Autorka e‑materiału: Zuzanna Kościuk

Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska

Przedmiot: język angielski

Temat zajęć: Black Friday – What a Deal! / Czarny piątek – cóż za okazja!

Grupa docelowa: klasa 7 szkoła podstawowa

Podstawa programowa:

Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III V

Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.7, II.3, II.5, III.4, V.2, V.4, V.6

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  1. [K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji

  2. [K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności

  3. [K4] kompetencje cyfrowe

  4. [K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się

  5. [K7] kompetencje w zakresie przedsiębiorczości

Cele operacyjne:

  1. Uczeń stosuje słownictwo związane z zakupami i wyprzedażami.

  2. Uczeń rozróżnia pojęcia wyprzedaży i wyprzedaży sezonowej.

  3. Uczeń potrafi wymienić pułapki marketingowe czarnego piątku.

  4. Za pomocą konstrukcji would ratherhad better uczeń potrafi wyrazić własne preferencje i udzielać rad na temat zakupów w czasie wyprzedaży.

Cele motywacyjne:

  1. Uczeń kształtuje wiedzę na temat mechanizmów rynkowych związanych z wyprzedażami, a tym samym rozwija świadomość konsumencką.

  2. Uczeń rozwija postawę oszczędności i odpowiedzialności konsumenckiej.

Strategie uczenia się:

  1. strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)

  2. strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)

  3. strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)

Metody/techniki nauczania:

  1. podejście komunikacyjne

  2. kognitywizm

  3. konstruktywizm

  4. konektywizm

  5. metoda podająca (praca z tekstem/prezentacją multimedialną, wyjaśnienie)

  6. metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)

  7. metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)

  8. metoda aktywizująca (dyskusja w parach/na forum klasy)

Formy zajęć:

  1. praca w parach

  2. praca w grupach

  3. praca indywidualna

  4. praca całego zespołu klasowego

Środki dydaktyczne:

  1. komputer z dostępem do internetu i z głośnikami

  2. zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale

  3. tablica interaktywna

  4. urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów

PRZEBIEG LEKCJI:

Faza wprowadzająca:

  1. Nauczyciel wyświetla zdjęcie wyprzedaży (Przeczytaj) i pyta uczniów:

  • Do you enjoy sales?

  • What is Black Friday?

  • Where does the tradition come from?

    Uczniowie udzielają odpowiedzi na forum klasy. Nauczyciel może podzielić się z uczniami informacją o źródłosłowie Black Friday (originally used with reference to congestion created by shoppers; later explained as a day when retailers’ accounts went from being ‘in the red’ to ‘in the black’, OED).

  1. W ramach rozgrzewki uczniowie łączą wyrazy z definicjami w Exercise 1 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.

Faza realizacyjna:

  1. Uczniowie czytają tekst Black Friday Deals i wybierają właściwe odpowiedzi w Exercise 2 (Przeczytaj). Uzasadniają je cytatami z tekstu.

  2. Uczniowie ponownie czytają tekst i w parach uzupełniają Exercise 3 (Przeczytaj). Chętni odczytują zdania na forum klasy. Uzasadniają je cytatami z tekstu.

  3. Uczniowie uzupełniają na tablicy multimedialnej Exercise 4 (Przeczytaj).

  4. Uczniowie, pracując w parach, wypisują na podstawie tekstu listę porad dla osoby wybierającej się na zakupy w czarny piątek. Używają dowolnej formy porad (np. should/shouldn’t). Gdy uczniowie skończą pracę, odczytują odpowiedzi na forum klasy, a nauczyciel zapisuje wybrane zdania na tablicy, aby pokazać uczniom, że te same rady i opinie można wyrazić za pomocą konstrukcji had better oraz would rather. Razem z uczniami przekształca zdania, odwołując się do sekcji gramatycznej w e‑materiale.

  5. Uczniowie wykonują Exercise 5 (Przeczytaj) i odczytują zdania na forum klasy, a nauczyciel nanosi je na tablicę multimedialną. Uczniowie w każdym przypadku wyjaśniają wybór formy gramatycznej.

  6. W ramach przygotowania do pracy z prezentacją uczniowie wykonują Exercise 1 (Prezentacja multimedialna). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.

  7. Uczniowie oglądają prezentację multimedialną i wykonują Exercise 2 (Prezentacja multimedialna). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.

  8. Uczniowie ponownie oglądają prezentację. W parach uzupełniają Exercise 3 (Prezentacja multimedialna) i nanoszą je na tablicę multimedialną.

  9. Uczniowie pracują w parach i podają rozwiązania dla sytuacji z Exercise 4 (Prezentacja multimedialna):

  • Imagine that you have some money to spend. What do you buy and why do you do it on Black Friday? Base your answer on the arguments from the presentation.

  • In your opinion, what’s the riskiest type of product to buy on Black Friday? Why? Use the information from the presentation to write your answer.

    Chętni relacjonują na forum klasy odpowiedzi kolegów/koleżanek.

Faza podsumowująca:

Uczniowie odgrywają w parach scenkę, w której jedna osoba wybiera się na zakupy w sklepie sprzedającym konkretne, wymienione w prezentacji multimedialnej typy produktów (np. electronics), a druga doradza jej i wyraża opinię, używając konstrukcji would rather/had better. Następnie uczniowie zamieniają się rolami. Uczniów warto zachęcić, żeby w rozmowie odnosili się do prawdziwych sytuacji, sklepów, produktów i cen w celu większego spersonalizowania ćwiczenia.

Praca domowa:

  1. Uczniowie wykonują Exercise 1–7 (Sprawdź się).

  2. Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): Write an entry about Black Friday purchases on your blog. In the entry:

  • list the exact products worth buying;

  • explain what to be wary of when buying items;

  • inform the readers what you’re planning to buy.

Your answer should be 50–120 words long.

Materiały pomocnicze: Prezentacja multimedialna z e‑materiału.

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:

W fazie podsumowującej lekcji uczniowie w parach odgrywają scenkę, w której jedna osoba wybiera się na zakupy w sklepie sprzedającym konkretne, wymienione w prezentacji multimedialnej typy produktów (np. electronics), a druga doradza jej i wyraża opinie (would rather/had better). Następnie zamieniają się rolami. Uczniów warto zachęcić, żeby w rozmowie odnosili się do prawdziwych sytuacji, sklepów i cen w celu większego spersonalizowania ćwiczenia.