Dla nauczyciela
Autorki e‑materiału: Ela Borowiec
Autorki scenariusza: Iza Michalak
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: Comparing the USA and the UK / Porównanie USA i Wielkiej Brytanii
Grupa docelowa: klasa 4 szkoła podstawowa
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne: I, II, III, V
Treść nauczania – cele szczegółowe: I.8, I.14, II.1, II.5, III.4, V.1, V.6, X
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
[K8] kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej
Cele operacyjne:
Uczeń stosuje słownictwo związane z określaniem kierunków geograficznych oraz opisywaniem klimatu.
Uczeń potrafi wskazać najciekawsze według niego fakty dotyczące Wielkiej Brytanii oraz Stanów Zjednoczonych.
Uczeń potrafi napisać do kolegi/koleżanki e‑mail na temat miejsca, które zamierza odwiedzić latem, oraz opisać panujący tam klimat.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę na temat kierunków geograficznych oraz klimatu.
Uczeń rozwija wiedzę na temat Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)
strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
metoda kognitywna
konektywizm
podejście humanistyczne
zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe
metoda podająca (praca z tekstem)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (praca z prezentacją multimedialną, dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)
Formy zajęć:
praca w parach
praca w grupach
praca indywidualna
praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
ew. urządzenia (laptopy, tablety) dla indywidualnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
W ramach przygotowania do lekcji nauczyciel wyświetla ilustrację People speak English in the UK and the USA, wskazuje mapy Zjednoczonego Królestwa i Stanów Zjednoczonych i pyta: What country is this? What language do they speak there? Uczniowie odpowiadają na forum klasy, a następnie wykonują Exercise 1 i 2 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel wyświetla tekst Welcome to My Country na tablicy. Odczytuje tekst, a uczniowie śledzą tekst wzrokiem na tablicy. Zanim nauczyciel rozpocznie czytanie mówi: Listen to me and read the text on the board. Remember three things about the UK and three things about the US. Gdy nauczyciel skończy czytać, „zdejmuje” tekst z tablicy, i prosi uczniów by powiedzieli, jakie trzy rzeczy zapamiętali o danym kraju. Uczniowie odpowiadają na forum klasy.
Uczniowie jeszcze raz czytają tekst Welcome to My Country , tym razem samodzielnie, po czym w parach wykonują Exercise 3 (Przeczytaj). Chętni nanoszą odpowiedzi na tablicę.
Uczniowie wykonują Exercise 4 i 5 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną. Ponadto uczniowie wskazują polskie odpowiedniki wszystkich przymiotników.
Uczniowie, pracując w parach, wykonują na podstawie tekstu mapę pojęć, w której uwzględniają informacje dotyczące Wielkiej Brytanii i USA oraz słownictwo związane z kierunkami geograficznymi i klimatem.
Uczniowie wykonują Exercise 6 i 7 (Przeczytaj), starając się użyć jak najwięcej odpowiednich wyrazów do opisania klimatu. Chętne osoby prezentują odpowiedzi na forum klasy.
W ramach rozgrzewki uczniowie wykonują Exercise 1 (Prezentacja multimedialna). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę.
Uczniowie zapoznają się z prezentacją multimedialną i wykonują Exercise 2‑4 (Prezentacja multimedialna). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Uczniowie, pracując w parach, wykonują Exercise 5 (Prezentacja multimedialna). Relacjonują odpowiedzi na forum klasy.
Faza podsumowująca:
Uczniowie, pracując w parach, wykonują Exercise 7 (Sprawdź się). Najpierw tworzą listę wyrazów i zwrotów z wcześniejszych etapów lekcji, które będą przydatne w realizacji zadania, a następnie odpowiadają na pytania. Chętne osoby prezentują odpowiedzi na forum klasy.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 1–6 (Sprawdź się).
Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się):
You are going to visit the USA in the summer. Write an email to your English friend in which you:
tell them where you are going;
explain what you want to see and do there;
describe the typical weather there.
Sign as XYZ.
Your answer should be 50‑120 words long.
Materiały pomocnicze: Prezentacja multimedialna z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
W ramach pracy domowej, uczniowie wybierają jedno z miast opisanych w prezentacji multimedialnej i w formie mapy pojęć tworzą notatkę na temat tego miast. Np. na środku kartki piszą słowo Los Angeles, a w okół inne słowa opisujące LA oraz ilustrujące słowa obrazki lub zdjęcia. Na kolejnej lekcji uczniowie w parach prezentują wybrane miasta posiłkując się wykonanymi przez siebie mapami pojęć.