Autorka e‑materiału: Kamila Wichrowska

Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska

Opracowanie metodyczne: Paulina Andruszkiewicz‑Glińska, Paulina Marchlik

Przedmiot: język angielski

Temat zajęć: What’s in My Schoolbag? / Co znajduje się w moim plecaku?

Grupa docelowa: klasa 2 szkoła podstawowa

Podstawa programowa:

Treści nauczania – wymagania szczegółowe 1.3, 2.1, 2.2, 2.3, 3.1, 3.2, 5.1, 6.1, 6.3, 7, 9, 11

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  1. [K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji

  2. [K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności

  3. [K4] kompetencje cyfrowe

  4. [K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się

Cele operacyjne:

  1. Uczeń opisuje zawartość swojego plecaka.

  2. Uczeń rozpoznaje kolory.

  3. Uczeń nazywa przybory szkolne.

Cele motywacyjne:

  1. Uczeń rozwija podstawowe słownictwo umożliwiające rozmowę o rzeczach osobistych.

  2. Uczeń rozwija ciekawość wobec innych osób i ich odmiennych preferencji w zakresie doboru akcesoriów szkolnych.

Strategie uczenia się:

  1. strategie pamięciowe (obraz i dźwięk)

  2. strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, organizowanie wiedzy tematycznej)

Metody/techniki nauczania:

  1. podejście komunikacyjne

  2. kognitywizm

  3. konstruktywizm

  4. konektywizm

  5. metoda podająca (praca z tekstem/animacją)

  6. metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)

  7. metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)

  8. metoda aktywizująca (dryl językowy/dialogi w parach/zadanie ruchowe/nauczanie polisensoryczne)

Formy zajęć:

  1. praca w parach

  2. praca całego zespołu klasowego

  3. praca indywidualna

Środki dydaktyczne:

  1. komputer z dostępem do internetu i z głośnikami

  2. zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale

  3. tablica interaktywna

  4. urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów

PRZEBIEG LEKCJI:

Faza wprowadzająca:

Przed lekcją nauczyciel przygotowuje worek/plecak niespodzianek wypełniony podstawowymi przyborami szkolnymi, kolorowe piłeczki i jedną miękką piłeczkę.

  1. Nauczyciel prezentuje swój plecak niespodzianek: This is my schoolbag. Nauczyciel bezskutecznie próbuje podnieść plecak i mówi: It is heavy! Następnie zwraca się do uczniów słowami: Show me your schoolbags. Uczniowie wstają i podnoszą plecaki. Potem nauczyciel pyta kilkoro uczniów: Anna/Mark, is your schoolbag heavy? Uczniowie odpowiadają pełnymi zdaniami.

  2. Uczniowie stają w kręgu. Nauczyciel wyjmuje po kolei z plecaka kolorowe piłeczki i pyta: What color is this? Zwraca się do wszystkich uczniów, a ich zadaniem jest nazwać kolor. Następnie nauczyciel wyjmuje miękką piłeczkę i wyjaśnia zasadę gry w gorącego ziemniaka: When I throw the ball and name a color, catch the ball. Don’t catch it when you hear “black”. Rzuca piłeczkę do wybranego ucznia, uczeń powtarza nazwę koloru, a potem rzuca piłeczkę do kolegi/koleżanki.

Faza realizacyjna:

  1. Uczniowie pozostają w kręgu. Nauczyciel podchodzi do kolejnych osób i prosi o wylosowanie z plecaka niespodzianek, takich jak: ołówek, długopis, gumka, zeszyt, temperówka, książka, piórnik i nazwanie danego przedmiotu: What is this? This is a pen/notebook. Jeśli uczniowie nie znają odpowiedzi, nauczyciel pomaga nazwać przedmiot – wtedy uczniowie powtarzają nazwę, po czym nauczyciel odkłada przedmioty na swoje biurko. Następnie nauczyciel wyświetla na tablicy Exercise 1 (Przeczytaj). Uczniowie słuchają nagrań i wszyscy chórem jeszcze raz powtarzają nazwy przedmiotów.

  2. Uczniowie dwa razy słuchają nagrań dialogów Mii i Babci (Przeczytaj), a także śledzą wzrokiem tekst na tablicy lub urządzeniach mobilnych. Przy trzecim odtworzeniu nauczyciel zatrzymuje nagrania przy nazwach poszczególnych przyborów szkolnych, wskazuje na konkretne elementy i pyta: What is it? Zadaniem uczniów jest odpowiedzieć pełnym zdaniem, według tego, co mówi Mia oraz co znajduje się na danym obrazku, np. This is my old pencil case.

  3. Nauczyciel prosi uczniów, aby ułożyli przed sobą następujące przybory szkolne: książkę, zeszyt, plecak, ołówek, kredkę i piórnik, i wyświetla na tablicy Exercise 2 (Przeczytaj). Odtwarza nagrania z ćwiczenia, a uczniowie podnoszą przedmiot, którego nazwę usłyszeli.

  4. Uczniowie chórem powtarzają pkt. 1 fazy realizacyjnej i nazywają przybory ułożone na biurku nauczyciela, które im wskazuje. Następnie ochotnicy rozmieszczają przedmioty w różnych miejscach sali. Nauczyciel włącza muzykę, a uczniowie spacerują po klasie podczas jej odtwarzania. Nauczyciel kilkukrotnie zatrzymuje muzykę i gdy jej dźwięk zamilknie, nauczyciel wypowiada nazwę jednego z przedmiotów, a zadaniem dzieci jest do niego podejść.

  5. Nauczyciel wyświetla na tablicy ilustracje z Exercise 3 (Przeczytaj). Wskazuje kolejne obrazki i zadaje pytanie: What is this? Kiedy dzieci odpowiedzą, mówi, np. Yes, it is a schoolbag?, a następnie pyta: What's colour is it? Uczniowie odpowiadają, a nauczyciel nanosi prawidłowe odpowiedzi na tablicę.

  6. Nauczyciel wyświetla obrazki i odtwarza nagrania z Exercise 1 (Animacja), a dzieci powtarzają je na różne sposoby: cicho, głośno, szeptem itp.

  7. Nauczyciel wyświetla na tablicy animację z e‑materiału. Uczniowie ją oglądają, a następnie powtarzają wybrane zdania wyświetlane na tablicy. Następnie uczniowie pracują w parach. Każda osoba prezentuje koledze/koleżance zawartość swojego plecaka lub piórnika. Uczniowie mówią pełnymi zdaniami, nazywają przybory i kolory oraz atrybuty. Jeśli uczniowie mają problem, mogą wzorować się na zdaniach zawartych w animacji. Nauczyciel może zaprezentować, jak wykonać ćwiczenie, opowiadając o zawartości swojej torby/plecaka.

  8. Nauczyciel rozdaje dzieciom zestawy minikart obrazkowych z literami potrzebnymi do wykonania Exercise 2 (Animacja). Następnie podnosi i pokazuje uczniom przedmioty wymienione w ćwiczeniu lub wyświetla ilustracje. Zadaniem uczniów pracujących w parach jest ułożenie z rozsypanych liter nazwy danego przedmiotu. Nauczyciel lub ochotnicy nanoszą wyrazy na tablicę.

  9. Uczniowie pracują w parach i uzupełniają na urządzeniach mobilnych zdania w Exercise 3 (Animacja). Chętni uczniowie nanoszą odpowiedzi na tablicę.

  • Podczas realizacji poszczególnych ćwiczeń nauczyciel powinien dostosować tempo ich wykonywania do indywidualnych potrzeb uczniów. Uczniowie, którzy szybciej wykonali ćwiczenie mogą pomóc koledze/koleżance pracującemu/pracującej wolniej.

Faza podsumowująca:

  1. Uczniowie pracują w parach. Jedna osoba zapisuje palcem na plecach drugiej poszczególne litery tworzące nazwę przyboru szkolnego. Zadaniem drugiej osoby jest odszyfrować, o jaki przedmiot chodzi.

  2. Na zakończenie lekcji, uczniowie wykonują Exercise 1 (Sprawdź się).Chętni uczniowie nanoszą odpowiedzi na tablicę.

Praca domowa:

Uczniowie rysują swój wymarzony plecak i wymarzone przybory, po czym opisują je jednym lub dwoma zdaniami na wzór zdań z Exercise 3 (Animacja). Swoje prace prezentują na kolejnej lekcji.

Nauczyciel może wykorzystać wybrane ćwiczenia spośród Exercise 2–3 (Sprawdź się) jako pracę domową lub element sprawdzianu. Jeśli nauczyciel zada któreś ćwiczenie w ramach pracy domowej, sprawdza je na kolejnej lekcji.

Materiały pomocnicze:

Worek/plecak niespodzianek wypełniony podstawowymi przyborami szkolnymi, kolorowe piłeczki i jedna miękka piłeczka, zestawy minikart obrazkowych z literami, przybory plastyczne.

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:

Uczniowie, pracując w parach, rysują i wycinają karty do gry w memo z wybranym słownictwem z animacji. Każda para kart składa się z karty przedstawiającej dany przedmiot i karty z jego nazwą. Animacja zawiera nazwy 12 przedmiotów, spośród których uczniowie wybierają 6. Po wykonaniu gry uczniowie grają w memo.