Dla nauczyciela
Scenariusz zajęć
Autor: Wioleta Kopek‑Putała
Przedmiot: chemia
Temat lekcji: Reakcje charakterystyczne anionów: bromowych, chlorkowych oraz jodowych
Grupa docelowa: III etap edukacyjny, liceum, technikum, zakres podstawowy i rozszerzony; uczniowie III etapu edukacyjnego – kształcenie w zakresie podstawowym i rozszerzonym
Podstawa programowa:
Wymagania ogólne
Zakres podstawowy i rozszerzony
II. Rozumowanie i zastosowanie nabytej wiedzy do rozwiązywania problemów. Uczeń:
1) opisuje właściwości substancji i wyjaśnia przebieg procesów chemicznych;
5) wykorzystuje wiedzę i dostępne informacje do rozwiązywania problemów chemicznych z zastosowaniem podstaw metody naukowej.
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się.
Cele operacyjne:
Uczeń:
klasyfikuje aniony do grup analitycznych wg Bunsena;
omawia reakcje charakterystyczne wybranych anionów I grupy analitycznej (chlorkowy, bromkowy oraz jodkowy);
wykonuje reakcje wybranych anionów I grupy analitycznej z jonami AgIndeks górny ++ oraz BaIndeks górny 2+2+;
wykonuje reakcje charakterystyczne wybranych anionów: chlorkowy, bromkowy oraz jodkowy;
zapisuje równania reakcji charakterystycznych anionów: chlorkowy, bromkowy oraz jodkowy.
Strategie nauczania:
asocjacyjna;
problemowa.
Metody i techniki nauczania:
burza mózgów;
dyskusja dydaktyczna;
analiza materiału źródłowego;
ćwiczenia uczniowskie;
wirtualne laboratorium;
eksperyment - pokaz uczniowski;
technika zdań podsumowujących.
Formy pracy:
praca indywidualna;
praca w grupach;
praca zbiorowa.
Środki dydaktyczne:
komputery z głośnikami i dostępem do Internetu;
słuchawki;
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale;
tablica interaktywna/tablica;
rzutnik multimedialny;
pisak/kreda.
Przebieg zajęć
Faza wstępna:
Zaciekawienie i dyskusja. Nauczyciel zadaje pytanie: Jak wykryć obecność jonu w próbce?
Rozpoznawanie wiedzy wyjściowej uczniów. Burza mózgów – nauczyciel zadaje pytania: Ile jest grup analitycznych anionów? Który gaz ma charakterystyczny, ostry, duszący zapach?
Ustalenie celów lekcji. Nauczyciel podaje temat zajęć i wspólnie z uczniami ustala cele lekcji.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel dzieli uczniów na grupy czteroosobowe, rozdaje karty pracy (materiał pomocniczy) i przydziela jeden anion do analizy. Nauczyciel czuwa nad tym, aby wszystkie jony były równomiernie reprezentowane w klasie.
Wirtualne laboratorium – możliwość obserwacji barwy powstałych osadów, możliwość zobaczenia zapisu równania reakcji. Po wybraniu zadaniem uczniów jest przeprowadzenie analizy anionu w wirtualnym laboratorium zgodnie z instrukcję zawartą w medium oraz uzupełnienie kart pracy, zapisanie równań reakcji chemicznych przeprowadzanych analiz. Nauczyciel czuwa nad poprawnością analiz w grupach.
Po wykonaniu zadania następuje rotacja w grupach tak, aby w nowo powstałych grupach znalazł się przedstawiciel każdego jonu.
Po skończonej pracy na forum klasy liderzy grup sprawozdają efekty z analizy, a nauczyciel kontroluje poprawność merytoryczną.
Eksperyment – pokaz uczniowski. Nauczyciel wybiera 3 uczniów do roli asystenta. Każdy z nich będzie identyfikował na forum klasy wskazany anion wg instrukcji z wirtualnego laboratorium: uczeń 1 – identyfikacja jonów chlorkowych; uczeń 2 – identyfikacja jonów jodkowych; uczeń 3 – identyfikacja jonów bromkowych. Nauczyciel przygotowuje odpowiednie szkło i sprzęt laboratoryjny i odczynniki chemiczne (roztwory: chlorku sodu, bromku potasu, jodku potasu, azotanu(V) srebra(I), chlorku baru, azotanu(V) ołowiu(II)) oraz monitoruje pracę asystentów, wspiera ich.
Faza podsumowująca:
Nauczyciel sprawdza wiedzę uczniów, zadając przykładowe pytania: Jak dzielą się aniony na grupy analityczne wg Bunsena? Na czym polega analiza jakościowa?
Jako podsumowanie lekcji nauczyciel może wykorzystać zdania do uzupełnienia, które uczniowie również zamieszczają w swoim portfolio:
Przypomniałem/łam sobie, że...
Co było dla mnie łatwe...
Czego się nauczyłem/łam...
Co sprawiało mi trudność...
Praca domowa:
Uczniowie wykonują ćwiczenia z e- materiału – „Sprawdź się”.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania multimedium:
Medium można zastosować podczas tematów z reakcji anionów z jonami AgIndeks górny ++ oraz BaIndeks górny 2+2+, jako formę częściowego podsumowania wiadomości z analizy jonów lub podczas określania jak wykryć obecność anionu w próbce.
Materiały pomocnicze:
Polecenia podsumowujące (nauczyciel przed lekcją zapisuje je na niewielkich kartkach):
Jak dzielą się aniony na grupy analityczne wg Bunsena?
Na czym polega analiza jakościowa?
Nauczyciel do pokazu uczniowskiego przygotowuje sprzęt i szkło laboratoryjne oraz odczynniki chemiczne wg instrukcji w wirtualnym laboratorium.
Karta pracy ucznia: