Autorka e‑materiału: Dorota Giżyńska

Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska

Przedmiot: język angielski

Temat zajęć: Have the Courage to Run a Marathon / Miej odwagę przebiec maraton

Grupa docelowa: klasa 4 liceum/technikum

Podstawa programowa:

Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV, V

Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.10, II.2, II.5, III.4, III.6, IV.1, IV.8, V.1, V.8

Poziom nauczania: podstawowy

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  1. [K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji

  2. [K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności

  3. [K3] kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii

  4. [K4] kompetencje cyfrowe

  5. [K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się

  6. [K8] kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturowej

Cele operacyjne:

  1. Uczeń stosuje słownictwo związane z maratonami.

  2. Uczeń opisuje swoją miejscowość jako potencjalne miejsce do zorganizowania maratonu.

Cele motywacyjne:

  1. Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę na tematy związane z maratonami i podobnymi wydarzeniami sportowymi.

  2. Uczeń pogłębia wiedzę na temat maratonów i postawę zainteresowania sportem.

  3. Uczeń kształtuje postawę otwartości i akceptacji wobec sportowców z niepełnosprawnościami.

Strategie uczenia się:

  1. strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)

  2. strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)

  3. strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)

Metody/techniki nauczania:

  1. podejście komunikacyjne

  2. metoda kognitywna

  3. konektywizm

  4. podejście humanistyczne

  5. metoda podająca (praca z tekstem, plikiem audio)

  6. metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)

  7. metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)

  8. metoda aktywizująca (dyskusja w parach/grupach/na forum klasy, inscenizacja)

Formy zajęć:

  1. praca w parach

  2. praca indywidualna

  3. praca w grupach

  4. praca całego zespołu klasowego

Środki dydaktyczne:

  1. komputer z dostępem do internetu i z głośnikami

  2. zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale

  3. tablica interaktywna

  4. urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów

PRZEBIEG LEKCJI:

Faza wprowadzająca:

  1. Nauczyciel kieruje uwagę uczniów na zdjęcie wprowadzające do sekcji Przeczytaj i pyta: Do you like running? Do you run often/long distances? Zadaje również pytanie wprowadzające sekcję Przeczytaj: Have you ever crossed your limits in sports? Uczniowie odpowiadają na forum klasy.

  2. W ramach przygotowania do lekcji uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę.

Faza realizacyjna:

  1. Uczniowie czytają tekst i wykonują Exercise 23 (Przeczytaj). Uzasadniają odpowiedzi, odwołując się do treści tekstu.

  2. Uczniowie realizują w parach Exercise 4 (Przeczytaj). Podają odpowiedzi na forum klasy.

  3. Uczniowie rozmawiają w parach lub niewielkich grupach i odpowiadają na pytania z Exercise 5 (Przeczytaj). Reprezentanci grup relacjonują na forum klasy opinie kolegów/koleżanek.

  4. W ramach rozgrzewki uczniowie realizują Exercise 1 (Plik audio). Chętna osoba wykonuje zadanie na tablicy.

  5. Uczniowie zapoznają się z nagraniem i odpowiadają na forum klasy na pytanie: In which of these places would you like to run a marathon? Why?, a następnie wykonują Exercise 2 (Plik audio).

  6. Uczniowie wykonują Exercise 3 (Plik audio). Sprawdzają odpowiedzi na forum klasy, starając się je uzasadnić.

  7. Uczniowie realizują Exercise 45 (Plik audio). Sprawdzają odpowiedzi w parach i na forum klasy.

Faza podsumowująca:

  1. Uczniowie samodzielnie lub w parach wykonują Exercise 1‑3 (Sprawdź się). Podają rozwiązanie na forum klasy.

  2. Uczniowie w parach lub małych grupach rozmawiają i odpowiadają na pytania z Exercise 7 (Sprawdź się):

  • Would you like to take part in a marathon or half‑marathon? Why? Why not?

  • What are the advantages and disadvantages for runners to take part in a marathon in a popular place?

    Na koniec chętni relacjonują na forum klasy opinie kolegów/koleżanek.

Praca domowa:

  1. Uczniowie wykonują Exercise 4–6 (Sprawdź się). Nauczyciel może również wykorzystać ćwiczenia później w ramach sprawdzianu, lub na początku kolejnej lekcji celem odświeżenia wiedzy.

  2. Uczniowie realizują Exercise 8 (Sprawdź się): Local authorities want to hear from its inhabitants if it would be a good idea to organise a marathon next year. In the forum entry to the students of your school:

  • explain why your town/city would be a good place to organise such an event;

  • write what the runners could do after finishing the race;

  • suggest the best month to organise it;

  • describe the benefit to the city of organising the marathon and mention the possible inconvenience this would cause.

Your email should be 100–150 words long

Materiały pomocnicze: Plik audio z e‑materiału.

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:

Uczniowie tworzą listę pytań (po dwa do każdego nagrania z sekcji Plik audio). Następnie pracują w parach i zadają pytania kolegom/koleżankom.