Autorka e‑materiału: Anna Faszcza

Autorka scenariusza: Iza Michalak

Przedmiot: język angielski

Temat zajęć: Web Accessibility / Dostępność do stron internetowych

Grupa docelowa: klasa 4 liceum/technikum

Podstawa programowa:

Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV, V

Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.1, I.11, I.12, II.5, III.4, III.7, V.1, V.6, V.12, VII.2, VII.3, VII.15, IX.2, XII, XIII, XIV

Poziom nauczania: podstawowy

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  1. [K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji

  2. [K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności

  3. [K3] kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii

  4. [K4] kompetencje cyfrowe

  5. [K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się

  6. [K6] kompetencje obywatelskie

Cele operacyjne:

  1. Uczeń stosuje słownictwo dotyczące rodzajów dysfunkcji różnych osób i dostosowań do ich potrzeb, które są używane na stronach internetowych.

  2. Uczeń umie opowiedzieć, jakie są standardy udogodnień dla różnych użytkowników internetu.

  3. Uczeń potrafi napisać do kolegi/koleżanki z Anglii e‑mail, w którym opisuje trudności, z jakimi spotykają się osoby z niepełnosprawnościami podczas korzystania z internetu, oraz umie wskazać formy dostępnych dla nich udogodnień.

Cele motywacyjne:

  1. Uczeń kształtuje wiedzę na temat dostosowań stron internetowych do potrzeb użytkowników z różnymi dysfunkcjami.

  2. Uczeń kształtuje rozumienie wpływu nauki, technologii i inżynierii na życie człowieka.

Strategie uczenia się:

  1. strategie pamięciowe (obraz i dźwięk, skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)

  2. strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)

  3. strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)

Metody/techniki nauczania:

  1. podejście komunikacyjne

  2. kognitywizm

  3. konstruktywizm

  4. konektywizm

  5. metoda podająca (praca z tekstem, praca z plikiem audio)

  6. metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)

  7. metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)

  8. metoda aktywizująca (dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)

Formy zajęć:

  1. praca w parach

  2. praca w grupach

  3. praca indywidualna

  4. praca całego zespołu klasowego

Środki dydaktyczne:

  1. komputer z dostępem do internetu i z głośnikami

  2. zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale

  3. tablica interaktywna

  4. urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów

PRZEBIEG LEKCJI:

Faza wprowadzająca:

W ramach przygotowania do lekcji uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj). Po sprawdzeniu odpowiedzi nauczyciel pyta, które z informacji były dla uczniów nowe.

Faza realizacyjna:

  1. Uczniowie czytają pierwszy akapit tekstu Ready to Get Connected i odpowiadają na pytanie: How is access to information for people with disabilities legally regulated? Zadanie wykonują na forum klasy.

  2. Uczniowie pracują w pięcioosobowych grupach. Każda osoba z zespołu zapoznaje się z jednym akapitem tekstu. Sprawdza w słowniku niezrozumiałe słownictwo. Następnie w obrębie grupy uczniowie wymieniają się informacjami przekazanymi w poszczególnych fragmentach tekstu. Na koniec mogą wspólnie wybrać dziesięć najważniejszych, ich zdaniem, informacji dotyczących zagadnienia omówionego w tekście, którymi następnie dzielą się na forum klasy.

  3. Uczniowie czytają cały tekst i wykonują Exercise 2 (Przeczytaj). Porównują odpowiedzi w parach i na forum klasy.

  4. Uczniowie w każdym akapicie tekstu wyszukują kluczowe dla omawianego zagadnienia słownictwo, które następnie porządkują według obranych przez siebie kategorii.

  5. Nauczyciel rzuca kostką do gry. Liczba wyrzuconych oczek wskazuje liczbę wyrazów, z którymi uczniowie układają zdania.

  6. Uczniowie wykonują Exercise 4 (Przeczytaj). Odpowiedzi sprawdzane są na forum klasy.

  7. W ramach rozgrzewki uczniowie wykonują Exercise 1 (Plik audio). Chętna osoba realizuje zadanie na tablicy.

  8. Uczniowie zapoznają się z plikiem audio, po czym wykonują Exercise 2 (Plik audio). Porównują odpowiedzi w parach, a następnie na forum klasy.

  9. Uczniowie wykonują Exercise 3 (Plik audio). Uzasadniają odpowiedzi, odwołując się do treści nagrania.

  10. Uczniowie wykonują w parach Exercise 4 (Plik audio). Chętne osoby odczytują odpowiedzi na forum klasy.

Faza podsumowująca:

Uczniowie, pracując w parach, wykonują Exercise 7 (Sprawdź się). Ochotnicy odczytują prace na forum klasy.

Praca domowa:

  1. Uczniowie wykonują Exercise 1–6 (Sprawdź się).

  2. Uczniowie wykonują Exercise 8 (Sprawdź się): During your last lesson you were discussing the topic of the kinds of disorders people have, the problems they face while surfing the net and the solutions provided. You enjoyed the lesson a lot and decided to share your impressions of it with your friend from England. Write an email (100–150 words) to your friend and:

  • enumerate different disabilities that Web visitors struggle with;

  • explain what the goal of Web accessibility is;

  • choose one disability and describe available accessibilities;

  • write which piece of information from the lesson surprised you the most.

Materiały pomocnicze: Plik audio z e‑materiału.

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:

Uczniowie przygotowują listę 8 pytań do nagrań z pliku audio (po 2 pytania dla każdej z osób). Następnie w parach odgrywają krótkie dialogi, w których jedna z osób wciela się w bohatera nagrania i odpowiada na pytania kolegi/koleżanki. Uczniowie zamieniają się rolami.