Autorka e‑materiału: Marta Mrozik

Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska

Opracowanie metodyczne: Paulina Andruszkiewicz‑Glińska, Paulina Marchlik

Przedmiot: język angielski

Temat zajęć: There’s a Skipping Rope in the Gym / W sali gimnastycznej jest skakanka

Grupa docelowa: klasa 3 szkoła podstawowa

Podstawa programowa:

Treści nauczania – wymagania szczegółowe 1.3, 2.1, 2.2, 2.3, 3.1, 3.2, 4.1, 5.2, 6.3, 7, 8.1, 11

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  1. [K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji

  2. [K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności

  3. [K4] kompetencje cyfrowe

  4. [K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się

Cele operacyjne:

  1. Uczeń nazywa miejsca w szkole.

  2. Uczeń opisuje, co znajduje się w wybranych miejscach.

Cele motywacyjne:

  1. Uczeń kształtuje zmysł obserwacji.

  2. Uczeń kształtuje postawę zaangażowania w proces nauki poprzez zabawę.

Strategie uczenia się:

  1. strategie pamięciowe (obraz i dźwięk)

  2. strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, organizowanie wiedzy tematycznej, błąd jako narzędzie doskonalenia)

  3. strategie kompensacyjne (wykorzystanie domysłu językowego)

Metody/techniki nauczania:

  1. podejście komunikacyjne

  2. kognitywizm

  3. konstruktywizm

  4. konektywizm

  5. metoda podająca (praca z tekstem/nagraniem)

  6. metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)

  7. metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe, dryl językowy)

  8. metoda aktywizująca (praca z grą edukacyjną, zadania ruchowe/nauczanie polisensoryczne)

Formy zajęć:

  1. praca w parach

  2. praca całego zespołu klasowego

  3. praca indywidualna

Środki dydaktyczne:

  1. komputer z dostępem do internetu i z głośnikami

  2. zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale

  3. tablica interaktywna

  4. urządzenia (laptopy, tablety) dla indywidualnych uczniów

PRZEBIEG LEKCJI:

Faza wprowadzająca:

Przed lekcją nauczyciel przygotowuje kartki ze szkicem planu szkoły. Na planie powinny znaleźć się i zostać podpisane: canteen, gym, staffroom, classroom, library oraz playground.

  1. Nauczyciel prosi uczniów, aby rozejrzeli się po sali i wybrali jeden przedmiot. Następnie modeluje zdanie z konstrukcją there is: There is a teacher’s desk in the classroom. Po czym wybiera kolejne osoby, żeby wypowiedziały podobne zdanie na temat jakiegoś przedmiotu w sali. Zapisuje wszystkie nazwy na tablicy.

  2. Nauczyciel wyświetla na tablicy ilustracje z Exercise 1 (Przeczytaj), odtwarza nagrania i prosi dzieci o powtórzenie treści nagrań.

Faza realizacyjna:

  1. Uczniowie dwa razy słuchają nagrania i oglądają ilustracje do historyjki (Przeczytaj). Przy powtórnym odtworzeniu śledzą wzrokiem tekst na tablicy multimedialnej lub na urządzeniach mobilnych. Ich zadaniem podczas śledzenia historyjki jest odpowiedzieć na pytanie: How many times can you see a computer? Where is the computer?

  2. Nauczyciel zwraca uwagę na zdania z konstrukcją there is/there are w tekście i prosi uczniów o ich powtórzenie. Wyjaśnia zasadę tworzenia zdań i pytań z konstrukcją there is/there are. Po czym, wyznaczając uczniów rzutem piłeczką, zadaje pytania, np.: Is there a flower in the classroom? Zadaniem ucznia jest odpowiedzieć: Yes, there is lub No there isn’t.

  3. Nauczyciel wyświetla na tablicy Exercise 2 (Przeczytaj). Odtwarza nagrania, a uczniowie łączą je na urządzeniach mobilnych z odpowiednimi obrazkami z zadania. Ochotnicy nanoszą odpowiedzi na tablicę.

  4. Nauczyciel prosi uczniów, by każdy ułożył jedno pytanie z konstrukcją there is/there are. Dzieli uczniów na dwie drużyny. Reprezentanci drużyn stają do pojedynków na pytania, najpierw jedna osoba zadaje pytanie, a zadaniem drugiej jest poprawnie odpowiedzieć: Yes, there is./No, there isn’t. lub Yes, there are./No, there aren’t.

  5. Uczniowie wybierają na urządzeniach mobilnych prawidłowe odpowiedzi w Exercise 3 (Przeczytaj). Sprawdzają odpowiedzi w parach, a następnie nanoszą je na tablicę.

  6. Nauczyciel wyświetla na tablicy Exercise 1 (Gra edukacyjna). Zaprasza do tablicy kolejne osoby, których zadaniem jest przeciągnąć nazwę na odpowiedni obrazek. Pozostali nanoszą odpowiedzi na urządzeniach mobilnych.

  7. Nauczyciel dzieli uczniów na kilka drużyn pięcioosobowych i wyjaśnia, że za chwilę będą musieli wybrać odpowiedni opis ilustracji w grze edukacyjnej. Za poprawny wybór każda drużyna dostanie punkt. Nauczyciel kręci kołem fortuny w grze, a drużyny decydują wspólnie, który obrazek pasuje do opisu. Reprezentanci grup zgłaszają odpowiedzi , a nauczyciel zapisuje punktację na tablicy - za każdą prawidłową odpowiedź drużyna zdobywa jeden punkt. Wygrywa drużyna, która prawidłowo opisała najwięcej obrazków.

  8. Uczniowie stają obok ławek. Nauczyciel wyświetla na tablicy Exercise 2 (Gra edukacyjna). Wyjaśnia uczniom, że gdy usłyszą nagrania, ich zadaniem będzie wybrać pomiędzy trzema rysunkami‑odpowiedziami, reagując na polecenie nauczyciela, np.: If you think it’s picture 1, please stand up. If you think it’s picture 2, jump two times, and if you think it’s picture 3, clap your hands. Dzieci udzielają odpowiedzi, a nauczyciel nanosi ją na tablicę.

  9. Uczniowie na urządzeniach mobilnych samodzielnie uzupełniają Exercise 3 (Gra edukacyjna). Porównują odpowiedzi w parach, a na koniec ochotnicy przeciągają na tablicy wyrazy w odpowiednie luki.

* Podczas realizacji poszczególnych ćwiczeń nauczyciel powinien dostosować tempo ich wykonywania do indywidualnych potrzeb uczniów. Uczniowie, którzy szybciej wykonali ćwiczenie mogą pomóc koledze/koleżance pracującemu/pracującej wolniej.

Faza podsumowująca:

Uczniowie pracują w parach. Każda para dostaje przygotowany przez nauczyciela plan szkoły. Uczniowie „wypełniają” pomieszczenia szkolne, rysując przedmioty, które zostały wymienione w lekcji i które zazwyczaj znajdują się w danych pomieszczeniach. Np. tablicę w sali, a książki w bibliotece. Następnie pary prezentują swoje plany na forum klasy lub innej parze, używając zdań z there is/there are.

Praca domowa:

Nauczyciel może wykorzystać wybrane ćwiczenia spośród Exercise 1–3 (Sprawdź się) jako pracę domową lub element sprawdzianu. Jeśli nauczyciel zada któreś ćwiczenie w ramach pracy domowej, sprawdza je na kolejnej lekcji.

Materiały pomocnicze: Kartki ze szkicem planu szkoły, po jednej dla pary uczniów. Na planie powinny znaleźć się i zostać podpisane: canteen, gym, staffroom, classroom, library oraz playground.

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium: Uczniowie w parach układają po jednym pytaniu do trzech dowolnie wybranych obrazków z gry edukacyjnej z poziomu hard. Zapisują pytania. Następnie zadają pytania innej parze, której zadaniem jest odpowiedzieć zgodnie z tym, co obrazek pokazuje.