Dla nauczyciela
Autorka e‑materiału: Anna Lech
Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: Unusual Jobs / Niezwykłe zawody
Grupa docelowa: klasa 5 szkoła podstawowa
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV
Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.4, II.1, II.5, III.1, III.4, V.4, V.5, V.6, VII.5
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
[K4] kompetencje cyfrowe
[K8] kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej
Cele operacyjne:
Uczeń stosuje słownictwo związane z pracą.
Uczeń potrafi opowiadać o niezwykłych zawodach.
Uczeń potrafi zredagować wpis na blog dotyczący wybranego zawodu.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę na temat pracy.
Uczeń kształtuje świadomość istnienia nietypowych zawodów.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, organizowanie wiedzy tematycznej)
strategie kompensacyjne (nauka poprzez używanie omówień i synonimów nieznanych słów)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
metoda kognitywna
konektywizm
podejście humanistyczne
zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe
metoda podająca (praca z tekstem/plikiem audio)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)
Formy zajęć:
praca w parach
praca w grupach
praca całego zespołu klasowego
praca indywidualna
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel wyświetla na tablicy multimedialnej zdjęcie nietypowego zawodu (Przeczytaj) i mówi: When you hear the word “job” what adjectives come to your mind? (boring, interesting, well‑paid, badly‑paid etc.), What is the job you would like to have in the future? What is the best job in the world? Uczniowie odpowiadają na forum klasy.
Nauczyciel prosi uczniów, żeby w ramach przygotowania do czytanki wykonali na swoich urządzeniach Exercise 1 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi rozwiązanie na tablicę multimedialną.
Faza realizacyjna:
Uczniowie czytają tekst Dream Jobs? (Przeczytaj) i wykonują Exercise 2 (Przeczytaj). Odczytują zdania na forum zespołu klasowego i uzasadniają je cytatami z tekstu.
Nauczyciel prosi:, aby uczniowie przeczytali tekst jeszcze raz i indywidualnie wykonali Exercise 3 (Przeczytaj). Odpowiedzi odczytują na forum klasy i uzasadniają je cytatami z tekstu.
Uczniowie wykonu:ją Exercise 4 (Przeczytaj).
Nauczyciel prosi, by uczniowie w grupach porozmawiali, odpowiadając na pytania:
Have you done any job yet? Maybe you worked as a babysitter for your aunt or uncle or washed your parents’ car to make money? What do people from your family do for :a living?
Which of the jobs described in Przeczytaj would you like to do for a living?
Po zakończeniu rozmów przedstawiciele grup podsumowują dyskusję, a nauczyciel liczy, ile głosów zdobyły zawody w pytaniu b) i zapisuje na tablicy najpopularniejszy wybór.
Nauczyciel informuje uczniów, że za chwilę wysłuchają audycji radiowej o niecodziennych zawodach (Plik audio). W ramach przygotowania uczniowie wykonują na wyścigi Exercise 1 (Plik audio). Najszybsza osoba nanosi rozwiązania na tablicę multimedialną.
Nauczyciel prosi: uczniów, aby wysłuchali nagrania i wykonali Exercise 2 (Plik audio). Uczniowie sprawdzają odpowiedzi w parach i nanoszą je na tablicę multimedialną. Uzasadniają odpowiedzi, odwołując się do treści nagrania.
Uczniowie słucha:ją audycji po raz drugi i wykonują Exercise 3 i 4 (Plik audio). Sprawdzają odpowiedzi w parach i odczytują je na forum klasy.
Nauczyciel prosi: uczniów, żeby w parach wymyślili niecodzienny zawód – im bardziej twórczo, tym lepiej – oraz opisali, na czym polegają obowiązki osoby wykonującej tę pracę. Następnie uczniowie dzielą się pomysłami na forum klasy.
Faza podsumowująca:
Uczniowie wykonują Exercise 1 (Sprawdź się).
Nauczyciel prosi uczniów, by indywidualnie wykonali Exercise 3 (Sprawdź się). Odtwarza nagrania, a uczniowie słuchają i nanoszą odpowiedzi na swoic:h urządzeniach. Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Uczniowie rozmaw:iają w parach i odpowiadają na pytania z Exercise 7 (Sprawdź się): In your opinion, what's the most unusual job?
What is your dream job?
Which jobs you don't want to do?
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 2, 4–6 (Sprawdź się).
Uczniowie piszą pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): Prepare a short blog entry about your dream job. In your entry:
describe the job;
explain your duties;
write why you like the job.
Your entry should be 50–120 words long.
Uczniowie słuchają audycji radiowej z e‑materiału, a następnie piszą krótką (50–100 wyrazów) notatkę, w której opisują wymienione w nagraniu zawody.
Materiały pomocnicze: Audycja radiowa z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
W ramach pracy domowej uczniowie słuchają audycji radiowej z e‑materiału, a następnie piszą notatkę (50–100 wyrazów), w której opisują wymienione w nagraniu zawody. Na kolejnej lekcji chętne osoby odczytują prace.