Autorki e‑materiału: Renata Nowakowska, Marta Hilgier

Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska

Przedmiot: język angielski

Temat zajęć: Get Fit! / Dbaj o formę!

Grupa docelowa: klasa 5 szkoła podstawowa

Podstawa programowa:

Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV

Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.11, II.5, III.4, III.5, IV.4 VI.9, VI.10, VI.11, X

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  1. [K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji

  2. [K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności

  3. [K3] kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii

  4. [K4] kompetencje cyfrowe

  5. [K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się

Cele operacyjne:

  1. Uczeń stosuje słownictwo dotyczące aktywności fizycznej i zdrowej diety.

  2. Uczeń potrafi za pomocą czasowników modalnych udzielić porad na temat zdrowego trybu życia.

  3. Uczeń potrafi napisać do kolegi/koleżanki e‑mail, w którym wykorzystuje zdobytą wiedzę o zaletach aktywnego trybu życia.

Cele motywacyjne:

  1. Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę na tematy związane z aktywnością fizyczną i zdrowym trybem życia.

  2. Uczeń kształtuje wiedzę na temat zdrowego trybu życia i aktywności fizycznej.

  3. Uczeń rozwija postawę zaangażowania w proces uczenia się.

Strategie uczenia się:

  1. strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)

  2. strategie kognitywne (analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)

  3. strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)

Metody/techniki nauczania:

  1. podejście komunikacyjne

  2. kognitywizm

  3. konektywizm

  4. zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe

  5. metoda podająca (praca z tekstem)

  6. metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)

  7. metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)

  8. metoda aktywizująca (praca z mapą pojęć, dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)

Formy zajęć:

  1. praca w parach

  2. praca indywidualna

  3. praca w grupach

  4. praca całego zespołu klasowego

Środki dydaktyczne:

  1. komputer z dostępem do internetu i z głośnikami

  2. zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale

  3. tablica interaktywna

  4. urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów

PRZEBIEG LEKCJI:

Faza wprowadzająca:

  1. W ramach przygotowania do lekcji nauczyciel pyta uczniów: Do you keep fit? What do you do? Uczniowie odpowiadają na forum klasy. Nauczyciel na bieżąco wprowadza potrzebne słownictwo.

  2. Uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną. Nauczyciel pyta: Do you use fitness and dieting apps? Would you like to? Uczniowie odpowiadają na forum klasy.

Faza realizacyjna:

  1. Uczniowie czytają tekst i porządkują wyrażenia w Exercise 2 (Przeczytaj). Nanoszą je na tablicę multimedialną i uzasadniają, cytując odpowiednie fragmenty opisów.

  2. Uczniowie uzupełniają Exercise 3 (Przeczytaj) i podają odpowiedzi na forum klasy.

  3. Uczniowie wykonują w parach ćwiczenie w dziale Gramatyka (Przeczytaj). Nauczyciel wyjaśnia różnice w znaczeniu czasowników modalnych i prosi o wykonanie kolejnego ćwiczenia z działu Gramatyka. Uczniowie podają zdania na forum klasy i nanoszą je na tablicę multimedialną.

  4. Uczniowie powtarzają czynności dla kolejnych czasowników modalnych z sekcji.

  5. Uczniowie, pracując w parach, tworzą listę ośmiu porad na temat zdrowego trybu życia. Wykorzystują czasowniki modalne z sekcji Gramatyka. Chętni prezentują porady na forum klasy, a nauczyciel zapisuje je na tablicy.

  6. W ramach przygotowania do pracy z mapą pojęć uczniowie wykonują Exercise 1 (Mapa pojęć). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.

  7. Uczniowie zapoznają się z mapą pojęć i wykonują Exercise 2 (Mapa pojęć). Nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.

  8. Na podstawie mapy pojęć uczniowie wykonują w parach Exercise 3–5 (Mapa pojęć). Prezentują odpowiedzi na forum klasy i nanoszą je na tablicę multimedialną.

Faza podsumowująca:

Uczniowie odpowiadają w parach na pytania z Exercise 7 (Sprawdź się). Najpierw, odwołując się do tekstu oraz mapy pojęć, wyszukują wyrażenia, których chcieliby użyć. Następnie realizują zadania, zwracając szczególną uwagę na użycie wybranych przez siebie fraz.

Praca domowa:

  1. Uczniowie wykonują Exercise 1–6 (Sprawdź się).

  2. Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): Write an e‑mail on how to keep fit to a friend from England. In the e‑mail:

  • explain what he or she should eat and drink;

  • describe what exercises he or she should do;

  • inform him or her what you do to keep fit.

Your answer shouldn’t be longer than 50 words.

Materiały pomocnicze: Mapa pojęć z e‑materiału.

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:

W ramach pracy domowej uczniowie układają sześciohasłową krzyżówkę ze słownictwem z mapy pojęć z e‑materiału. Na kolejnej lekcji wymieniają się krzyżówkami w parach i rozwiązują je.