Dla nauczyciela
Autorka e‑materiału: Justyna Płachta
Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: What Is It Made Of? / Z czego to jest zrobione?
Grupa docelowa: klasa 1 liceum/technikum
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV
Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.2, II.1, II.2, II.5, III.4, IV.1, V.1, VII.2, VIII.1, XI, XII
Poziom nauczania: podstawowy
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K3] kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
Cele operacyjne:
Uczeń stosuje słownictwo pozwalające opisać, z czego są zrobione przedmioty codziennego użytku.
Uczeń potrafi scharakteryzować zawód dekoratora wnętrz.
Uczeń stosuje konstrukcje made of oraz made from, aby opisywać przedmioty.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija słownictwo umożliwiające rozmowę na temat dekorowania wnętrz.
Uczeń rozwija wiedzę na temat materiałów, z których są zbudowane przedmioty codziennego użytku.
Uczeń rozwija spostrzegawczość i poczucie estetyki.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)
strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
metoda kognitywna
konektywizm
podejście humanistyczne
metoda podająca (praca z tekstem)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (praca z ilustracją interaktywną, dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)
Formy zajęć:
praca w parach
praca w grupach
praca indywidualna
praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Przed lekcją nauczyciel prosi uczniów o przygotowanie zdjęć atrakcyjnych domów i pomieszczeń oraz przyniesienie ich na lekcję. Na początku lekcji chętni uczniowie prezentują przyniesione zdjęcia i opisują, z jakich pomieszczeń/elementów składają się budynki. Pracują na forum klasy lub w parach.
Uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj) i podają odpowiedzi na forum klasy.
Faza realizacyjna:
Uczniowie czytają tekst Properties for Sale (Przeczytaj) i wybierają właściwe odpowiedzi w Exercise 2 (Przeczytaj). Podają je na forum klasy i uzasadniają, cytując odpowiedni fragment tekstu. Odpowiadają na pytania: Which property would you like to have? Why?
Uczniowie ponownie czytają tekst Properties for Sale i uzupełniają Exercise 3 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Uczniowie wykonują Exercise 4 (Przeczytaj) i nanoszą odpowiedzi na tablicę.
Nauczyciel tłumaczy zasadę użycia konstrukcji made of oraz made from zgodnie z wyjaśnieniami w sekcji Gramatyka (Przeczytaj), po czym uczniowie wykonują Exercise 5 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną. Uczniowie sprawdzają poprawność zadania na forum klasy.
Uczniowie pracują w parach i opisują kilka przedmiotów znajdujących się w pomieszczeniu klasowym i w plecakach uczniów. Każdy uczeń opisuje np. 5 przedmiotów. Uczniowie używają konstrukcji made of i made from. Alternatywnie: Uczniowie ponownie sięgają do przyniesionych na lekcję zdjęć i opisują budowę widocznych na nich budynków, używając nowo poznanych nazw materiałów/konstrukcji.
W ramach przygotowania do pracy z ilustracją interaktywną uczniowie rozwiązują krzyżówkę w Exercise 1 (Ilustracja interaktywna). Chętna osoba nanosi rozwiązanie na tablicę multimedialną.
Uczniowie na forum klasy zapoznają się z ilustracją, po czym wybierają prawidłowe odpowiedzi w Exercise 2 (Ilustracja interaktywna). Nanoszą je na tablicę.
Uczniowie wykonują Exercise 3 (Ilustracja interaktywna) i nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Uczniowie słuchają nagrania w Exercise 4 (Ilustracja interaktywna) i wybierają odpowiedzi w ćwiczeniu. Sprawdzają odpowiedzi w parach, a następnie nanoszą je na tablicę multimedialną.
Uczniowie, rozmawiając w parach, odpowiadają na pytania z Exercise 5 (Ilustracja interaktywna):
What does the place that you live in look like?
Do you prefer modern or old‑fashioned interiors?
Chętni relacjonują na forum klasy odpowiedzi kolegów/koleżanek z pary lub grupy.
Faza podsumowująca:
Uczniowie wykonują Exercise 2 (Sprawdź się). Chętni odczytują dialog z ćwiczenia z podziałem na role, a pozostali sprawdzają odpowiedzi. Następnie uczniowie dwukrotnie czytają dialog w parach, zamieniając się rolami.
Uczniowie, rozmawiając w parach, odpowiadają na pytania z Exercise 7 (Sprawdź się):
How would you design your perfect bedroom?
Which materials are perfect for furniture? Why?
Would you like to work as an interior designer? Why? Why not?
Is it better to have things made of wood or plastic? Why?
Chętni relacjonują na forum klasy odpowiedzi kolegów/koleżanek z pary lub grupy.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 1, 3–6 (Sprawdź się).
Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): You are at a student exchange program in an English‑speaking country. You have just rented an apartment. Unfortunately, the place is too expensive to live on your own and you need a roommate. Write an ad in which you:
describe a person you are looking for;
describe the apartment and its equipment;
say what things you still need in the apartment;
inform how you can be contacted by a potential roommate.
Your ad should be 100–150 words long.
Materiały pomocnicze: Ilustracja interaktywna z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
W ramach pracy domowej lub podczas lekcji uczniowie tworzą listę 4–5 przedmiotów, które zwykle wykonane są z materiałów wymienionych w ilustracji interaktywnej. Następnie (w kolejnej fazie ćwiczenia/ na kolejnej lekcji) uczniowie pracują w parach: odczytują swoją listę 4–5 przedmiotów koledze/koleżance, a ten/ta musi odgadnąć, o jaki materiał chodzi w każdym przypadku.