Dla nauczyciela
Autorka e‑materiału: Zuzanna Kościuk
Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: Bring a Souvenir Home! / Przywieź do domu pamiątkę!
Grupa docelowa: klasa 5 szkoła podstawowa
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, V
Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.7, I.8, II.2, II.5, III.4, V.2, V.5, V.6
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
[K8] kompetencje w zakresie świadomości i kompetencji kulturalnej
Cele operacyjne:
Uczeń stosuje słownictwo związane z kupowaniem pamiątek.
Uczeń potrafi opisać rodzaje pamiątek, jakie można przywieźć z wakacji.
Uczeń potrafi wskazać i uzasadnić, jakich pamiątek nie warto kupować.
Uczeń potrafi wyrazić i uzasadnić swoje zdanie na temat pamiątek z wakacji.
Cele motywacyjne:
Uczeń kształtuje świadomość własnych preferencji w kwestii pamiątek.
Uczeń rozwija wiedzę na temat ograniczeń w kwestii pamiątek dozwolonych do przewozu.
Uczeń rozwija słownictwo pozwalające na rozmowę z anglojęzycznymi rówieśnikami na temat wakacji i pamiątek.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, organizowanie wiedzy tematycznej)
strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczeń, nauka przez używanie omówień i synonimów nieznanych słów)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
metoda kognitywna
konektywizm
podejście humanistyczne
zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe
metoda podająca (praca z tekstem)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (praca z grą edukacyjną, dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)
Formy zajęć:
praca w parach
praca w grupach
praca całego zespołu klasowego
praca indywidualna
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Przed lekcją: Nauczyciel prosi, żeby uczniowie przynieśli do klasy pamiątki z podróży lub takie, które dostali w prezencie od kogoś, kto odbył podróż.
Nauczyciel wyświetla na tablicy multimedialnej zdjęcia sklepu z pamiątkami (Przeczytaj) i pyta uczniów: Do you like buying souvenirs? What do you usually buy? What souvenirs do you like to receive? Uczniowie odpowiadają na forum klasy.
Uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi grupy wyrazów na tablicę multimedialną.
Faza realizacyjna:
Uczniowie czytają tekst What Souvenirs to Buy? (Przeczytaj) i wybierają prawidłowe odpowiedzi w Exercise 2 (Przeczytaj). Podają odpowiedzi na forum klasy i uzasadniają je, odwołując się do odpowiednich fragmentów tekstu.
Uczniowie czytają tekst ponownie i uzupełniają Exercise 3 (Przeczytaj). Nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Uczniowie pracują w parach i odpowiadają na pytania z Exercise 4 (Przeczytaj). Chętni relacjonują wypowiedzi kolegów i koleżanek na forum klasy.
Pracując w grupach trzy-, czteroosobowych, uczniowie rozmawiają na temat swoich ulubionych pamiątek, które przynieśli do klasy. Polecenie: Work in groups. Talk about your souvenirs. Where do they come from? What are they made of? Why do you like them? Przedstawiciele grup relacjonują wypowiedzi kolegów i koleżanek na forum klasy.
W ramach przygotowania do pracy z grą edukacyjną uczniowie rozwiązują krzyżówkę w Exercise 1 (Gra edukacyjna). Chętna osoba nanosi rozwiązania na tablicę multimedialną.
Nauczyciel wyświetla na tablicy grę edukacyjną. Dzieli uczniów na cztery zespoły, których reprezentacji odpowiadają na kolejne pytania z gry. Za każdą prawidłową odpowiedź zespół otrzymuje punkt. Wygrywa drużyna, która zdobędzie największą ilość punktów.
Uczniowie na urządzeniach mobilnych wykonują Exercise 2 (Gra edukacyjna). Pracują indywidualnie, po czym odczytują odpowiedzi na forum klasy.
Uczniowie pracują w parach. Bazując na słownictwie z gry edukacyjnej, wykonują Exercise 3 (Gra edukacyjna), a następnie Exercise 4 (Gra edukacyjna). Nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Faza podsumowująca:
Uczniowie rozmawiają w parach lub niewielkich grupach i odpowiadają na pytania w Exercise 7 (Sprawdź się):
Do you like buying souvenirs? Why/why not?
What souvenirs do you usually buy? Why?
What’s a souvenir that you never buy? Why?
Przedstawiciele grup relacjonują opinie kolegów i koleżanek na forum klasy.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują jedno lub dwa ćwiczenia spośród Exercise 1‑6 (Sprawdź się).
Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): Write a short blog entry about the souvenirs you shouldn’t bring back home. In the blog entry:
name kinds of souvenirs we shouldn’t buy;
explain why it's a bad idea to buy them;
give an example of souvenirs to buy instead.
Your answer shouldn’t be longer than 50 words.
Materiały pomocnicze: Gra edukacyjna z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Korzystając ze słownictwa z gry edukacyjnej oraz tekstu, uczniowie tworzą ilustrowaną ulotkę informacyjna na temat niedozwolonych pamiątek. Z prac powstaje wystawa klasowa.