Dla nauczyciela
Autorka e‑materiału: Anna Olewińska‑Bylniak
Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: What to Play with Friends? / W co grać z przyjaciółmi?
Grupa docelowa: klasa 5 szkoła podstawowa
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III
Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.1, I.5, II.5, III.1, III.4, V.5
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
Cele operacyjne:
Uczeń stosuje słownictwo związane z grami planszowymi.
Uczeń potrafi wskazać różnice między zasadami gry w szachy i warcaby.
Uczeń potrafi opisać zasady swojej ulubionej gry.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija zainteresowanie grami planszowymi jako formą spędzania wolnego czasu.
Uczeń rozwija wiedzę na temat różnych rodzajów gier planszowych.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)
strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
kognitywizm
konstruktywizm
konektywizm
metoda podająca (praca z tekstem/nagraniem/filmem)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (dyskusja w parach/na forum klasy)
Formy zajęć:
praca w parach
praca indywidualna
praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
W ramach przygotowania do lekcji uczniowie odpowiadają na pytanie: Do you play any games? What kind of games do you play? What do you play with friends? Udzielają odpowiedzi na forum klasy.
Uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel prosi uczniów o przeczytanie tekstu Traditional Board Games – Do You Know How to Win Them? i odpowiedź na pytanie: Do you know any of these games? Następnie wybierają właściwe odpowiedzi w Exercise 2 (Przeczytaj) i podają je na forum klasy, uzasadniając odpowiedzi odpowiednimi fragmentami tekstu.
Uczniowie, pracując w parach, wykonują Exercise 3 (Przeczytaj) i nanoszą odpowiedzi na tablicę.
Uczniowie czytają wpis na blogu i wybierają prawidłowe odpowiedzi w Exercise 4 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę.
Uczniowie odpowiadają w parach na pytanie w Exercise 5 (Przeczytaj): What’s your favourite game and why? Chętni relacjonują na forum klasy wypowiedzi kolegów/koleżanek.
W ramach przygotowania do pracy z multimedium uczniowie odpowiadają na pytanie Do you play chess/draughts? How do you win in chess/draughts? i wykonują Exercise 1 (Film).
Uczniowie oglądają film w całości po raz pierwszy. Następnie oglądają film powtórnie: nauczyciel zatrzymuje film po każdej klatce, żeby wyjaśnić trudniejsze zwroty oraz aby uczniowie mogli zrobić notatki). Następnie uczniowie wybierają prawidłowe odpowiedzi w Exercise 3 (Film), podają je na forum klasy i uzasadniają.
Pracując w parach, uczniowie wykonują Exercise 2 i 4 (Film).
Uczniowie odpowiadają w parach na pytanie z Exercise 5 (Film): Which game would you like to play - chess or draughts? Why?
Następnie na forum klasy dzielą się informacjami uzyskanymi od kolegi/koleżanki.
Faza podsumowująca:
Uczniowie realizują Exercise 7 (Sprawdź się). Odczytują prace w parach, a następnie chętne osoby dzielą się na forum klasy informacjami uzyskanymi od kolegi/koleżanki.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 1–6 (Sprawdź się).
Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): After learning about new types of games you want to share this knowledge with your friend from England. Write an email and describe your favourite game:
write the name of the game and the number of players;
write how to win;
invite him/her to play.
Your email should be 50–120 words long.
Materiały pomocnicze: Film z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
W ramach pracy domowej (indywidualnie) lub w fazie podsumowującej lekcji (w parach) uczniowie tworzą grę memo składającą się z 5ciu par kart. Każda para kart składa się z karty z ilustracją jednego z następujących słów: chess board, rook, bishop, knight pawn oraz karty z zapisem danego słowa. Na następnej lekcji (jeśli praca wykonana była w domu) lub bezpośrednio po stworzeniu memo (jeśli praca wykonywana była w klasie) uczniowie grają w memo w parach.