Dla nauczyciela
Autorka e‑materiału: Marta Hilgier i Zuzanna Kościuk
Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: At the Doctor’s / U lekarza
Grupa docelowa: klasa 7 szkoły podstawowej
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, V, X
Treść nauczania – cele szczegółowe I.11, II.2, II.5, III.1, III.4, V.1, V.2, V.8
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K3] kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
Cele operacyjne:
Uczeń stosuje słownictwo związane z badaniami kontrolnymi oraz objawami chorobowymi.
Uczeń używa czasowników modalnych w celu udzielenia porady zdrowotnej.
Uczeń opisuje, na czym polegają badania kontrolne, i uzasadnia ich znaczenie.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę dotyczącą wizyt u lekarza.
Uczeń kształtuje świadomość znaczenia badań kontrolnych i rozwija motywację, by dbać o zdrowie.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk, skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)
strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
metoda kognitywna
konektywizm
podejście humanistyczne
zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe
metoda podająca (praca z tekstem)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (praca z filmem, dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)
Formy zajęć:
praca w parach
praca w grupach
praca indywidualna
praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla indywidualnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel pyta uczniów: Do you like going to the doctors? Do you see a doctor only when you are ill? Uczniowie odpowiadają na forum klasy.
W ramach przygotowania do lekcji uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj). Podają odpowiedzi na forum klasy.
Faza realizacyjna:
Uczniowie czytają tekst A Check‑Up, po czym odpowiadają na forum klasy na pytanie zamykające tekst: When was the last time you went for a check‑up? Następnie wykonują Exercise 2 (Przeczytaj). Podają odpowiedzi na forum klasy, a chętna osoba nanosi je na tablicę.
Uczniowie ponownie czytają tekst i wybierają właściwe odpowiedzi w Exercise 3 (Przeczytaj). Podają odpowiedzi na forum klasy i uzasadniają je, powołując się na cytaty z tekstu.
Nauczyciel podkreśla w tekście wszystkie zdania z czasownikiem modalnym should i wyjaśnia zasady jego użycia. Może poprosić uczniów o przetłumaczenie zdań na język polski.
Uczniowie wykonują Exercise 4 (Przeczytaj), porównują odpowiedzi w parach i nanoszą je na tablicę multimedialną.
Nauczyciel podkreśla w tekście wszystkie zdania z czasownikiem modalnym must i wyjaśnia zasady jego użycia. Może poprosić uczniów o przetłumaczenie zdań na język polski.
Uczniowie realizują Exercise 5 (Przeczytaj), porównują odpowiedzi w parach i podają je na forum klasy.
W ramach przygotowania do pracy z filmem uczniowie wykonują Exercise 1 (Film). Wskazana osoba nanosi odpowiedzi na tablicę.
Uczniowie oglądają film i porządkują elementy w Exercise 2 (Film). Odpowiedzi prezentują na forum klasy, a nauczyciel nanosi je na tablicę multimedialną
Uczniowie ponownie oglądają film i wybierają prawidłowe odpowiedzi w Exercise 3 (Film). Starają się uzasadnić odpowiedzi poprzez odniesienia do filmu.
Faza podsumowująca:
Uczniowie wykonują Exercise 4 (Film). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę.
Nauczyciel zadaje uczniom pytanie z Exercise 5 (Film): What to do when you’ve got the flu? Uczniowie przywołują informacje z filmu i odpowiadają, a nauczyciel notuje odpowiedzi na tablicy.
Uczniowie w parach odgrywają scenki wizyty u lekarza. Uczeń A odgrywa rolę pacjenta, który zgłasza objawy grypy, a Uczeń B jest lekarzem udzielającym porady. Następnie zamieniają się rolami. Ochotnicy prezentują scenkę na forum klasy.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 1–4 (Sprawdź się).
Uczniowie przygotowują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się):
Write an email to a friend from England who doesn’t like check‑ups. In the text:
– write why we need them;
– describe what happens during a check‑up;
– mention whether you go for check‑ups or not.
Your answer should be 50–120 words long.
Materiały pomocnicze: Film z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Uczniowie zapisują 5 zagadek dotyczących słownictwa z filmu w e‑materiale (np. flu, ear infection, painkillers, prescription, ice pack). Następnie w parach zadają sobie pytania i na nie odpowiadają.