Autorka e‑materiału: Anna Faszcza

Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska

Przedmiot: język angielski

Temat zajęć: Arbor Day / Dzień Drzewa

Grupa docelowa: klasa 3 liceum/technikum

Podstawa programowa:

Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, V

Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.1, I.13, II.5, III.4, V.4, V.6, V.12, VII.4, VII.5, VII.8, VII.14, VII.15, VIII.2, VIII.3, IX.1, IX.2, X, XI, XIII, XIV

Poziom nauczania: podstawowy

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  1. [K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji

  2. [K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności

  3. [K3] kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii

  4. [K4] kompetencje cyfrowe

  5. [K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się

Cele operacyjne:

  1. Uczeń stosuje słownictwo związane z drzewami i ich gatunkami oraz z pozytywnym wpływem drzew na życie człowieka.

  2. Uczeń wskazuje pozytywne aspekty zalesiania.

  3. Uczeń wyjaśnia, jaki jest cel obchodów Dnia Drzewa.

  4. Uczeń potrafi napisać wpis na szkolny blog zachęcający społeczność szkolną do sadzenia drzew w Dniu Drzewa.

Cele motywacyjne:

  1. Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę na temat ochrony środowiska.

  2. Uczeń kształtuje wiedzę na temat drzew i znaczenia zalesiania.

  3. Uczeń rozwija zainteresowanie kwestiami środowiska.

  4. Uczeń kształtuje postawę szacunku wobec przyrody.

Strategie uczenia się:

  1. strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)

  2. strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części, błąd jako narzędzie doskonalenia umiejętności językowych)

  3. strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)

Metody/techniki nauczania:

  1. podejście komunikacyjne

  2. metoda kognitywna

  3. konektywizm

  4. podejście humanistyczne

  5. zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe

  6. metoda podająca (praca z tekstem)

  7. metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)

  8. metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)

  9. metoda aktywizująca (praca z ilustracją interaktywną, dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)

Formy zajęć:

  1. praca w parach

  2. praca w grupach

  3. praca indywidualna

  4. praca całego zespołu klasowego

Środki dydaktyczne:

  1. komputer z dostępem do internetu i z głośnikami

  2. zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale

  3. tablica interaktywna

  4. urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów

PRZEBIEG LEKCJI:

Faza wprowadzająca:

  1. Nauczyciel zwraca uwagę uczniów na wypowiedź JuliusSterlingMortona – sekretarza rolnictwa i propagatora zalesiania terenów Stanów Zjednoczonych Ameryki (Przeczytaj) i pyta uczniów:

  • What functions and roles does Julius Sterling Morton underline?

  • Do you agree that trees influence the way we grow up and who we become as adults? Why?/Why not?

  • Have you ever taken part in planting trees? Why?/Why not?

  • Do you think it is a good idea to involve students and children in such events? Why?/Why not?

  • Do you believe that trees have a positive influence on our wellbeing? Explain your point of view.

    Uczniowie wyrażają opinie na forum klasy.

  1. W ramach przygotowania do lekcji uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj). Nauczyciel może dodatkowo poprosić o wyrażenie opinii na temat zdań z ćwiczenia.

Faza realizacyjna:

  1. Uczniowie czytają tekst na temat Dnia Drzewa i wykonują Exercise 2 (Przeczytaj). Porównują odpowiedzi w parach i na forum klasy, odwołując się do konkretnych fragmentów tekstu.

  2. Uczniowie wykonują Exercise 3 (Przeczytaj). Sprawdzają odpowiedzi na forum klasy.

  3. Uczniowie rozmawiają w parach i odpowiadają na pytania z Exercise 4 (Przeczytaj):

  • list the pros of tree planting mentioned in the text

  • explain in 2–3 sentences what the aim of Arbor Day is

  • list at least two positive qualities that Julius Sterling Morton, the founder of Arbor Day, mentions about tree planting

    Osoby wyznaczone przez nauczyciela dzielą się na forum klasy informacjami uzyskanymi od kolegi/koleżanki.

  1. W ramach przygotowania do pracy z ilustracją uczniowie wykonują Exercise 1 (Ilustracja interaktywna). Podają odpowiedzi na forum klasy, a nauczyciel nanosi je na tablicę multimedialną.

  2. Uczniowie słuchają nagrań do ilustracji i wykonują Exercise 2 (Ilustracja interaktywna). Podają odpowiedzi na forum klasy i nanoszą je na tablicę multimedialną. Dodatkowo nauczyciel może zapytać, czy uczniowie znają nazwy innych gatunków drzew.

  3. Uczniowie ponownie słuchają nagrań i wykonują Exercise 34 (Ilustracja interaktywna). Porównują odpowiedzi w parach i na forum klasy. Osoby wyznaczone przez nauczyciela nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.

  4. Uczniowie rozmawiają w parach i odpowiadają na pytania:

  • Which tree have you found the most appealing?

  • What are some new facts that you have learned about it?

    Następnie wykonują Exercise 5 (Ilustracja interaktywna). Wyznaczone przez nauczyciela osoby prezentują prace na forum klasy.

Faza podsumowująca:

Uczniowie dyskutują w niewielkich grupach na temat z Exercise 7 (Sprawdź się): Do you think Arbor Day should be established as a day when all school children participate in forestation in local areas? What would the results of it be? Na koniec lekcji przedstawiciele grup relacjonują na forum klasy opinie kolegów/koleżanek.

Praca domowa:

  1. Uczniowie wykonują Exercise 1–6 (Sprawdź się).

  2. Uczniowie przygotowują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): You want to encourage your schoolmates to take part in the action of forestation of the local area on Arbor Day. Write a post on the school blog to inform the school community about this event. In the blog (100–150 words):

  • explain what the aim of Arbor Day is;

  • enumerate at least two positive aspects of planting trees;

  • give a short characteristics of one tree that you find fascinating;

  • justify why you think that students from your school should participate in this event.

Materiały pomocnicze: Ilustracja interaktywna z e‑materiału.

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:

W ramach pracy domowej uczniowie przygotowują pytania do informacji zawartych w ilustracji interaktywnej. Na kolejnej lekcji, po sprawdzeniu poprawności pytań, w parach zadają sobie pytania i na nie odpowiadają.