Autorka e‑materiału: Marta Hilgier

Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska

Przedmiot: język angielski

Temat zajęć: Royals Every Day / Codzienność Rodziny Królewskiej

Grupa docelowa: klasa 7 szkoły podstawowej

Podstawa programowa

Cele kształcenia - wymagania ogólne I, II, III, V

Treści nauczania - wymagania szczegółowe I.1, I.4, I.5, I.14, II.2, II.5, III.1, III.4, V.3, VII.1, VII 14, IX.1, IX.2, XIII

Kształtowane kompetencje kluczowe

  1. [K1] Kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji

  2. [K2] Kompetencje w zakresie wielojęzyczności

  3. [K4]Kompetencje cyfrowe

  4. [K5] Kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się

  5. [K8] Kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej

Cele operacyjne

  1. Uczeń opisuje jak wygląda typowy dzień brytyjskiego króla.

  2. Uczeń opisuje życie rodziny królewskiej.

  3. Uczeń redaguje tekst e‑maila, w którym opisuje wizytę Księżnej Walii w swojej szkole.

Cele motywacyjne

  1. Uczeń potrafi opisać typowy dzień z życia brytyjskiego monarchy.

  2. Uczeń tworzy wiadomość e‑mail, w której opisuje wizytę Księżnej Walii w swojej szkole.

Strategie uczenia się

  1. strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)

  2. strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)

  3. strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)

Metody/techniki nauczania

  1. podejście komunikacyjne

  2. metoda kognitywna

  3. konektywizm

  4. podejście humanistyczne

  5. metoda podająca (praca z tekstem)

  6. metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)

  7. metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)

  8. metoda aktywizująca (praca z ilustracja interaktywna, dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)

Formy zajęć

  1. praca w parach

  2. praca w grupach

  3. praca indywidualna

  4. praca całego zespołu klasowego

Środki dydaktyczne

  1. komputer z dostępem do internetu i z głośnikami

  2. zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale

  3. tablica interaktywna

  4. ew. urządzenia (laptopy, tablety) dla indywidualnych uczniów

PRZEBIEG LEKCJI

Faza wprowadzająca:

  1. Nauczyciel wyświetla na tablicy multimedialnej zdjęcie brytyjskiej rodziny królewskiej (Przeczytaj) i prosi uczniów, by opowiedzieli, kogo widzą na zdjęciu: Who is who in this picture? How are they related to one another?

  2. Uczniowie nazywają członków rodziny królewskiej. Nauczyciel pomaga i poprawia wymowę.

  3. Nauczyciel mówi: Today we will talk about daily routines of the Royals. But what does YOUR day look like? What do you do in the morning/in the afternoon/in the evening?

  4. Nauczyciel dzieli się swoim planem dnia, a następnie uczniowie rozmawiają w parach, grupach lub na forum zespołu klasowego. Następnie uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj).

Faza realizacyjna:

  1. Uczniowie czytają tekst o dniu z życia króla Karola (Przeczytaj), a następnie wykonują w Exercise 2 (Przeczytaj). Wskazane osoby podają prawidłowe odpowiedzi na forum klasy, uzasadniając je cytatami z tekstu.

  2. Uczniowie czytają tekst jeszcze raz i indywidualnie wybrają prawidłowe odpowiedzi w Exercise 3 (Przeczytaj). Czytają odpowiedzi na forum zespołu klasowego i uzasadniają swoje wybory cytatem z tekstu.

  3. Uczniowie w parach wykonują Exercise 45 (Przeczytaj). Sprawdzają odpowiedzi w parach, następnie w większych grupach, a finalnie na forum klasy. Ustalają wspólną wersję poprawnych odpowiedzi, które następnie prezentują nauczycielowi.

  4. Nauczyciel informuje uczniów, że dziś przypomną sobie zasadę używania strony biernej, a następnie prosi, by uczniowie w parach znaleźli w czytance wszystkie jej przykłady. Uczniowie podają przykłady, a nauczyciel zapisuje je na tablicy. Następnie przypomina uczniom ogólną zasadę strony biernej w jęz. angielskim, z naciskiem na stronę bierną w przypadku czasowników modalnych, według instrukcji w e‑materiale.

  5. Uczniowie wykonują Exercise 6 (Przeczytaj) i czytają swoje odpowiedzi. Błędy są poprawiane i wyjaśniane na forum klasy.

  6. Nauczyciel prosi by w ramach wprowadzenia do pracy z ilustracją interaktywną połączyli słowa z ich tłumaczeniami w Exercise 1 (Ilustracja Interaktywna). Wskazany uczeń nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną

  7. Nauczyciel klika na obrazy z ilustracji multimedialnej na tablicy, a uczniowie słuchają nagrań (Ilustracja interaktywna), a następnie prosi, aby uczniowie indywidualnie wykonali Exercise 2 (Ilustracja interaktywna). Uczniowie nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.

  8. Nauczyciel odtwarza nagrania jeszcze raz, a uczniowie wykonują Exercise 3‑5 (Ilustracja interaktywna). Porównują odpowiedzi w parach, następnie nauczyciel dzieli pary na dwie grupy. Uczniowie w grupach próbują ustalić wspólny klucz odpowiedzi. Obie grupy prezentują odpowiedzi na forum klasy (uzasadniając je), a następnie nauczyciel wskazuje błędy. Wygrywa grupa, która zrobi najmniej błędów.

Faza podsumowująca:

Uczniowie w grupach rozmawiają na temat: What are the pluses and minuses of being a royal. Would you like your days to look like the Duchess’s or the KIng’s? Why? Why not?

Wskazane osoby prezentują swoje opinie na forum klasy. Następnie uczniowie dokonują samoewaluacji - ustalają czego się nauczyli, co było dla nich trudne, a co łatwe oraz identyfikują nowe słownictwo, skupiając się na najtrudniejszych dla nich słowach.

Praca domowa:

  1. Uczniowie wykonują Exercise 1‑8 (Sprawdź się)

  2. Uczniowie piszą pracę pisemną na temat z Exercise 9 (Sprawdź się):

You are a student of a school which was visited by The Princess of Wales. Write an email to an English speaking friend about it.

  • inform them why the Princess visited your school;

  • describe what her kids do every day;

  • say what rules Royal Kids have to follow.

Materiały pomocnicze:

Ilustracja interaktywna z e‑materiału.

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium

W ramach pracy domowej uczniowie tworzą mapę pojęć ze słowami z lekcji dotyczącymi życia monarchy. Na kolejnej lekcji oprowadzają swoich partnerów z ławek po swoich mapach, tłumacząc swój tok myślenia przy ich tworzeniu.