Autorka e‑materiału: Dorota Giżyńska

Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska

Przedmiot: język angielski

Temat zajęć: A Leopard Can’t Change Its Spots! / Natura ciągnie wilka do lasu!

Grupa docelowa: klasa 8 szkoła podstawowa

Podstawa programowa:

Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV, V

Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.13, III.1, III.4, IV.1, V.1,VII.8

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  1. [K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji

  2. [K3] kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii

  3. [K4] kompetencje cyfrowe

  4. [K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się

Cele operacyjne:

  1. Uczeń stosuje słownictwo odnoszące się do różnych ekosystemów.

  2. Uczeń umie zdefiniować, czym jest ekosystem, oraz wymienić i opisać główne ekosystemy ziemskie.

  3. Uczeń potrafi opisać przykłady adaptacji zwierząt do warunków ekosystemu, w którym żyją.

  4. Uczeń potrafi napisać do kolegi/koleżanki e‑mail na temat ciekawego zwierzęcia.

Cele motywacyjne:

  1. Uczeń rozwija wiedzę na temat ekosystemów na ziemi i zaciekawienie cechami adaptacyjnymi rzadkich zwierząt. 

  2. Uczeń kształtuje świadomość różnorodności środowiska oraz ciągłości pomiędzy wyglądem i zachowaniami zwierząt a ich habitatem.

Strategie uczenia się:

  1. strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)

  2. strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)

  3. strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)

Metody/techniki nauczania:

  1. podejście komunikacyjne

  2. metoda kognitywna

  3. grywalizacja, konstruktywizm

  4. konektywizm

  5. podejście humanistyczne

  6. zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe

Formy zajęć:

  1. praca w parach

  2. praca indywidualna

  3. praca całego zespołu klasowego

Środki dydaktyczne:

  1. karta zadań interaktywnych

  2. gra edukacyjna

PRZEBIEG LEKCJI:

Faza wprowadzająca:

  1. Nauczyciel pyta uczniów: What is the strangest animal you know? What animals live in the Arctic? What animals live on the African savannas? Do you know why polar bears are white and lions are beige? Uczniowie udzielają odpowiedzi na forum klasy na podstawie posiadanej wiedzy przyrodniczej.

  2. W ramach przygotowania do lekcji uczniowie łączą nazwy zwierząt z odpowiednimi zdjęciami w Exercise 1 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.

Faza realizacyjna:

  1. Uczniowie czytają pierwszy fragment tekstu pt. Ecosystem i odpowiadają na pytania nauczyciela: What is an ecosystem? What does it mean that ecosystem “determines” the kinds of animals survive in it? What does it mean that organisms “adapt”? W ten sposób nauczyciel sprawdza znajomość kluczowych dla rozumienia tekstu słów.

  2. Nauczyciel dzieli uczniów na dwie grupy, z których jedna czyta o ekosystemach lądowych, a druga o wodnych. Po przeczytaniu swojego fragmentu członkowie każdej z grup relacjonują go reszcie uczniów, wybierając podstawowe informacje oraz podając interesujące ich zdaniem ciekawostki.

  3. Uczniowie wykonują Exercise 2 (Przeczytaj) i podają odpowiedzi na forum klasy.

  4. Wszyscy czytają całość tekstu o ekosystemach i w parach wykonują Exercise 3 (Przeczytaj). Sprawdzają odpowiedzi na forum klasy, uzasadniając je odpowiednimi cytatami z tekstu.

  5. Uczniowie samodzielnie uzupełniają Exercise 45 (Przeczytaj), po czym porównują odpowiedzi w parach, odczytują je i nanoszą na tablicę multimedialną.

  6. Pracując w parach, uczniowie wykonują dwa ćwiczenia, żeby sprawdzić, co zapamiętali z tekstu: a) jedna osoba wybiera opisane w tekście zwierzę, a druga, nie zaglądając do tekstu i ćwiczeń, stara się dostarczyć informacji na temat zwierzęcia. Następnie uczniowie zamieniają się rolami. Każdy pyta o dwa zwierzęta; b) jedna osoba podaje cechę adaptacyjną jakiegoś zwierzęcia, a druga podaje jego nazwę. Podobnie jak poprzednio uczestnicy ćwiczenia zamieniają się rolami dwa razy.

  7. W ramach wprowadzenia do gry edukacyjnej uczniowie łączą nazwy zwierząt z opisami w Exercise 1 (Gra edukacyjna). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.

  8. Uczniowie samodzielnie grają na czas (np. 7–8 minut) w pierwsze domino (Gra edukacyjna), po czym odczytują na forum klasy angielskie nazwy zwierząt wymienianych po polsku przez nauczyciela.

Faza podsumowująca:

  1. Uczniowie grają w parach w kolejne dwie części domino, a odpowiedzi sprawdzane są na forum klasy i nanoszone przez nich na tablicę multimedialną.

  2. Opcjonalnie: Uczniowie wykonują Exercise 23 (Gra edukacyjna). Chętne osoby nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.

  3. Następnie, pozostając w parach, uczniowie rozmawiają i ustnie odpowiadają na pytania z Exercise 8 (Sprawdź się), korzystając z wyrażeń ze słownika i gry edukacyjnej:

  • What do ecosystems consist of? (living, interact)

  • What is a behavioural adaptation? (migration, due to)

  • What is camouflage? (change, predators)

  • How do animals survive colder months? (fur, hibernate)

  • How do deep‑ocean animals survive without light? (light, chemical reaction)

Po zakończeniu pracy w parach chętne osoby prezentują odpowiedzi na forum klasy.

  1. Na zakończenie lekcji nauczyciel może wrócić do jej tytułu i podkreślić, że chociaż zajęcia dotyczyły stwierdzenia Leopard Can’t Change Its Spots w sposób dosłowny, jest ono też stwierdzeniem idiomatycznym, oznaczającym, że pewnych cech osobowości nie da się zmienić. Nauczyciel może więc w związku z tym zapytać uczniów: Which “spots” you think you can’t change about yourself? Why? i porozmawiać na ten temat z uczniami na forum klasy lub umożliwić im dyskusję w grupach trzy-, czteroosobowych.

Praca domowa:

  1. Uczniowie wykonują Exercise 1–7 (Sprawdź się).

  2. Uczniowie wykonują pisemnie Exercise 9 (Sprawdź się).

  3. Uczniowie tworzą krzyżówkę do słownictwa z gry edukacyjnej składającą się z sześciu wyrazów i ich definicji.

Materiały pomocnicze: Gra edukacyjna z e‑materiału.

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:

W ramach pracy domowej uczniowie tworzą krzyżówkę do słownictwa z gry edukacyjnej składającą się z sześciu wyrazów i ich definicji. Na kolejnej lekcji wymieniają się krzyżówkami z kolegą/koleżanką i rozwiązują otrzymane zadania. Następnie przekazują wypełnioną krzyżówkę do sprawdzenia jej autorowi/autorce.