdaniu z nazwą instrumentu i prosi uczniów o powtórzenie zdania.
Nauczyciel wyświetla na tablicy ilustracje z Exercise 2 (Przeczytaj). Odtwarza nagrania, a uczniowie wybierają prawidłowe odpowiedzi na urządzeniach mobilnych. Następnie nauczyciel rzuca piłeczkę do wybranej osoby i prosi o zaznaczenie odpowiedzi na tablicy. W kolejnym kroku nauczyciel odtwarza nagrania jeszcze raz i prosi dzieci o zademonstrowanie ruchowo gry na danym instrumencie i powtórzenie śpiewem zdania z nagrania.
Nauczyciel wyświetla na tablicy Exercise 3 (Przeczytaj). Uczniowie, pracując w parach, wykonują ćwiczenie na urządzeniach mobilnych. Nauczyciel celowo błędnie zaznacza odpowiedzi, po czym wspólnie z uczniami sprawdza ćwiczenie na tablicy. Uczniowie oceniają odpowiedzi nauczyciela gestami: jeśli nauczyciel wybrał poprawny opis rysunku, kierują kciuki w górę i mówią np.: Yes, the guitar; jeśli niepoprawny, kierują kciuki w dół i mówią: No, you’re wrong. It’s the piano. Ochotnicy podchodzą do tablicy i nanoszą prawidłowe odpowiedzi.
Dzieci siadają w kręgu. Nauczyciel odtwarza nagrania z ćwiczenia Exercise 1 (Animacja). Rzutem piłeczki wybiera osobę, która demonstruje i powtarza zdanie np.: I can play the guitar very well. Następnie rzuca piłeczkę do kolejnej osoby, której zadaniem jest takie samo zademonstrowanie i powtórzenie zdania. W ten sposób czynność powtarzana jest przez kilka osób, po czym nauczyciel przechodzi do kolejnego nagrania i zabawa zaczyna się od nowa.
Nauczyciel odtwarza animację dwa razy (Animacja). Za drugim razem, w interaktywnej części animacji, dzieci naśladują gesty przedstawiające granie na różnych instrumentach i odpowiadają pani Crow.
Nauczyciel wyświetla na tablicy Exercise 2 (Animacja) – odczytuje zdanie z ćwiczenia, rzutem piłeczki wybiera ucznia i zadaje mu pytanie: What letter is missing? Uczeń nanosi literę na tablicę, a pozostali robią to samo na urządzeniach mobilnych.
Nauczyciel odtwarza nagrania z Exercise 3 (Animacja), a uczniowie, pracując w parach na urządzeniach mobilnych, porządkują obrazki z ćwiczenia. Ochotnicy nanoszą odpowiedzi na tablicę.
Podczas realizacji poszczególnych ćwiczeń nauczyciel powinien dostosować tempo ich wykonywania do indywidualnych potrzeb uczniów. Uczniowie, którzy szybciej wykonali ćwiczenie, mogą pomóc koledze/koleżance pracującemu/pracującej wolniej.
Faza podsumowująca:
Nauczyciel dzieli uczniów na dwa zespoły, które przystępują do rywalizacji w kalambury. Zadaniem kolejnych zawodników jest przedstawić grę na jakimś instrumencie, a zadaniem drużyny przeciwnej poprawnie nazwać czynność, np.: He/She can play the piano. Nauczyciel podkreśla, że w zdaniu powinno znajdować się the, bo tylko za takie zdanie drużyna zdobędzie punkt. Wygrywa drużyna, która zdobędzie większą liczbę punktów.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 1–3 (Sprawdź się). Nauczyciel może wykorzystać ćwiczenia z sekcji w ramach sprawdzianu lub zadać wybrane ćwiczenia do samodzielnego wykonania w domu.
Materiały pomocnicze:
Dowolny utwór muzyczny, magiczne pudełko i karty z obrazkami instrumentów muzycznych – guitar, piano, drums, xylophone.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Uczniowie wykonują rysunek komiksowy przedstawiający ich samych grających na jednym z instrumentów z animacji. W dymku powinien widnieć napis typu: I can play the piano.