Dla nauczyciela
Autorka e‑materiału: Anna Faszcza
Autorka scenariusza: Iza Michalak
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: Bargain Hunters / Łowcy okazji
Grupa docelowa: klasa 4 liceum/technikum
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV, V
Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.1, I.7, III.4, III.5, V.6, V.12, V.13, VII.4, VII.14, VII.15, VIII.2, VIII.3, VIII.6, IX.2, XII, XIII, XIV
Poziom nauczania: rozszerzony
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
[K7] kompetencje w zakresie przedsiębiorczości
Cele operacyjne:
Uczeń stosuje słownictwo dotyczące sposobów strategicznego planowania wydatków poprzez wyszukiwanie produktów w obniżonych cenach.
Uczeń potrafi przedstawić najbardziej zaskakujące dla siebie strategie stosowane przez łowców okazji oraz najczęściej używane triki marketingowe, które zachęcają ludzi do nabywania produktów w obniżonych cenach.
Uczeń potrafi napisać rozprawkę na temat zasadności wyszukiwania produktów w obniżonych cenach, jako sposobu na oszczędzanie.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę na tematy dotyczące sposobów strategicznego planowania wydatków poprzez wyszukiwanie produktów w obniżonych cenach.
Uczeń kształtuje wiedzę na temat trików marketingowych, które zachęcają ludzi do nabywania produktów w obniżonych cenach.
Uczeń rozwija umiejętność krytycznego myślenia.
Uczeń kształtuje postawę zaangażowania w proces uczenia się.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)
strategie kognitywne (analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)
strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
metoda kognitywna
konektywizm
podejście humanistyczne
metoda podająca (praca z tekstem)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (gra edukacyjna, dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)
Formy zajęć:
praca w parach
praca w grupach
praca indywidualna
praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica multimedialna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
W ramach przygotowania do lekcji nauczyciel kieruje uwagę uczniów na zdjęcie przedstawiające kobietę w trakcie zakupów przez internet i prosi o podanie jak największej liczby skojarzeń związanych z sytuacją na zdjęciu. Uczniowie pracują w parach i w ciągu np. dwóch minut przygotowują listę wyrażeń. Propozycje przedstawiają na forum klasy. Alternatywnie: Uczniowie wykorzystują przygotowane przez siebie słownictwo do opisania zdjęcia (wspólnie na forum klasy).
Uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj). Po sprawdzeniu odpowiedzi uzupełniają opis zdjęcia (patrz punkt powyżej), stosując wyrażenia z Exercise 1.
Faza realizacyjna:
Uczniowie czytają pierwszy akapit tekstu Smart Shopping. Is it? i odpowiadają na pytanie nauczyciela: What ways of finding good deals while shopping can you think of? Uczniowie dzielą się sugestiami na forum klasy.
Uczniowie czytają tekst Smart Shopping. Is it? i sprawdzają, czy pojawiły się w nim któreś z ich propozycji z pkt 1 (powyżej). Nauczyciel pyta: Does the text mention any of the strategies you have suggested? What other strategies does the text mention? Uczniowie odpowiadają w parach i na forum klasy.
Uczniowie ponownie czytają tekst i wykonują Exercise 2 (Przeczytaj). Porównują odpowiedzi w parach i na forum klasy.
Uczniowie wykonują Exercise 3 (Przeczytaj). Uzasadniają odpowiedzi, cytując właściwy fragment tekstu.
Uczniowie wykonują Exercise 4 (Przeczytaj). Chętne osoby prezentują prace na forum klasy.
Nauczyciel zapisuje na tablicy dwa zdania:
Bargain hunters seldom go on a shopping spree.
Seldom do bargain hunters go on a shopping spree.
Prosi uczniów o przetłumaczenie zdań, po czym pyta, jaka jest według nich różnica między tymi zdaniami.
Uczniowie wspólnie z nauczycielem analizują część A sekcji gramatycznej. Nauczyciel zwraca szczególną uwagę na wyrażenia, po których inwersja występuje w pierwszej części zdania, i te, po których inwersja pojawia się w drugiej części zdania.
Uczniowie wyszukują w tekście przykłady zdań z inwersją i wskazują dokładne miejsce inwersji w poszczególnych zdaniach.
Uczniowie analizują część B, C, D sekcji Gramatyka, a następnie wykonują Exercise 5–8 (Przeczytaj).
Uczniowie zaznaczają w tekście wyrażenia związane z tematem lekcji, które ich zdaniem są warte zapamiętania. Porównują swoje wybory z wyborem kolegi/koleżanki z pary, a następnie na forum klasy ustalają zakres słownictwa obowiązujący wszystkich.
W ramach przygotowania do pracy z grą edukacyjną uczniowie wykonują Exercise 1 (Gra edukacyjna). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Nauczyciel dzieli uczniów na zespoły i na tablicy wyświetla koło fortuny. Wszystkie zespoły konsultują swoje odpowiedzi i podają je na forum klasy, a nauczyciel kolejno zaznacza ich odpowiedzi na tablicy multimedialnej. Wygrywa zespół, który pomylił się najmniejszą ilość razy.
Uczniowie pracują w parach i na urządzeniach mobilnych wykonują Exercise 2 i 3 (Gra edukacyjna). Po sprawdzeniu odpowiedzi nauczyciel może zapisać na tablicy kluczowe wyrażenia, które pojawiły się w tych zadaniach. Uczniowie w parach improwizują rozmowę tematycznie związaną z zakupami i muszą wpleść wszystkie wyrażenia zapisane przez nauczyciela. Alternatywnie: Nauczyciel podaje temat rozmowy niezwiązany z tamatyką lekcji. Zadaniem uczniów jest prowadzić rozmowę w taki sposób, aby można było w nią wpleść wszystkie zapisane na tablicy wyrażenia.
Uczniowie wykonują Exercise 4 (Gra edukacyjna). Chętne osoby odczytują odpowiedzi na forum klasy. Alternatywnie: Uczniowie omawiają zagadnienie w parach i na forum klasy dzielą się refleksjami kolegi/koleżanki.
Faza podsumowująca:
Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela: What does smart shopping mean to you? What strategies do smart shoppers follow?
Uczniowie w małych grupach wybierają z e‑materiału wyrażenia, które ich zdaniem każdy uczeń w klasie powinien znać.
Uczniowie w dwóch grupach testują się wzajemnie, żeby sprawdzić, w jakim stopniu opanowali słownictwo z lekcji. Grupa A podaje definicję danego wyrażenia lub jego kluczowe słowo, a zadaniem grupy B jest powiedzieć, o jakie wyrażenie chodzi i ewentualnie ułożyć z nim zdanie. Grupy zamieniają się rolami.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 1–7 (Sprawdź się).
Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): More and more people, wanting to save some money, search for low‑price products. At times, they become victims of clever sales strategies used by companies. Write an essay, in which you will present your opinion on bargain hunting.
Your essay should be 200–250 words long.
Materiały pomocnicze: Gra edukacyjna z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
W ramach pracy domowej, uczniowie w parach tworzą ulotkę z trzema, ich zdaniem najważniejszymi poradami na temat mądrego kupowania. Na kolejnej lekcji prezentują ulotki na forum klasy.