Autorka e‑materiału: Edyta Gocal

Autorka scenariusza: Iza Michalak

Przedmiot: język angielski

Temat zajęć: What Can We Learn from Fossils? / Czego możemy dowiedzieć się ze skamieniałości?

Grupa docelowa: klasa 2 liceum/technikum

Poziom nauczania: rozszerzony

Podstawa programowa:

Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV, V

Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.12, I.13, II.7, III.1, III.4, III.5, III.7, V.1, V.2, V.3, V.4, V.7, V.12, V.13, VII.4, VII.5, VII.15, IX.2, X, XII, XII, XIV

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  1. [K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji

  2. [K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności

  3. [K4] kompetencje cyfrowe

  4. [K5] kompetencje osobiste, społeczne

  5. [K8] kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej

Cele operacyjne:

  1. Uczeń stosuje słownictwo z zakresu skamieniałości.

  2. Uczeń potrafi wypowiedzieć się na temat chęci bycia paleontologiem, postępowania w przypadku znalezienia skamieniałości i wyrazić opinię w kwestii bursztynów.

  3. Uczeń potrafi napisać artykuł do gazetki szkolnej na temat jego własnych doświadczeń związanych z poszukiwaniem skamieniałości.

Cele motywacyjne:

  1. Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę na tematy dotyczące skamieniałości.

  2. Uczeń poszerza wiedzę na temat skamieniałości oraz zawodu paleontologa.

Strategie uczenia się:

  1. strategie pamięciowe (obraz i dźwięk)

  2. strategie kognitywne (organizowanie wiedzy tematycznej)

  3. strategie kompensacyjne (nauka poprzez używanie omówień i synonimów nieznanych słów)

Metody/techniki nauczania:

  1. kognitywizm

  2. konektywizm

  3. podejście komunikacyjne

  4. podejście humanistyczne

  5. zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe

  6. metoda podająca (praca z tekstem)

  7. metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)

  8. metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)

  9. metoda aktywizująca (gra edukacyjna, dyskusja w parach/na forum klasy)

Formy zajęć:

  1. praca w parach

  2. praca w grupach

  3. praca całego zespołu klasowego

  4. praca indywidualna

Środki dydaktyczne:

  1. komputer z dostępem do internetu i z głośnikami

  2. zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale

  3. tablica interaktywna

  4. urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów

PRZEBIEG LEKCJI:

Faza wprowadzająca:

  1. Nauczyciel kieruje uwagę uczniów na zdjęcie przedstawiające kolekcje skał i pyta: Can such rocks be of any value to people? Why/why not? Uczniowie odpowiadają na forum klasy.

  2. Uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj). Sprawdzają odpowiedzi na forum klasy.

Faza realizacyjna:

  1. Nauczyciel dzieli uczniów na dwie grupy. Grupie A przydziela pierwszą połowę tekstu An Unusual Rock, grupa B opracowuje drugą część tekstu. Uczniowie czytają przydzielone fragmenty, a następnie w obrębie grup wspólnie układają 5–7 pytań na ich temat.

  2. Uczniowie pracują w parach (uczeń z grupy A + uczeń z grupy B). Wymieniają się pytaniami i po przeczytaniu pozostałej części tekstu odpowiadają na te pytania. Na forum klasy omawiają odpowiedzi.

  3. Uczniowie ponownie czytają tekst An Unusual Rock i wykonują Exercise 2 (Przeczytaj). Porównują odpowiedzi w parach, a później uzasadniają je na forum klasy, odwołując się do konkretnych fragmentów tekstu.

  4. Uczniowie wykonują Exercise 3 (Przeczytaj). Uzasadniają odpowiedzi fragmentami tekstu.

  5. Uczniowie wykonują Exercise 4 (Przeczytaj). Chętne osoby odczytują odpowiedzi na forum klasy. Alternatywnie: Uczniowie odpowiadają na pytania, pracując w czterech różnych parach, po czym na forum klasy dzielą się informacjami uzyskanymi od kolegów/koleżanek.

  6. Uczniowie wykonują Exercise 1 (Krzyżówka). Odpowiedzi sprawdzają na forum klasy.

  7. Uczniowie rozwiązują krzyżówkę i wykonują Exercise 2–4 (Krzyżówka). Porównują odpowiedzi w parach i na forum klasy.

  8. Uczniowie wykonują Exercise 5 (Krzyżówka). Chętne osoby odczytują odpowiedzi na forum klasy. Alternatywnie: Uczniowie odpowiadają na pytania ustnie, w parach, po czym na forum klasy dzielą się informacjami uzyskanymi od kolegi/koleżanki.

Faza podsumowująca:

Uczniowie wykonują Exercise 67 (Sprawdź się). Chętne lub wskazane osoby odczytują prace na forum klasy.

Praca domowa:

  1. Uczniowie wykonują Exercise 1–6 (Sprawdź się).

  2. Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): You’ve recently found a fossil. Write an article for the school magazine (200–250 words) in which you explain what we can learn from your finding and summarise your experiences of hunting for fossils.

Materiały pomocnicze: Gra edukacyjna z e‑materiału.

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:

W ramach pracy domowej, wykorzystując słownictwo z e‑materiału, uczniowie przygotowują się do rozmowy na temat edukacyjnej roli skamieniałości. Na kolejnej lekcji pracują w parach: uczeń A i uczeń B. Uczeń A chce podzielić się z uczniem B zdobytymi w trakcie lekcji informacjami na temat skamieniałości. Uczeń B ma niewielką wiedzę w tym zakresie i zadaje koledze/koleżance pytania. Rozmowa trwa 5 minut, a zadaniem ucznia A jest odpowiadać na pytania w taki sposób, żeby w wyznaczonym czasie wykorzystać wszystkie wyrażenia z krzyżówki/gry edukacyjnej. Następnie uczniowie zamieniają się rolami. Osoba, której uda się szybciej wykorzystać w odpowiedziach wszystkie słowa z krzyżówki wygrywa.