Dla nauczyciela
Autorki e‑materiału: Monika Kosiedowska, Anna Posyniak‑Dutka
Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: Healthy Mondays / Poniedziałki dla zdrowia
Grupa docelowa: klasa 3 liceum/technikum
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV
Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.6, II.1, II.2, II.5, II.6, II.7, III.1, III.4, III.6, IV.3, V.4, VI.7, VI.8, VI.15, VII.8, VII.14, VIII.3
Poziom nauczania: podstawowy
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] kompetencje cyfrowe.
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
Cele operacyjne:
Uczeń posługuje się słownictwem umożliwiającym rozmowę na temat zdrowych nawyków.
Uczeń potrafi rozróżniać zdrowe i niezdrowe nawyki.
Uczeń pisze e‑mail, w którym wyjaśnia cele inicjatywy „Poniedziałki dla zdrowia” i zachęca do wzięcia w niej udziału.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija słownictwo potrzebne do opisywania zdrowych nawyków.
Uczeń potrafi oceniać złe i dobre nawyki.
Uczeń redaguje wiadomość opisującą „Poniedziałki dla zdrowia” i zachęca do udziału w inicjatywie.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)
strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
metoda kognitywna
konektywizm
podejście humanistyczne
zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe
metoda podająca (praca z tekstem)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (praca z plikiem audio, dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)
Formy zajęć:
praca w parach
praca w grupach
praca indywidualna
praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel wyświetla na tablicy multimedialnej zdjęcie osoby pijącej wodę (Przeczytaj) oraz cytat z Henry’ego Davida Thoreau: „I believe that water is the only drink for a wise man”. Następnie pyta: Do you agree with Thoreau? Why? Why not? Uczniowie odpowiadają.
Nauczyciel mówi: Drinking water is a healthy habit. What other healthy habits do you know about? Uczniowie dzielą się opiniami na forum klasy.
W ramach przygotowania do czytanki uczniowie grupują nawyki w Exercise 1 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Faza realizacyjna:
Uczniowie czytają tekst Healthy Mondays, a następnie na forum klasy wybierają właściwe odpowiedzi w Exercise 2 (Przeczytaj). Uzasadniają odpowiedzi cytatami z tekstu.
Nauczyciel przypomina sposoby na udzielanie rad zgodnie z sekcją gramatyczną (Przeczytaj), po czym uczniowie wykonują Exercise 3 (Przeczytaj). Wskazane osoby udzielają odpowiedzi (po osobie na punkt ćwiczenia). Wszelkie wątpliwości wyjaśniane są na forum klasy.
Uczniowie uzupełniają samodzielnie Exercise 4 (Przeczytaj). Relultaty pracy porównują w parach i odczytują zdania na forum klasy, uzasadniając swoje wybory.
Uczniowie w grupach trzy-, czteroosobowych rozmawiają na temat swoich dobrych i niezdrowych nawyków:
What are your healthy habits?
What healthy habits would you like to cultivate?
What are your unhealthy habits?
Which habits would you like to get rid of?
Uczniowie rozmawiają, a następnie na forum klasy podają pomysły na zdrowe nawyki. Nauczyciel zapisuje je na tablicy.
W ramach przygotowania do pracy z materiałem audio uczniowie łączą polskie i angielskie zwroty w Exercise 1 (Plik audio). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Nauczyciel odtwarza nagrania, a uczniowie słuchają i samodzielnie wykonują Exercise 2 (Plik audio). Odczytują prawidłowe odpowiedzi na forum klasy.
Uczniowie ponownie słuchają materiału i w parach uzupełniają zdania w Exercise 3 (Plik audio). Nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Faza podsumowująca:
Uczniowie pracują w niewielkich grupach i odpowiadają na pytania z Exercise 7 (Sprawdź się):
- Do you think that an event like the Healthy Monday campaign can help people introduce some healthy habits in their lives? Why? Why not?
- Would you use the platform if you wanted to implement some healthy habits into your life? Why? Why not?
Po zakończeniu rozmów, przedstawiciele grup relacjonują opinie kolegów i koleżanek na forum klasy.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują jedno lub dwa ćwiczenia spośród Exercise 1–6 (Sprawdź się). Pozostałe ćwiczenia z sekcji mogą zostać wykorzystane przez nauczyciela w ramach sprawdzianu.
Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): You want to encourage your friend to change his/her lifestyle for a healthier one. Write him/her an email. In your email:
explain what the elements of a healthy lifestyle are and why they are important;
write what you’ve changed in your lifestyle so far;
describe how the changes affected you physically and mentally;
give your friend 2 pieces of advice about what they can change to lead a healthier lifestyle.
Your email should have 100–150 words.
Materiały pomocnicze: Plik audio z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
W ramach pracy domowej uczniowie słuchają materiału audio z e‑materiału. Piszą własny tekst na temat zdrowego trybu życia, zaczynając od: I wanted to get my body moving because I was beginning to feel like a couch potato. First, I... Polecenie: Listen to the audio in e‑material. Then write 5 sentences about your (real or imaginary) story of improvement. Begin like this: I wanted to get my body moving because I was beginning to feel like a couch potato... First, I…