Dla nauczyciela
Autorka e‑materiału: Anna Lech
Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: Got Lost? Don’t Panic! Zgubiłeś/Zgubiłaś się? Nie wpadaj w panikę!
Grupa docelowa: klasa 6 szkoła podstawowa
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV
Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.8, II.2, II.5, III.1, III.4, V.1, V.6, VII.9
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K3] kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
Cele operacyjne:
Uczeń stosuje słownictwo związane z wycieczkami pieszymi.
Uczeń potrafi zdefiniować pojęcie glampingu.
Uczeń stosuje słownictwo umożliwiające opisanie krajobrazu.
Uczeń potrafi udzielić porady, co zrobić, kiedy ktoś zgubi się w górach.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija kompetencje językowe i słownictwo umożliwiające rozmowę o wycieczkach pieszych.
Uczeń kształtuje wiedzę na temat zachowań w razie niebezpieczeństwa lub zaginięcia.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)
strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczeń, nauka przez używanie omówień i synonimów nieznanych słów)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
kognitywizm
konstruktywizm
konektywizm
metoda podająca (praca z tekstem, praca z plikiem audio)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (dyskusja w parach/na forum klasy, zagadki)
Formy zajęć:
praca w parach
praca w grupach
praca całego zespołu klasowego
praca indywidualna
Środki dydaktyczne::
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel wyświetla na tablicy zdjęcie krajobrazu górskiego (Przeczytaj) i pyta uczniów: Have you ever got lost? What should you do when you get lost and don’t have a phone? Uczniowie odpowiadają na forum klasy na podstawie posiadanej wiedzy.
Uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Faza realizacyjna:
Uczniowie czytają tekst Finding Your Way Back i wykonują Exercise 2 (Przeczytaj). Porównują odpowiedzi w parach, a następnie podają je na forum klasy i uzasadniają, cytując odpowiednie fragmenty tekstu.
Uczniowie ponownie czytają tekst i na forum klasy podają prawidłowe odpowiedzi w Exercise 3 (Przeczytaj). Uzasadniają je, przytaczając fragmenty tekstu.
Uczniowie wykonują Exercise 4 (Przeczytaj) i nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną. Dodatkowo ćwiczą literowanie i pisownię wyrazów z zadania. Pracują w parach. Jedna osoba literuje dane słowo, a druga stara się je poprawnie zapisać. Następnie uczniowie zamieniają się rolami.
W ramach przygotowania do pracy z nagraniem uczniowie wykonują Exercise 1 (Plik audio). Podają odpowiedzi na forum klasy.
Uczniowie słuchają nagrania i wykonują Exercise 2 (Plik audio). Odczytują odpowiedzi, uzasadniając je fragmentami treści nagrania.
Uczniowie powtórnie słuchają materiału audio i indywidualnie lub w parach wykonują Exercise 3 i 4 (Plik audio). Odczytują odpowiedzi na forum klasy i nanoszą je na tablicę multimedialną.
Uczniowie rozmawiają w parach i odpowiadają na pytania z Exercise 7 (Sprawdź się):
How should you behave when we come across a wild animal?
What should or shouldn't you do when you get separated from the group on a trip?
Faza podsumowująca:
Uczniowie wykonują Exercise 1 (Sprawdź się), łącząc nazwy z ilustracjami. Następnie w parach zadają sobie zagadki. Uczeń A opisuje przedmiot z ilustracji, a uczeń B musi zgadnąć, o którą rzecz z ćwiczenia chodzi. Zamieniają się rolami. Każdy z uczniów zadaje po dwie zagadki.
Uczniowie wykonują Exercise 3 (Sprawdź się). Nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 2, 4–6 (Sprawdź się).
Uczniowie piszą pracę na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): You returned from a camp in the mountains. Write an email to a friend in which you:
inform where and with whom you are staying;
write how you got lost during one of the trips;
invite your friend to your place to watch photos from the camp.
Your email should be 50–120 words long.
Materiały pomocnicze: Plik audio z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Uczniowie pracują w parach i tworzą listę trzech złych porad dla uczestnika wyprawy survivalowej. Nauczyciel może podpowiedzieć uczniom, jak sformułować wprowadzenie do listy: If you really want to get in trouble during a survival trip, do X/Y/Z. Uczniowie prezentują prace na forum klasy.