Dla nauczyciela
Autorka e‑materiału: Anna Faszcza
Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: West End and Broadway – Musicals and Shows / West End i Broadway – musicale i przedstawienia
Grupa docelowa: klasa 2 liceum/technikum
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, V
Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.9, II.2, II.5, III.1, III.4, IV.2, IV.6, IV.10, V.2, V.6, VII.3, VII.4, VII.5, VII.8, VII.13, VII.15, VIII.3, IX.2, X
Poziom nauczania: podstawowy
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
[K8] kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturowej
Cele operacyjne:
Uczeń stosuje słownictwo dotyczące przedstawień muzycznych.
Uczeń potrafi wskazać najbardziej praktyczne informacje dotyczące wizyty w teatrze.
Uczeń potrafi przedstawić i uzasadnić opinię dotyczącą stroju odpowiedniego do wyjścia na przedstawienie muzyczne.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę na temat przedstawień muzycznych.
Uczeń kształtuje świadomość standardów w zakresie ubioru podczas spektakli muzycznych.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)
strategie kompensacyjne (nauka poprzez używanie omówień i synonimów nieznanych słów; domyślanie się znaczenia słów z kontekstu; błąd jako narzędzie doskonalenia się)
Metody/techniki nauczania:
metoda kognitywna
konektywizm
podejście komunikacyjne
podejście humanistyczne
metoda podająca (praca z tekstem)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (prezentacja multimedialna, dyskusja w parach/na forum klasy)
Formy zajęć:
praca w parach
praca w grupach
praca całego zespołu klasowego
praca indywidualna
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Uczniowie odpowiadają na pytania:
Do you like musicals?
Which is your favourite?
What do you like about it?
Udzielają odpowiedzi na forum klasy.
Uczniowie rozwiązują krzyżówkę w Exercise 1 (Przeczytaj). Wskazana przez nauczyciela osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Faza realizacyjna:
Uczniowie czytają tekst The Power of Music and Dance i wybierają prawidłowe odpowiedzi w Exercise 2 (Przeczytaj). Następnie uzasadniają je, powołując się na cytaty z tekstu.
Uczniowie ponownie czytają tekst i uzupełniają Exercise 3 (Przeczytaj), podając odpowiedzi oraz ich uzasadnienia na forum klasy.
Uczniowie, pracując w niewielkich zespołach, odpowiadają na pytania z Exercise 4 (Przeczytaj):
Which stage of creating a new musical is the most tiring in your opinion? Explain.
Which piece of information about the production of a musical do you find the most surprising? Why?
Po zakończeniu rozmów reprezentanci grup relacjonują na forum klasy opinie kolegów/koleżanek.
W ramach przygotowania do pracy z prezentacją multimedialną uczniowie wykonują Exercise 1 (Prezentacja multimedialna). Wybrana przez nauczyciela osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Uczniowie oglądają prezentację multimedialną, a następnie wybierają właściwe odpowiedzi w Exercise 2 (Prezentacja multimedialna). Podają je i uzasadniają na forum klasy.
Uczniowie wybierają prawidłowe odpowiedzi w Exercise 3 (Prezentacja multimedialna). Następnie prezentują je na forum klasy i uzasadniają na podstawie informacji zawartych w prezentacji. Poprawiają zdania nieprawdziwe.
Uczniowie, pracując w parach, odpowiadają na pytanie z Exercise 4 (Prezentacja multimedialna): Do you think there should be a dress code in music theatres? Why? Why not? Wskazane przez nauczyciela osoby relacjonują na forum klasy opinie kolegów/koleżanek.
Faza podsumowująca:
Uczniowie dyskutują na forum klasy na temat z Exercise 4 (Prezentacja multimedialna): Do you think there should be a dress code in music theatres? Why?/Why not?
Uczniowie, pracując w niewielkich grupach, odpowiadają na pytanie z Exercise 7 (Sprawdź się): Do you think theatre tickets are affordable for an average person? Po zakończeniu dyskusji przedstawiciele grup relacjonują na forum klasy opinie kolegów/koleżanek. Alternatywnie: Nauczyciel może przeprowadzić z uczniami rozmowę na ten temat. Rozmowa może mieć formę dyskusji.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują jedno lub dwa ćwiczenia spośród Exercise 1–6 (Sprawdź się). Pozostałe ćwiczenia z sekcji mogą zostać wykorzystane przez nauczyciela w ramach sprawdzianu.
Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): You are a blogger, who writes who writes for English speakinig teenagers about events connected with culture. Recently, you’ve seen a musical that made a great impression on you. Write a post and:
inform the readers that you went to the music theatre and why you went there;
describe what made the biggest impression on you;
explain why you think going to such places is important;
share your opinion on the dress code in theatres.
Długość wypowiedzi powinna wynosić od 100 do 150 wyrazów.
Materiały pomocnicze: Prezentacja multimedialna z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
W ramach pracy domowej uczniowie na podstawie prezentacji multimedialnej (slajd 5) opisują strój, jaki wybraliby, idąc do teatru.