Dla nauczyciela
Autorka e‑materiału: Ela Borowiec
Autork scenariusza: Iza Michalak
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: Eating Out / Jedzenie na mieście
Grupa docelowa: klasa 5 szkoła podstawowa
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, V
Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.5, I.6, I.14, II.1, II.5, III.1, III.4, III.5, V.1, V.4
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności.
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
[K6] kompetencje obywatelskie
Cele operacyjne:
Uczeń stosuje słownictwo związane z wizytą w restauracji.
Uczeń potrafi napisać do kolegi/koleżanki z Anglii e‑mail, w którym opowiada o swojej ulubionej restauracji.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę na temat wizyty w restauracji.
Uczeń kształtuje wiedzę na temat zasad poprawnego nakrywania do stołu.
Uczeń opisuje swoją ulubioną restaurację.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)
strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
kognitywizm
konektywizm
metoda podająca (praca z tekstem, praca z prezentacją multimedialną)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)
Formy zajęć:
praca w parach
praca indywidualna
praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
W ramach przygotowania do lekcji uczniowie opisują zdjęcie przedstawiające rodzinę w restauracji (Przeczytaj). Nauczyciel na bieżąco uzupełnia potrzebne słownictwo.
Uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel prosi uczniów o wyszukanie w tekście Sunday Dinner at a Restaurant nazwy restauracji, którą odwiedził Mark z rodziną. Uczniowie odpowiadają na forum klasy.
Uczniowie czytają tekst Sunday Dinner at a Restaurant i wykonują Exercise 2 (Przeczytaj). Uzasadniają wybór odpowiedzi, odwołując się do konkretnych fragmentów tekstu.
Uczniowie wykonują w parach Exercise 3 (Przeczytaj). Porównują odpowiedzi na forum klasy.
Uczniowie wykonują Exercise 4 (Przeczytaj). Uzasadniają odpowiedzi, odwołując się do konkretnych fragmentów tekstu.
Uczniowie wykonują Exercise 5 (Przeczytaj). Porównują odpowiedzi w parach, a następnie chętne osoby dzielą się na forum klasy informacjami uzyskanymi od kolegi/koleżanki.
Nauczyciel wyjaśnia formy gramatyczne Let’s i Why don’t we, po czym uczniowie wykonują Exercise 6 i 7 (Przeczytaj).
W ramach rozgrzewki nauczyciel i uczniowie wykonują Exercise 1 (Film). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę.
Uczniowie oglądają film, a następnie wykonują Exercise 2 (Film).
Uczniowie wykonują Exercise 3 (Film). Po sprawdzeniu odpowiedzi na forum klasy, w ciągu 30 sekund starają się zapamiętać czynności związane z nakryciem stołu.
Uczniowie wykonują Exercise 4 (Film) i sprawdzają odpowiedzi na forum klasy.
Uczniowie wykonują w parach Exercise 5 (Film). Następnie na forum klasy dzielą się informacjami uzyskanymi od kolegi/koleżanki z pary.
Faza podsumowująca:
Uczniowie realizują Exercise 7 (Sprawdź się). Odczytują swoje prace w parach, a następnie chętne osoby dzielą się na forum klasy informacjami uzyskanymi od kolegi/koleżanki z pary.
Praca domowa
Uczniowie wykonują Exercise 1–6 (Sprawdź się).
Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): Your English friend would like to know something about eating out in your town. Write an email in which you:
tell them how often you eat out and who with;
describe your typical experience in your favourite restaurant;
suggest going there together sometime.
Sign as XYZ.
Your reply should be at least 50 words long.
Materiały pomocnicze: Film z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
W ramach pracy domowej uczniowie tworzą krzyżówkę składającą się z 8–10 haseł, wykorzystując przy tym słownictwo z filmu z materiału.