Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki

Konspekt (scenariusz) lekcji

Imię i nazwisko autora:

Magdalena Seroczyńska

Przedmiot:

Fizyka

Temat zajęć:

Wielkości fizyczne wykorzystywane do opisu ruchu jednostajnego po okręgu.

Grupa docelowa:

III etap edukacyjny, liceum, technikum, zakres podstawowy i rozszerzony

Podstawa programowa:

Cele kształcenia - wymagania ogólne
I. Wykorzystanie pojęć i wielkości fizycznych do opisu zjawisk oraz wskazywanie ich przykładów w otaczającej rzeczywistości.

II. Rozwiązywanie problemów z wykorzystaniem praw i zależności fizycznych.

Zakres podstawowy
Treści nauczania - wymagania szczegółowe

I. Wymagania przekrojowe. Uczeń:
1) przedstawia jednostki wielkości fizycznych, opisuje ich związki z jednostkami podstawowymi; przelicza wielokrotności i podwielokrotności;
4) przeprowadza obliczenia liczbowe posługując się kalkulatorem;
6) tworzy teksty, tabele, diagramy lub wykresy, rysunki schematyczne lub blokowe dla zilustrowania zjawisk bądź problemu; właściwie skaluje, oznacza i dobiera zakresy osi;
II. Mechanika. Uczeń:
4) opisuje ruch jednostajny po okręgu posługując się pojęciami okresu, częstotliwości i prędkości liniowej wraz z ich jednostkami.

Zakres rozszerzony
Treści nauczania - wymagania szczegółowe

I. Wymagania przekrojowe. Uczeń:
1) przedstawia jednostki wielkości fizycznych, opisuje ich związki z jednostkami podstawowymi; przelicza wielokrotności i podwielokrotności;
4) przeprowadza obliczenia liczbowe posługując się kalkulatorem;
6) tworzy teksty, tabele, diagramy lub wykresy, rysunki schematyczne lub blokowe dla zilustrowania zjawisk bądź problemu; właściwie skaluje, oznacza i dobiera zakresy osi; 
II. Mechanika. Uczeń:
8) opisuje ruch jednostajny po okręgu, posługując się pojęciami: okresu, częstotliwości, prędkości liniowej oraz przemieszczenia kątowego, prędkości kątowej i przyspieszenia dośrodkowego wraz z ich jednostkami.

Kształtowane kompetencje kluczowe:

Zalecenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE z 2018 r.:

  • kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji,

  • kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii,

  • kompetencje cyfrowe,

  • kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się.

Cele operacyjne:

Uczeń:

  1. zastosuje wielkości takie jak okres i częstotliwość do opisu ruchu jednostajnego po okręgu w konkretnych sytuacjach;

  2. przeanalizuje ruch jednostajny po okręgu;

  3. zdobędzie umiejętności rozpoznawania elementów składowych ruchu po okręgu, a także powiązań i relacji między okresem, częstotliwością i prędkością liniową;

  4. rozwinie umiejętność analizy informacji związanych z ruchem jednostajnym po okręgu w celu jego opisu.

Strategie nauczania:

Strategia Kształcenia Wyprzedzającego

Metody nauczania

dyskusja i wykład informacyjny

Formy zajęć:

praca w parach i w grupach czteroosobowych

Środki dydaktyczne:

- tablica,
- kolorowe mazaki,
- komputery (jeden na parę).

Materiały pomocnicze:

grafika interaktywna z niniejszego e‑materiału

PRZEBIEG LEKCJI

Rozpoznanie przez nauczyciela wiedzy wyjściowej uczniów związanej z pojęciem okresowych zmian np. w przyrodzie (pory roku, fazy Księżyca) oraz nawiązanie do tej wiedzy.

Faza realizacyjna:

- Nauczyciel, w oparciu o przykłady zmian okresowych podane przez uczniów, formułuje definicję okresu i częstotliwości.
- Uczniowie zastanawiają się nad jednostkami okresu i częstotliwości.
- Uczniowie pod kierunkiem nauczyciela zastanawiają się, w jaki sposób wykorzystać poznane pojęcia okresu i częstotliwości do opisu ruchu jednostajnego po okręgu.
- Uczniowie w parach analizują grafikę interaktywną zawartą w e‑materiale.
- Uczniowie na forum klasy prezentują uzyskane wyniki.
- Uczniowie w parach (innych niż poprzednio) zastanawiają się nad innymi przykładami ruchu jednostajnego po okręgu oraz metodami pomiaru okresu i częstotliwości tych ruchów. Prezentacja pomysłów na forum klasy.
- Nauczyciel zapisuje podane przez uczniów przykłady na tablicy.
- Nauczyciel dokonuje podziału klasy na czteroosobowe grupy i poleca uczniom wykonanie wykresów ilustrujących zależności:
- T(v), f(v), T(f) przy zachowaniu stałego promienia okręgu;
- T(r), f(r) przy zachowaniu stałej wartości prędkości liniowej;
- v(r), f(r) przy zachowaniu stałego okresu.

Faza podsumowująca:

Przedstawiciele grup prezentują na tablicy otrzymane wykresy.

Praca domowa:

Nauczyciel zadaje do wykonania zadania domowe zawarte w e‑materiale.

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:

Grafikę interaktywną uczniowie mogą wykorzystać po lekcji w celu powtórzenia i utrwalenia wiadomości.