Autorka e‑materiału: Zuzanna Kościuk

Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska

Przedmiot: język angielski

Temat zajęć: Guy Fawkes Night / Noc GuyFawkesa

Grupa docelowa: klasa 5 szkoła podstawowa

Podstawa programowa:

Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, V

Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.9, II.5, III.4, V.1, V.2, VIII.3, IX.1, X, XI, XII

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  1. [K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji

  2. [K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności

  3. [K4] kompetencje cyfrowe

  4. [K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się

  5. [K8] kompetencje w zakresie świadomości i kompetencji kulturalnej

Cele operacyjne:

  1. Uczeń stosuje słownictwo związane ze świętem Guy Fawkes Night.

  2. Uczeń potrafi opisać, na czym polega świętowanie Nocy GuyFawkesa i wyjaśnić pochodzenie święta.

  3. Uczeń potrafi zredagować e‑mail do kolegi/koleżanki, w którym opisuje obchody Nocy GuyFawkesa.

Cele motywacyjne:

  1. Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę na tematy związane z Guy Fawkes Night.

  2. Uczeń kształtuje wiedzę na temat Guy Fawkes Night.

  3. Uczeń rozwija świadomość historyczną i kulturową dotyczącą Wielkiej Brytanii.

  4. Uczeń kształtuje postawę zaangażowania w proces uczenia się.

Strategie uczenia się:

  1. strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)

  2. strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)

  3. strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)

Metody/techniki nauczania:

  1. podejście komunikacyjne

  2. metoda kognitywna

  3. konektywizm

  4. podejście humanistyczne

  5. zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe

  6. metoda podająca (praca z tekstem)

  7. metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)

  8. metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)

  9. metoda aktywizująca (praca z prezentacją multimedialną, dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)

Formy zajęć:

  1. praca w parach

  2. praca w grupach

  3. praca indywidualna

  4. praca całego zespołu klasowego

Środki dydaktyczne:

  1. komputer z dostępem do internetu i z głośnikami

  2. zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale

  3. tablica interaktywna

  4. urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów

PRZEBIEG LEKCJI:

Faza wprowadzająca:

  1. Nauczyciel wyświetla na tablicy multimedialnej ilustrację przedstawiającą fajerwerki rozświetlające niebo (Przeczytaj) i pyta: Do you like traditional celebrations? What are the most famous traditions in Poland? Uczniowie odpowiadają na forum klasy.

  2. W ramach przygotowania do czytania tekstu uczniowie łączą zdjęcia z wyrazami w Exercise 1 (Przeczytaj). Osoba, która najszybciej wykona zadanie, nanosi rozwiązania na tablicę multimedialną. Uczniowie sprawdzają odpowiedzi na forum klasy.

Faza realizacyjna:

  1. Nauczyciel prosi uczniów, żeby przeczytali tekst Remember, Remember, the 5th of November i indywidualnie wykonali Exercise 2 (Przeczytaj). Uczniowie porównują odpowiedzi w parach i na forum zespołu klasowego, uzasadniają je cytatami z tekstu.

  2. Uczniowie czytają tekst jeszcze raz i wykonują Exercise 3 (Przeczytaj). Nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną. Dodatkowo uczniowie ćwiczą literowanie i pisownię wyrazów z zadania. Pracują w parach, gdzie jeden uczeń literuje dane słowo, a partner stara się poprawnie je zapisać. Następnie zamieniają się rolami. Alternatywnie lub dodatkowo: Do każdego zdania uczniowie mogą utworzyć pytania w taki sposób, aby w odpowiedzi padło wpisane w zdanie wyrażenie, np.: odpowiedź 4 What did Catholics want to do in 1605? – They wanted to BLOW UP the Parliament. Uczniowie pracują w parach. Zadają sobie na przemian pytania i na nie odpowiadają.

  3. Uczniowie wykonują Exercise 4 (Przeczytaj). Porównują odpowiedzi w parach, a chętne osoby nanoszą rozwiązania na tablicę multimedialną. Alternatywnie: Uczniowie literują poszczególne wyrazy chętnym kolegom/koleżankom, którzy nanoszę litery na tablicę.

  4. Uczniowie z pomocą nauczyciela wybierają z tekstu kluczowe słownictwo, które tworzy szkielet treści. Wyrażenia zapisują w formie np. chmury wyrazowej. Następnie, wykorzystując wszystkie wyrażenia, odtwarzają informacje na temat Guy Fawkes Night.

  5. Nauczyciel prosi uczniów, żeby w ramach przygotowania do pracy z prezentacją multimedialną wykonali Exercise 1 (Prezentacja multimedialna). Najszybsza osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.

  6. Uczniowie odtważają prezentację multimedialną, a następnie grupują zdania w Exercise 3 (Prezentacja multimedialna). Odczytują odpowiedzi na forum klasy, a nauczyciel nanosi je na tablicę multimedialną.

  7. Uczniowie powtórnie oglądają prezentację i indywidualnie lub w parach wykonują Exercise 4 (Prezentacja multimedialna).

  8. Uczniowie wykonują Exercise 5 (Prezentacja multimedialna). Odczytują prace na forum klasy.

Faza podsumowująca:

Uczniowie wykonują Exercise 34 (Sprawdź się). Sprawdzają odpowiedzi na forum klasy. Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.

Praca domowa:

  1. Uczniowie wykonują Exercise 1, 2, 5–7 (Sprawdź się).

  2. Uczniowie piszą pracę na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): Your friend from the USA wants to learn about Guy Fawkes Night. Write him/her an email in which you:

  • describe how people celebrate Guy Fawkes Night;

  • talk about local traditions;

  • say whether you like Bonfire Night or not.

Your answer shouldn't be longer than 50 words.

Materiały pomocnicze: Prezentacja multimedialna z e‑materiału.

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:

Uczniowie, pracując w parach, ponownie analizują prezentację i tworzą 3 zagadki‑rebusy ze zdaniami z prezentacji, zastępując słowa kluczowe np. torches rysunkami. Następnie, wymieniają się rebusami z inną parą uczniów i rozwiązują rebusy.