Dla nauczyciela
Autorka e‑materiału: Aneta Wilemska‑Rudnik
Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: Is There Life On Other Planets? / Czy jest życie na innych planetach?
Grupa docelowa: klasa 6 szkoła podstawowa
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, V
Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.13, II.1, II.2, II.5, III.1, III.4, V.2, V.6, V.8, VII.2, IX.1, IX.2, X
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K3] kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
Cele operacyjne:
Uczeń rozszerza zasób słownictwa dotyczącego Wszechświata oraz życia pozaziemskiego.
Uczeń opisuje, w jaki sposób naukowcy poszukują życia pozaziemskiego.
Cele motywacyjne:
Uczeń wzbogaca wiedzę na temat Wszechświata.
Uczeń rozwija zainteresowanie astronomią.
Uczeń kształtuje ciekawość poznawczą.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)
strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
metoda kognitywna
konektywizm
podejście humanistyczne
zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe
metoda podająca (praca z tekstem)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (praca z filmem, dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)
Formy zajęć:
praca w parach
praca w grupach
praca całego zespołu klasowego
praca indywidualna
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel wyświetla na tablicy ilustrację przedstawiającą Układ Słoneczny (Przeczytaj), uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj), po czym nauczyciel prosi uczniów o nazwanie kolejnych planet. Zapisuje podawane nazwy na tablicy.
Nauczyciel pyta uczniów: Do you think there is life on other planets? Uczniowie odpowiadają na forum klasy.
Faza realizacyjna:
Uczniowie czytają tekst Exoplanets and Life Out There i wybierają prawidłowe odpowiedzi w Exercise 2 (Przeczytaj). Podają je na forum klasy, powołując się na konkretne fragmenty tekstu.
Uczniowie czytają tekst jeszcze raz i w parach wykonują Exercise 3 (Przeczytaj). Nanoszą zdania na tablicę.
Uczniowie wykonują Exercise 4 i 5 (Przeczytaj). Porównują odpowiedzi w parach, a chętni prezentują je na forum klasy.
Uczniowie pracują w parach. Opracowują krótką historię wymyślonej egzoplanety którą zaprezentują klasie. Wymyślają nazwę planety, opisują jej miejsce we wszechświecie, używając słownictwa z czytanki. Dodatkowo mogą narysować, a przede wszystkim opisać mieszkańca tej egzoplanety: jego wygląd zewnętrzny, zainteresowania, rodzaj wykonywanej pracy etc. Następnie, pary prezentują swoje prace na forum klasy.
W ramach wprowadzenia do pracy z filmem uczniowie wykonują Exercise 1 (Film). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę.
Uczniowie zapoznają się z filmem, a następnie wykonują Exercise 2 (Film). Odpowiedzi odczytują na forum klasy i nanoszą je na tablicę.
Nauczyciel rysuje na tablicy podobiznę kosmity. I mówi: We have an alien in the classroom. What questions do you want to ask him? Uczniowie rozmawiają w niewielkich grupach lub na forum klasy i metodą burzy mózgów formułują i gromadzą pytania, które nauczyciel nanosi na tablicę. Następnie, uczniowie wybrani przez nauczyciela do odpowiedzi jako przedstawiciele innych cywilizacji odpowiadają na pytania z listy.
Uczniowie słuchają nagrania i wykonują Exercise 3 (Film). Sprawdzają odpowiedzi w parach i podają je na forum klasy oraz nanoszą na tablicę.
Uczniowie w parach realizują Exercise 4 (Film). Nanoszą odpowiedzi na tablicę.
Uczniowie pracują w parach i odpowiadają na pytania z Exercise 5 (Film):
Why isn’t there life on planets which are similar to Earth?
What do scientists do to find life on other planets?
Chętni prezentują odpowiedzi na forum klasy.
Faza podsumowująca:
Uczniowie w parach przygotowują wpis na blog zgodnie z poleceniem w Exercise 8 (Sprawdź się): Last weekend you watched a film about looking for life on other planets. Share your impressions on the blog. In your entry:
explain why you decided to watch this film;
inform what you found out from the film;
mention if you believe in life on other planets.
Your answer should be between 50–120 words. Sign as XYZ.
Ochotnicy odczytują prace na forum klasy.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 1–7 (Sprawdź się).
Materiały pomocnicze: Film z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Uczniowie w parach odgrywają scenę rozmowy przedstawionej w filmie. Jedna osoba odczytuje pytania z transkryptu, a zadaniem drugiej jest wcielić się w rolę astronoma Shawna Goldmana i udzielać odpowiedzi, używając jak najwięcej zwrotów z filmu. Następnie zamieniają się rolami. Ochotnicy odgrywają scenki na forum klasy.