Dla nauczyciela
Autorka e‑materiału: Elżbieta Borowiec
Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: What Was the Weather Like? / Jaka była pogoda?
Grupa docelowa: klasa 4 szkoła podstawowa
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, V
Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.13, III.2, II.5, III.1, III.4, V.1, V.2, V.5
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K3] kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
Cele operacyjne:
Uczeń rozwija i utrwala słownictwo związane z pogodą.
Uczeń, używając czasu przeszłego czasownika to be, potrafi opisać, jaka pogoda towarzyszyła mu podczas ostatnich urodzin.
Uczeń potrafi napisać e‑mail, w którym opowiada o okropnej pogodzie, jaka panowała poprzedniego dnia.
Cele motywacyjne:
Uczeń poszerza kompetencje językowe i rozwija słownictwo umożliwiające rozmowę o pogodzie.
Uczeń rozwija ciekawość zjawisk otaczającego go świata.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)
strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
zadanie ruchowe
metoda kognitywna
podejście humanistyczne
Formy zajęć:
praca w grupach
praca w parach
praca indywidualna
praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel wyświetla na tablicy zdjęcie (Wprowadzenie) i pyta: What’s your favourite weather? Why? Do you like when it rains? Why/Why not? Do you like when it’s sunny? Why? Why not? Uczniowie odpowiadają na pytania, po czym w ramach przygotowania do lekcji wykonują Exercise 1 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Faza realizacyjna:
Uczniowie czytają tekst A Day in the Past (Przeczytaj) i wykonują Exercise 2 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną. Następnie wskazuje na poszczególne obrazki i mówi: snowy/foggy/sunny/windy/cloudy/rainy. Uczniowie powtarzają chórem/rzędami itd. Na koniec nauczyciel zakrywa teksty przy obrazkach, wskazuje losowo na obrazek i mówi: It was... Uczniowie uzupełniają zdanie o właściwe określenie dotyczące pogody.
Uczniowie wykonują Exercise 3 (Przeczytaj). Na forum klasy odczytują całe zdania i uzasadniają wybór, odwołując się do tekstu. Nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Uczniowie wykonują Exercise 4 (Przeczytaj). Chętne osoby podchodzą do tablicy i zapisują wyrazy, które literują im pozostali uczniowie.
Uczniowie w parach uzupełniają Exercise 5 (Przeczytaj). Odczytują odpowiedzi na forum klasy i nanoszą je na tablicę multimedialną.
Nadal pracując w parach, uczniowie ustnie odpowiadają na pytania z Exercise 6 (Przeczytaj):
What was the weather like at Christmas?
What was the weather like on your last birthday?
What was the weather like on your school trip?
Nauczyciel może podać przykład odpowiedzi, opowiadając, jaka pogoda towarzyszyła mu podczas ostatnich urodzin.
Po zakończeniu rozmów nauczyciel zwraca uwagę na formę przeszłą czasownika to be w tekście czytanki i wyjaśnia zasadę używania Past Simple dla tego czasownika. Uczniowie wspólnie na forum klasy wybierają właściwe odpowiedzi w Exercise 7 (Przeczytaj). Nauczyciel nanosi je na tablicę multimedialną.
Uczniowie układają zdania z wyrazów w Exercise 8 (Przeczytaj), odczytują je na forum klasy i nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.
W ramach rozgrzewki do kolejnego etapu lekcji uczniowie wykonują Exercise 1 (Gra edukacyjna). Uczniowie mogą dodatkowo powiedzieć, jaka była pogoda na zdjęciu, którego nie wybrali.
Uczniowie grają w grę edukacyjną i wykonują Exercise 2–4 (Gra edukacyjna).
Uczniowie pracują w parach w określonym czasie (np. 5 minut) i ćwiczą literowanie oraz pisownię wyrazów z gry edukacyjnej. Jedna osoba literuje dany wyraz, a druga stara się poprawnie go zapisać. Następnie zamieniają się rolami.
Faza podsumowująca:
Uczniowie rozmawiają w grupach trzy-, czteroosobowych i odpowiadają ustnie na pytania z Exercise 7 (Sprawdź się):
What is your favourite weather?
What was the weather like in winter?
What was the weather like in summer?
Na zakończenie uczniowie wspólnie na forum klasy wymieniają wszystkie wyrazy dotyczące pogody, których nauczyli się na lekcji.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 1–6 (Sprawdź się).
Uczniowie wykonują pracę pisemną z Exercise 8 (Sprawdź się). The weather was terrible yesterday. Write an e‑mail to an English friend in which you:
describe yeasterday's weather;
inform him/her where you were and who was with you;
tell him/her how you feel when the weather is terrible.
Sign as XYZ.
Your reply should be between 50–120 words.
Materiały pomocnicze: Gra edukacyjna z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
W ramach pracy domowej uczniowie analizują słownictwo związane z pogodą z gry edukacyjnej i grupują je w kategoriach (np.: pogoda, którą lubią vs pogoda, której nie lubią; pogoda typowa dla poszczególnych pór roku; słownictwo, które wcześniej znali vs słownictwo, którego nauczyli się na lekcji itd.).