Dla nauczyciela
Autorka e‑materiału: Elżbieta Borowiec
Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: Tower of London / Londyńska Tower
Grupa docelowa: klasa 8 szkoła podstawowa
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, V
Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.9, II.4, II.5, III.1, III.4, V.1, V.2
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
[K8] kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturowej
Cele operacyjne:
Uczeń rozwija słownictwo dotyczące Londyńskiej Tower i związanych z nią eksponatów.
Uczeń wskazuje najważniejsze informacje o Królewskiej Kolekcji dostępnej w Londyńskiej Tower.
Uczeń buduje zdania z użyciem czasu Past Perfect.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija wiedzę na temat historii i kultury brytyjskiej monarchii.
Uczeń rozwija świadomość kulturową i zainteresowanie historią Wielkiej Brytanii.
Uczeń rozwija ciekawość świata.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)
strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
kognitywizm
konstruktywizm
konektywizm
zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe
metoda podająca (praca z tekstem, filmem, wyjaśnienie)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)
Formy zajęć:
praca w parach
praca indywidualna
praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
W ramach przygotowania do lekcji uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną. Nauczyciel może dodatkowo zapytać uczniów, co wiedzą o brytyjskich królach i królowych, czy znają ich imiona, wiedzą gdzie mieszkają.
Faza realizacyjna:
Uczniowie czytają tekst Her Majesty’s Royal Palace and Fortress, the Tower of London (Przeczytaj) i wybierają prawidłowe tytuły dla akapitów tekstu w Exercise 3 (Przeczytaj). Uzasadniają odpowiedzi, powołując się na cytaty z tekstu.
Uczniowie czytają tekst ponownie. Nie patrząc na tekst, starają się przywołać jak najwięcej informacji na temat Londyńskiej Tower. Następnie, również bez zaglądania do tekstu, wykonują Exercise 2 (Przeczytaj). Nanoszą odpowiedzi na tablicę.
Uczniowie realizują Exercise 4 i 5 (Przeczytaj). Podają je na forum klasy i nanoszą na tablicę.
Uczniowie rozmawiają w parach i i ustnie wykonują Exercise 6 (Przeczytaj): The Tower of London was a fortress, a royal castle, and a prison. Which of these places seems the most interesting for you? Why? Po zakończeniu rozmów ochotnicy/ochotniczki prezentują odpowiedzi na forum klasy, dbając o odpowiednią wymowę słów.
Na podstawie zdania He also wanted to give England something the nation had never seen before nauczyciel wyjaśnia zasadę użycia czasu Past Perfect. Następnie uczniowie wykonują przy tablicy Exercise 7 i 8 (Przeczytaj). Każde zdanie jest omawiane pod kątem użycia czasu Past Perfect.
Uczniowie realizują Exercise 9 (Przeczytaj), a następnie prezentują odpowiedzi w parach i na forum klasy.
W ramach przygotowania do pracy z filmem uczniowie wykonują Exercise 1 (Film). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną. Nauczyciel może zapytać uczniów, czy współczesne monarchinie ubierają się podobnie jak te sprzed lat.
Uczniowi zapoznają się z filmem i wybierają prawidłowe odpowiedzi w Exercise 2 (Film). Wskazani uczniowie głośno odczytują odpowiedzi pełnymi zdaniami.
Uczniowie ponownie oglądają film i wykonują Exercise 3 (Film), a następnie słuchają nagrań jeszcze raz w celu sprawdzenia odpowiedzi. Na koniec chętni odczytują odpowiedzi pełnymi zdaniami na forum klasy.
Uczniowie wykonują w parach Exercise 4 (Film). Odczytują odpowiedzi na forum klasy i nanoszą je na tablicę multimedialną.
Faza podsumowująca:
Uczniowie pracują w parach i sporządzają wpis na bloga zgodnie z poleceniem w Exercise 5 (Przeczytaj): Write a post on your social media why everyone should see the Royal Collection. Your post should be 3–5 sentences long. Ochotnicy/Ochotniczki odczytują wpisy na forum klasy.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują jedno wybrane ćwiczenie spośród Exercise 1–7 (Sprawdź się). Pozostałe ćwiczenia z sekcji mogą zostać wykorzystane przez nauczyciela w ramach sprawdzianu.
Uczniowie przygotowują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): You have just seen the Royal Collection at the Tower of London. In your blog entry:
explain to your readers what the Royal Collection is;
describe one object that you really liked;
tell an interesting story that happened to you in the Tower of London.
Sign as XYZ.
Your answer should be 50–120 words long.
Materiały pomocnicze: Film z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Uczniowie układają listę sześciu pytań na temat informacji podanych w filmie. Następnie w parach zadają pytania partnerowi/partnerce, których zadaniem jest udzielenie odpowiedzi.