Dla nauczyciela
Scenariusz lekcji
Autor: Agnieszka Pieszalska
Przedmiot: biologia
Temat: Katabolizm puryn i biosynteza kwasu moczowego
Grupa docelowa: uczniowie III etapu edukacyjnego – kształcenie w zakresie rozszerzonym
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii;
kompetencje cyfrowe.
kompetencje osobiste, społeczne w zakresie umiejętności uczenia się;
Cele operacyjne
Uczeń:
określa organizmy wydalające kwas moczowy jako końcowy produkt przemian azotowych;
opisuje sposób powstawania kwasu moczowego.
Strategie nauczania:
konstruktywizm;
konektywizm.
Metody i techniki nauczania:
analiza tekstu źródłowego;
s‑z-s;
gwiazda pytań.
Formy pracy:
praca indywidualna;
praca w grupach;
praca całego zespołu klasowego.
Środki dydaktyczne:
komputery z dostępem do internetu;
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale;
arkusz papieru A3 z narysowaną gwiazdą pytań.
Przebieg zajęć
Faza wstępna
Nauczyciel prosi uczniów o zapoznanie się ze wstępem w e‑materiale.
Nauczyciel zadaje pytania:
W jaki sposób może być wydalany azot?
Co to jest puryna?
Nauczyciel podaje cele lekcji i formułuje jej temat.
Faza realizacyjna
Nauczyciel prosi uczniów o zapoznanie się z tematem „Katabolizm puryn i biosynteza kwasu moczowego” znajdującym się w e‑podręczniku.
Praca samodzielna (s) – studiowanie literatury, pozyskiwanie informacji.
Nauczyciel dzieli uczniów na 4 grupy.
Praca zespołowa (z).
Grupy otrzymują arkusz papieru A3 z ilustracją gwiazdy. Zadaniem grup jest umieszczenie na ramionach gwiazdy pytań dotyczących zagadnienia znajdującego się wewnątrz gwiazdy „Katabolizm puryn i biosynteza kwasu moczowego”. Maksymalna ilość pytań: 5.
Grupy po napisaniu pytań przekazują gwiazdę innej grupie zgodnie z kierunkiem ruchu wskazówek zegara. Zadaniem grup jest udzielenie odpowiedzi na pytania w oparciu o wiadomości znajdujące się w e‑podręczniku. Odpowiedzi zapisują na otrzymanym arkuszu papieru A3.
Po upływie wyznaczonego czasu grupy prezentują swoje gwiazdy. Nauczyciel w razie potrzeby uzupełnia informacje.
Praca samodzielna (s) – uczniowie zapoznają się z multimedium bazowym i wykonują do niego polecenia.
Nauczyciel sprawdza poprawność wykonanych poleceń.
Faza podsumowująca
Nauczyciel podsumowuje prace grup.
Nauczyciel prosi grupy o odpowiedzi na pytania 1–5 zawarte w e‑materiale.
Nauczyciel sprawdza poprawność odpowiedzi.
Praca domowa
Uczniowie wykonują ćwiczenia interaktywne 6–8 zawarte w e‑materiale.
Materiały pomocnicze:
Neil A. Campbell i in., „Biologia Campbella”, tłum. K. Stobrawa i in., Rebis, Poznań 2019.
„Encyklopedia szkolna. Biologia”, red. Marta Stęplewska, Robert Mitoraj, Wydawnictwo Zielona Sowa, Kraków 2006.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania filmu samouczka
Film samouczek może być wykorzystany przez ucznia podczas lekcji powtórzeniowej