Dla nauczyciela
Scenariusz lekcji:
Imię i nazwisko autora: | Krystyna Wosińska |
Przedmiot: | Fizyka |
Temat zajęć: | Jak w sposób jakościowy opisać dyfrakcję fali na przeszkodzie? |
Grupa docelowa: | III etap edukacyjny, liceum, technikum, zakres podstawowy |
Podstawa programowa: | Cele kształcenia – wymagania ogólne Zakres podstawowy |
Kształtowane kompetencje kluczowe: | Zalecenie Parlamentu Europejskiego i Rady UE z 2018 r.:
|
Cele operacyjne: | Uczeń:
|
Strategie nauczania: | strategia eksperymentalno‑obserwacyjna (dostrzeganie i definiowanie problemów) |
Metody nauczania: | wykład informacyjny, pokaz multimedialny, analiza pomysłów |
Formy zajęć: | praca w grupach, praca indywidualna |
Środki dydaktyczne: | komputer z rzutnikiem lub tablety do dyspozycji każdego ucznia |
Materiały pomocnicze: | e‑materiał: „Fale na powierzchni wody” |
PRZEBIEG LEKCJI | |
Faza wprowadzająca: | |
Wprowadzenie zgodnie z treścią w części pierwszej „Czy to nie ciekawe?”. | |
Faza realizacyjna: | |
Nauczyciel wyjaśnia zasadę Huygensa. Na podstawie Rys. 2. tłumaczy, jak ta zasada uzasadnia rozchodzenie się fali płaskiej. Następnie uczniowie w grupach dostają zadanie, aby zastosować analogiczną metodę do rozstrzygnięcia, jak rozchodzi się fala, która napotkała przeszkodę (np. krawędź ściany). Uczniowie powinni uzyskać rysunki podobne do Rys. 3. Nauczyciel podkreśla, że dyfrakcję obserwujemy, gdy fala natrafia na szczelinę o rozmiarach porównywalnych z długością fali. Uczniowie dyskutują, gdzie można w życiu codziennym zaobserwować zjawisko dyfrakcji fal, biorąc pod uwagę fale dźwiękowe i świetlne. Uczniowie oglądają film samouczek i rozwiązują zadanie z nim związane. | |
Faza podsumowująca: | |
Aby sprawdzić stopień przyswojenia wiadomości, uczniowie w grupach rozwiązują zadania 4, 5, 6 i 8 z zestawu ćwiczeń. | |
Praca domowa: | |
W ramach powtórzenia i utrwalenia wiadomości uczniowie rozwiązują zadania: 1 – 3 oraz 7 z zestawu ćwiczeń. | |
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium | Multimedium bazowe może też być wykorzystane przez uczniów po lekcji jako praca domowa, utrwalająca zdobyte wiadomości. |