Autorka e‑materiału: Ela Borowiec

Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska

Opracowanie metodyczne: Paulina Andruszkiewicz‑Glińska, Paulina Marchlik

Przedmiot: język angielski

Temat zajęć: My Toys / Moje zabawki

Grupa docelowa: klasa 1 szkoła podstawowa

Podstawa programowa:

Treści nauczania – wymagania szczegółowe 1.5, 2.2, 2.3, 3.1, 3.2, 7, 11

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  1. [K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji

  2. [K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności

  3. [K4] kompetencje cyfrowe

  4. [K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się

Cele operacyjne:

  1. Uczeń nazywa wybrane zabawki.

  2. Uczeń określa liczbę zabawek.

Cele motywacyjne:

  1. Uczeń rozwija motywację do nauki języka obcego poprzez możliwość rozmawiania o swoich zabawkach.

  2. Uczeń rozwija postawę zaangażowania w domowe porządki i pomagania rodzicom.

Strategie uczenia się:

  1. strategie pamięciowe (obraz i dźwięk)

  2. strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, organizowanie wiedzy tematycznej)

  3. strategie kompensacyjne (techniki wspierające uczenie się słownictwa, wykorzystanie domysłu językowego)

Metody/techniki nauczania:

  1. podejście komunikacyjne

  2. kognitywizm

  3. konstruktywizm

  4. konektywizm

  5. metoda podająca (praca z tekstem/nagraniem)

  6. metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)

  7. metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)

  8. metoda aktywizująca (ćwiczenia ruchowe/polisensoryczne)

Formy zajęć:

  1. praca w grupach

  2. praca w parach

  3. praca całego zespołu klasowego

  4. praca indywidualna

Środki dydaktyczne:

  1. komputer z dostępem do internetu i z głośnikami

  2. zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale

  3. tablica interaktywna

  4. urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów

PRZEBIEG LEKCJI:

Faza wprowadzająca:

Przed lekcją nauczyciel prosi dzieci o przyniesienie ulubionej zabawki oraz przygotowuje magiczne pudełko zawierające zabawki – trzy misie, pociąg zabawkę, samolot zabawkę, dwie lalki, cztery piłki, pięć samochodzików, latawiec, deskorolkę, karty obrazkowe z wymienionymi zabawkami.

  1. Uczniowie siadają w kręgu z przyniesionymi z domu zabawkami. Nauczyciel wyświetla na tablicy Exercise 1 (Przeczytaj). Dzieci słuchają i powtarzają nazwy zabawek. Po każdym słowie nauczyciel pyta: Who’s got a doll/car/ball/kite? Dzieci pokazują zabawki, a nauczyciel wyznacza jednego ucznia, żeby policzył, ile osób w klasie ma daną zabawkę. Nauczyciel podsumowuje liczenie, mówiąc np.: There are six dolls in our class. Następnie pomaga pozostałym uczniom, których zabawki nie należą do kategorii wymienionej w ćwiczeniu, nazwać ich zabawki i prosi o policzenie, jeśli inne dzieci mają podobne zabawki.

  2. Nauczyciel dzieli uczniów na cztery zespoły: dolls, kites, balls, cars. Wyjmuje kolejno z torby lalki, latawiec, piłki i samochodziki i prezentuje je dzieciom, a zadaniem każdej grupy jest wstać i krzyknąć: dolls/kites/balls/cars, jeśli zobaczą przedmiot, którego nazwa jest nazwą ich grupy.

Faza realizacyjna:

  1. Uczniowie słuchają nagrania z historyjką (Przeczytaj) i śledzą wzrokiem tekst na tablicy multimedialnej lub na urządzeniach mobilnych.

  2. Nauczyciel ponownie odtwarza nagranie, ale tym razem zatrzymuje je po każdym zdaniu z nazwą zabawki i prosi uczniów o powtórzenie zdania.

  3. Nauczyciel wyświetla na tablicy ilustracje z Exercise 2 (Przeczytaj). Odtwarza nagrania, a uczniowie wybierają prawidłowe odpowiedzi na urządzeniach mobilnych. Rzuca piłeczkę do wybranej osoby i prosi o zaznaczenie odpowiedzi na tablicy. Następnie prosi danego ucznia, żeby wyjął tę zabawkę z magicznego pudełka i umieścił w jakimś miejscu w sali. Gdy wszystkie zabawki są już rozmieszczone, nauczyciel odtwarza nagrania z ćwiczenia i prosi, aby uczniowie podeszli do miejsca, gdzie dana zabawka została położona.

  4. Nauczyciel wyświetla na tablicy Exercise 3 (Przeczytaj). Uczniowie, pracując w parach, wykonują ćwiczenie na urządzeniach mobilnych. Nauczyciel celowo błędnie zaznacza odpowiedzi, po czym wspólnie z uczniami sprawdza ćwiczenie na tablicy. Uczniowie oceniają odpowiedzi nauczyciela gestami: jeśli nauczyciel wybrał poprawny opis rysunku, kierują kciuki w górę i mówią np.: Yes, jeśli niepoprawny, kierują kciuki w dół i mówią: No. Ochotnicy podchodzą do tablicy i nanoszą prawidłowe odpowiedzi.

  5. Uczniowie w parach układają na urządzeniach mobilnych puzzle z Exercise 1 (Audio). Chętna osoba nanosi rozwiązanie na tablicę. Nauczyciel pyta: What toy is this?, a dzieci odpowiadają chórem.

  6. Nauczyciel rozmieszcza w różnych miejscach klasy zabawki wymienione w piosence. Odtwarza piosenkę dwa razy. Za pierwszym razem dzieci przemieszczają się po klasie, stając przy zabawce, o której mowa w piosence. Za drugim razem robią to samo, dodatkowo starając się śpiewać wraz z nagraniem.

  7. Nauczyciel zaprasza dzieci do zabawy w pociągi. Dzieli uczniów na zespoły sześcioosobowe. Rozdaje uczniom karty obrazkowe przedstawiające różne zabawki z Exercise 2 (Audio) – samochodzik, piłkę, deskorolkę, pociąg, latawiec, misia i lalkę. Każde dziecko w grupie ma kartę przedstawiającą inną zabawkę. Nauczyciel odtwarza nagrania z ćwiczenia, a zadaniem każdej grupy jest ustawić się w pociąg – jedna osoba za drugą, w kolejności takiej, jak dyktują nagrania. Gdy pociągi są już gotowe, każdy kolejno „podjeżdża” i zaznacza na tablicy prawidłową odpowiedź w Exercise 2.

  8. Uczniowie wracają do ławek i w parach łączą na urządzeniach mobilnych zdania z ilustracjami w Exercise 3 (Audio). Ochotnicy nanoszą odpowiedzi na tablicę.

  • Podczas realizacji poszczególnych ćwiczeń nauczyciel powinien dostosować tempo ich wykonywania do indywidualnych potrzeb uczniów. Uczniowie, którzy szybciej wykonali ćwiczenie, mogą pomóc koledze/koleżance pracującemu/pracującej wolniej.

Faza podsumowująca:

Nauczyciel odtwarza piosenkę i wyświetla jej tekst na tablicy, zamazując niektóre wyrazy lub litery w wyrazach. Zatrzymuje nagranie i prosi dzieci o uzupełnienie tekstu. Gdy dzieci wypowiedzą brakujące wyrażenia, nauczyciel je dopisuje. Kontynuuje zamazywanie – zamazuje coraz dłuższe fragmenty – aż dzieci nauczą się całego tekstu. Następnie wszyscy razem śpiewają piosenkę.

Praca domowa:

Uczniowie wykonują Exercise 1–3 (Sprawdź się). Nauczyciel może wykorzystać ćwiczenia z sekcji w ramach sprawdzianu lub zadać wybrane ćwiczenia do samodzielnego wykonania w domu.

Materiały pomocnicze: Magiczne pudełko zawierające zabawki – trzy misie, pociąg , samolot zabawkę, dwie lalki, cztery piłki, pięć samochodzików, latawiec, deskorolkę, karty obrazkowe z wymienionymi zabawkami

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:

Nauczyciel zapisuje na tablicy minidialog z piosenki:

  • I’ve got a teddy. And you?

  • I’ve got a doll.

Dzieci stają w dwóch rzędach na środku sali, w taki sposób, żeby każdy uczeń z jednego rzędu stał na przeciwko innego ucznia z drugiego rzędu, trzymając w ręku własne zabawki lub rozdane przez nauczyciela karty obrazkowe z zabawkami z piosenki. Każdy wypowiada zdanie I've got.... na temat trzymanej w ręku zabawki/karty.