Autorki e‑materiału: Żaneta Mucharska, Anna Posyniak‑Dutka

Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska

Przedmiot: język angielski

Temat zajęć: New Technologies in Transport / Nowe technologie w transporcie

Grupa docelowa: klasa 6 szkoła podstawowa

Podstawa programowa:

Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, V

Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.12, II.2, III.4, V.1, V.2, V.3, V.4, VII.8, VII.13, X, XIII

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  1. [K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji

  2. [K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności

  3. [K3] kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii

  4. [K4] kompetencje cyfrowe

  5. [K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się

Cele operacyjne:

  1. Uczeń rozszerza zasób słownictwa dotyczącego technologii i transportu.

  2. Uczeń opisuje technologię, która może stać się popularna w jego kraju i uzasadnia opinię.

Cele motywacyjne:

  1. Uczeń wzbogaca wiedzę na temat nowoczesnych technologii w transporcie.

  2. Uczeń rozwija zainteresowanie technologią.

  3. Uczeń kształtuje ciekawość poznawczą w dziedzinie technologii.

Strategie uczenia się:

  1. strategie pamięciowe (obraz i dźwięk)

  2. strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, organizowanie wiedzy tematycznej)

  3. strategie kompensacyjne (nauka poprzez używanie omówień i synonimów nieznanych słów)

Metody/techniki nauczania:

  1. podejście komunikacyjne

  2. metoda kognitywna

  3. konektywizm

  4. podejście humanistyczne

  5. metoda podająca (praca z tekstem)

  6. metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)

  7. metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)

  8. metoda aktywizująca (praca z katalogiem interaktywnym, dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)

Formy zajęć:

  1. praca w parach

  2. praca w grupach

  3. praca całego zespołu klasowego

  4. praca indywidualna

Środki dydaktyczne:

  1. komputer z dostępem do internetu i z głośnikami

  2. zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale

  3. tablica interaktywna

  4. urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów

PRZEBIEG LEKCJI:

Faza wprowadzająca:

  1. Nauczyciel pyta uczniów:

  • What is your favourite means of transport nowadays?

  • How will we travel in the future, say in 50 years time?

Uczniowie odpowiadają na forum klasy.

  1. Uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj), a chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę.

Faza realizacyjna:

  1. Uczniowie czytają tekst New Transport Technologies, po czym wykonują Exercise 2 (Przeczytaj) i podają je na forum klasy. Uzasadniają wybory, powołując się na konkretne fragmenty tekstu.

  2. Uczniowie czytają tekst jeszcze raz i w parach wykonują Exercise 3 (Przeczytaj). Uzasadniają wybory, powołując się na konkretne fragmenty tekstu.

  3. Uczniowie w parach lub małych grupach realizują ustnie Exercise 5 (Przeczytaj). Odpowiadają na pytanie: Which change in transport technology is the most interesting? Why? Ochotnicy dzielą się opiniami na forum klasy.

  4. W ramach wprowadzenia do pracy z katalogiem uczniowie wykonują Exercise 1 (Katalog interaktywny). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę.

  5. Uczniowie zapoznają się z katalogiem interaktywnym, po czym wykonują Exercise 2 (Katalog interaktywny). Odpowiedzi odczytują na forum klasy i nanoszą je na tablicę.

  6. Uczniowie słuchają nagrań i wykonują Exercise 3 (Katalog interaktywny). Sprawdzają odpowiedzi w parach i podają je na forum klasy oraz nanoszą na tablicę.

  7. Uczniowie pracują w parach i odpowiadają na pytanie z Exercise 4 (Katalog interaktywny): Which means of transport from the catalogue would you like to use? Why? Chętni prezentują odpowiedzi na forum klasy.

Faza podsumowująca:

Uczniowie w parach przygotowują ulotkę zachęcającą do odwiedzenia wystawy na temat transportu przyszłości. Wykorzystują słownictwo z e‑materiału. Na zakończenie chętni prezentują prace na forum klasy.

Praca domowa:

  1. Uczniowie wykonują jedno lub dwa ćwiczenia spośród Exercise 1–7 (Sprawdź się).

  2. Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): Last week you saw an exhibition on transport in the future. In an email to your friend from England:

  • inform, why you decided to see the exhibition;

  • describe an object that was the most interesting to you and why;

  • recommend the exhibition to your friend.

Your answer should be between 50–120 words. Sign as XYZ.

Materiały pomocnicze: Katalog interaktywny z e‑materiału.

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:

Uczniowie układają 6 pytań do katalogu interaktywnego, po jednym dla każdego slajdu w katalogu. Następnie pracują w parach i zadają pytania koledze/koleżance, którego/której zadaniem jest odpowiedzieć. Uczniowie zamieniają się rolami.