Autorki e‑materiału: Elżbieta Borowiec

Autorki scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska

Przedmiot: język angielski

Temat zajęć: Social Media / Media społecznościowe

Grupa docelowa: klasa 7 szkoły podstawowej

Podstawa programowa:

Cele kształcenia – wymagania ogólne: I, II, III, V

Treści nauczania – wymagania szczegółowe: I.9, I.13, I.14, II.5, III.1, III.4, V.1, V.3

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  1. [K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji

  2. [K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności

  3. [K3] kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii

  4. [K4] kompetencje cyfrowe

  5. [K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się

  6. [K8] kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej

Cele operacyjne:

  1. Uczeń stosuje słownictwo związane z mediami społecznościowymi.

  2. Uczeń potrafi reagować na sytuacje z życia codziennego dotyczące mediów społecznościowych.

  3. Uczeń potrafi przedstawić i uzasadnić opinię na temat mediów społecznościowych.

  4. Uczeń potrafi napisać e‑mail na temat mediów społecznościowych.

Cele motywacyjne:

  1. Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę na temat mediów społecznościowych.

  2. Uczeń kształtuje świadomość wpływu mediów społecznościowych na życie codzienne.

Strategie uczenia się:

  1. strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)

  2. strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)

  3. strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)

Metody/techniki nauczania:

  1. podejście komunikacyjne

  2. metoda kognitywna

  3. konektywizm

  4. podejście humanistyczne

  5. zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe

  6. metoda podająca (praca z tekstem)

  7. metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)

  8. metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)

  9. metoda aktywizująca (praca z gra edukacyjna, dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)

Formy zajęć:

  1. praca w parach

  2. praca w grupach

  3. praca indywidualna

  4. praca całego zespołu klasowego

Środki dydaktyczne:

  1. komputer z dostępem do internetu i z głośnikami

  2. zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale

  3. tablica interaktywna

  4. ew. urządzenia (laptopy, tablety) dla indywidualnych uczniów

PRZEBIEG LEKCJI:

Faza wprowadzająca:

  1. Nauczyciel pyta uczniów: What is your favourite social medium? Why? What do you use it for? What is your parents’ favourite social medium? Uczniowie udzielają odpowiedzi na forum klasy. Następnie, nauczyciel wyświetla na tablicy zdjęcie What do you think about social media? (Przeczytaj) i prosi uczniów od podzielenia się poglądami w odpowiedzi na pytanie pod zdjęciem.

  2. W ramach przygotowania do lekcji uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj). Nauczyciel może zadać dodatkowe pytania, używając wyrażeń z ćwiczenia:

Do you write posts? What about?

Do you share news? What news?

Do you watch vlogs? What do you watch?

Do you read blogs?

What have gone viral recently?

Uczniowie udzielają odpowiedzi na forum klasy, a nauczyciel zapisuje je na tablicy multimedialnej.

Faza realizacyjna:

  1. Uczniowie czytają wstęp do tekstu Social Media for Teenagers, a następnie pracują w zespołach trzyosobowych. Każda osoba z grupy czyta jeden z trzech akapitów. Chętni uczniowie relacjonują pozostałym członkom grupy opinie nastolatków z tekstu.

  2. Uczniowie czytają tekst w całości i wykonują Exercise 2 (Przeczytaj). Następnie wykonują Exercise 3 (Przeczytaj). Chętni prezentują odpowiedzi, powołując się na cytaty z tekstu.

  3. Uczniowie, pracując w parach, wykonują Exercise 4 (Przeczytaj). Nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną. Powtarzają czynności dla Exercise 5 (Przeczytaj).

  4. Uczniowie, pracując w małych grupach, ustnie wykonują Exercise 6 (Przeczytaj). Następnie w grupach dzielą się opiniami na temat mediów społecznościowych. Po zakończeniu rozmów przedstawiciele grup relacjonują opinie kolegów i koleżanek na forum klasy.

  5. W ramach przygotowania do gry edukacyjnej nauczyciel wyświetla na tablicy grafikę What do you think about social media? (Gra edukacyjna). Prosi uczniów o interpretację grafiki, oraz odniesienie się do podpisu. Następnie, uczniowie układają puzzle Exercise 1 (Gra edukacyjna). Dodatkowo nauczyciel pyta: Do you create your own memes? Do you think they are a good way of communication? Why/why not? a uczniowie odpowiadają na forum klasy.

  6. Uczniowie wykonują Exercise 2 (Gra edukacyjna).

  7. Uczniowie wykonują Exercise 34 (Gra edukacyjna); porównują odpowiedzi w parach, a następnie chętne osoby nanoszą je na tablicę multimedialną.

  8. Uczniowie, pracując w parach, odpowiadają na pytania z Exercise 5 (Gra edukacyjna): What do you usually do on your social media profiles? What do you think celebrities and influencers do on their social media profiles?

Faza podsumowująca:

  1. Uczniowie wykonują Exercise 7 (Sprawdź się). Chętne osoby odczytują prace na forum klasy. Alternatywnie: uczniowie wykonują zadania, a następnie porównują swoje odpowiedzi. Na forum klasy dzielą się informacjami uzyskanymi od kolegi/koleżanki.

  2. Uczniowie, pracując w zespołach trzyosobowych, w czasie określonym przez nauczyciela (np. 10 minut) tworzą listę zalet i wad mediów społecznościowych. Następnie przedstawiciele grup prezentują swoje pomysły, a nauczyciel nanosi je na tablicę multimedialną.

Praca domowa:

  1. Uczniowie wykonują Exercise 1–6 (Sprawdź się).

  2. Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się):

Your friend has just turned thirteen and wants to set her first social media profiles. Write an email to her, in which you:

– explain to her what she can do on her social media;

– suggest following an interesting profile;

– tell her what she should be careful about on social media.

Sign your name as XYZ.

Your answer should be between 50–120 words.

Materiały pomocnicze: Gra edukacyjna z e‑materiału.

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:

W ramach pracy domowej uczniowie tworzą plakat‑słownik obrazkowy dotyczący słownictwa z gry edukacyjnej.