Dla nauczyciela
Autorka e‑materiału: Żaneta Mucharska
Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: How to Save Energy? / Jak oszczędzać energię?
Grupa docelowa: klasa 7 szkoła podstawowa
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV
Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.12, I.13, II.5, III.4, V.1, VII.3, VII.8, VII.9, VIII.1, X, XI
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K3] kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
Cele operacyjne:
Uczeń rozwija słownictwo dotyczące oszczędzania energii.
Uczeń opisuje różne metody oszczędzania energii.
Uczeń wyraża i uzasadnia opinię na temat tego, która z metod oszczędzania energii jest najskuteczniejsza.
Cele motywacyjne:
Uczeń kształtuje świadomość potrzeby oszczędzania energii.
Uczeń rozwija postawę odpowiedzialności za środowisko.
Uczeń rozwija wiedzę na temat sposobów oszczędzania energii.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)
strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu, błąd jako narzędzie doskonalenia)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
kognitywizm
konstruktywizm
konektywizm
zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe
metoda podająca (praca z tekstem)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (praca z ilustracją interaktywną, dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)
Formy zajęć:
praca w parach
praca w grupach
praca indywidualna
praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel wyświetla na tablicy multimedialnej zdjęcie (Przeczytaj) i zadaje uczniom pytanie: What does the picture show? Do you save energy? How? Uczniowie odpowiadają na forum klasy.
W ramach dalszego przygotowania do lekcji uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj). Wskazana osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną. Nauczyciel może zaproponować uczniom przetłumaczenie i zredagowanie sloganów z ćwiczenia w języku polskim.
Faza realizacyjna:
Uczniowie czytają tekst How to Save Energy (Przeczytaj) i wybierają prawidłowe odpowiedzi w Exercise 2 (Przeczytaj). Uzasadniają odpowiedzi, powołując się na cytaty z tekstu.
Uczniowie wybierają właściwe odpowiedzi w Exercise 3 (Przeczytaj). Podają je na forum klasy i uzasadniają odpowiednimi fragmentami z tekstu.
Uczniowie rozmawiają w parach i ustnie wykonują Exercise 4 (Przeczytaj): What kind of green energy do you know? Is it popular in your region? Po zakończeniu rozmów wskazani uczniowie prezentują odpowiedzi na forum klasy, dbając o odpowiednią wymowę słów.
W ramach przygotowania do pracy z ilustracją interaktywną uczniowie wykonują Exercise 1 (Ilustracja interaktywna). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Uczniowie słuchają nagrań do ilustracji i wybierają prawidłowe odpowiedzi w Exercise 2 (Ilustracja interaktywna). Wskazane osoby odczytują odpowiedzi pełnymi zdaniami na forum klasy.
Uczniowie wybierają prawidłowe odpowiedzi w Exercise 3 (Ilustracja interaktywna), a następnie ponownie słuchają nagrań w celu sprawdzenia odpowiedzi. Na koniec chętni odczytują odpowiedzi pełnymi zdaniami.
Uczniowie w parach realizują Exercise 4 (Ilustracja interaktywna): What advice would you give to your friend who wants to start saving energy? Wykonują ćwiczenie w formie krótkich scenek, w których jedna osoba prosi o radę na temat oszczędzania energii, a druga udziela porad, posiłkując się informacjami i słownictwem z ilustracji i tekstu How to Save Energy. Zamieniają się rolami, tak aby każdy miał okazję zastosować słownictwo z materiału. Na koniec wyznaczeni przez nauczyciela uczniowie prezentują dialogi na forum klasy.
Faza podsumowująca:
Samodzielnie lub w parach uczniowie wykonują Exercise 4 (Sprawdź się). Nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną. Nauczyciel może w tym miejscu zwrócić uwagę uczniów na słowo economical i podkreślić/wyjaśnić różnicę pomiędzy economical a economic.
Uczniowie, pracując w małych grupach, ustnie odpowiadają na pytanie z Exercise 7 (Sprawdź się): Why should we save energy? Przedstawiciele grup relacjonują na forum klasy wypowiedzi kolegów/koleżanek.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 1–3 oraz 5 i 6 (Sprawdź się).
Uczniowie przygotowują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): You have decided to start saving energy in your house. In an email to your friend from England:
inform why you have decided to save energy;
describe what you do to save energy;
explain why people should save energy.
Write your email of 50–120 words.
Materiały pomocnicze: Ilustracja interaktywna z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Uczniowie układają listę sześciu pytań na temat informacji z ilustracji interaktywnej. Następnie w parach zadają pytania partnerowi/partnerce, których zadaniem jest udzielenie odpowiedzi.