Autorki e‑materiału: Agnieszka Sękiewicz‑Magoń

Autorki scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska

Przedmiot: język angielski

Temat zajęć: Planetary Health Diet / Dieta planetarna

Grupa docelowa: klasa 3 liceum/technikum

Podstawa programowa:

Cele kształcenia – wymagania ogólne: I, II, III, IV

Treści nauczania – wymagania szczegółowe: I.6, I.11, I.13, II.2, II.5, III.1, III.2, III.3, III.4, III.5, III.6, III.7, III.8, V.1, V.2, VIII.1, VIII.2, VIII.3, XI, XII, XI:II

Poziom nauczania: podstawowy

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  1. [K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji

  2. [K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności

  3. [K3] kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii

  4. [K4] kompetencje cyfrowe

  5. [K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się

Cele operacyjne:

  1. Uczeń stosuje słownictwo związane z dietą planetarną i problemem dostępu do żywności na świecie.

  2. Uczeń potrafi odróżnić dietę zdrową od niezdrowej oraz wyszczególnić składniki diety planetarnej.

  3. Uczeń potrafi przedstawić sposoby na rozwiązanie problemów klimatycznych poprzez zmianę diety.

  4. Uczeń potrafi we wpisie na blog przedstawić dietę planetarną.

Cele motywacyjne:

  1. Uczeń rozwija wiedzę na temat zdrowych sposobów odżywiania się.

  2. Uczeń kształtuje i rozwija świadomość związków między zmianami klimatycznymi i sposobami odżywiania się.

  3. Uczeń kształtuje postawę odpowiedzialności za środowisko oraz potrzebę zdrowego stylu odżywiania.

Strategie uczenia się:

  1. strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)

  2. strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)

Metody/techniki nauczania:

  1. podejście komunikacyjne

  2. metoda kognitywna

  3. konektywizm

  4. podejście humanistyczne

  5. zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe

  6. metoda podająca (praca z tekstem, wyjaśnienie)

  7. metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)

  8. metoda cyfrowa (praca z audiobookiem)

  9. metoda problemowa (dyskusja w parach, dyskusja w grupach, dyskusja klasowa)

Formy zajęć:

  1. praca w parach

  2. praca w grupach

  3. praca indywidualna

  4. praca całego zespołu klasowego

Środki dydaktyczne:

  1. komputer z dostępem do internetu i z głośnikami

  2. zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale

  3. tablica interaktywna

  4. ew. urządzenia (laptopy, tablety) dla indywidualnych uczniów

PRZEBIEG LEKCJI:

Faza wprowadzająca:

  1. Nauczyciel wyświetla na tablicy multimedialnej zdjęcie posiłku (Przeczytaj) i pyta uczniów: What makes a healthy diet? How many meals should we eat per day? Uczniowie odpowiadają i dyskutują na forum klasy.

  2. Uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.

Faza realizacyjna:

  1. Uczniowie czytają tekst Is It the Best Diet Ever?, a następnie na forum klasy wybierają nagłówki do akapitów z Exercise 2 (Przeczytaj). Uzasadniają odpowiedzi cytatami z tekstu.

  2. Uczniowie ponownie czytają tekst i wybierają odpowiedzi w Exercise 3 (Przeczytaj). Uzasadniają odpowiedzi odpowiednimi cytatami z tekstu.

  3. Uczniowie uzupełniają Exercise 4 (Przeczytaj). Porównują odpowiedzi w parach i nanoszą je na tablicę multimedialną.

  4. Uczniowie rozmawiają w niewielkich grupach i odpowiadają na pytanie: Would you like to try a planetary diet? What is the best/the worst aspect of this diet? Na koniec przedstawiciele grup relacjonują na forum klasy opinie kolegów/koleżanek.

  5. Nauczyciel kieruje uwagę uczniów na zdjęcie przedstawiające jajko na dwóch skrzyżowanych widelcach oraz na podpis pod zdjęciem i pyta, jak rozumieją słowa „Balance is the key”. Uczniowie odpowiadają na forum klasy.

  6. W ramach przygotowania do pracy z audiobookiem uczniowie rozwiązują krzyżówkę w Exercise 1 (Audiobook). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.

  7. Uczniowie słuchają nagrania i wykonują Exercise 2 (Audiobook), po czym odczytują prawidłowe odpowiedzi na forum klasy.

  8. Uczniowie ponownie słuchają nagrania i wykonują Exercise 3 i 4 (Audiobook). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.

  • Ze względu na fakt, że w materiale pojawia się słownictwo wykraczające poza poziom klasy, nauczyciel powinien moderować pracę uczniów.

Faza podsumowująca:

Uczniowie w parach wykonują Exercise 7 (Sprawdź się).

Based on the picture above, advise your friend what s/he can change in this meal so as to follow the dietary guidelines of the Planetary Health Diet. Write 1–2 sentences for each of the following questions:

  • Why should your friend change the meal?

  • What can he/she replace the unhealthy part of the meal with?

  • What foods should he/she eat much more of?

Chętne pary prezentują swoją listę porad.

Alternatywnie: Uczniowie tworzą w parach jednodniowe menu według zasad komponowania posiłków diety planetarnej i prezentują je klasie. Na koniec prezentacji klasa może wskazać najsmaczniejsze propozycje w menu.

Praca domowa:

  1. Uczniowie wykonują Exercise 1–6 (Sprawdź się).

  2. Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się):

You write a lifestyle blog. You’ve become interested in the Planetary Health Diet and would like to share your thoughts about it with your readers. Write a blog entry in 100–150 words and:

  • explain how you learnt about the diet;

  • describe its guidelines;

  • express your opinion about the diet;

  • express your prediction about the future popularity of the diet.

Materiały pomocnicze: Audiobook z e‑materiału.

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:

W ramach pracy domowej uczniowie słuchają audiobooka z e‑materiału. Szukają na własną rękę informacji na temat Mediterranean diet oraz Okinawa diet. Piszą po akapicie na temat przykładowych dań w każdej z diet wspomnianych w audiobooku. Polecenie: Listen to the Audiobook in e‑materiał again. It mentions Mediterranean diet Okinawa diet. Na kolejnej lekcji chętne osoby odczytują prace na forum klasy.

Alternatywnie: Uczniowie pracują w czteroosobowych grupach. Odczytują sobie prace, porównują zawarte w nich informacje i na forum klasy przedstawiają wszystkie informacje na temat diet, które zgromadzili jako grupa.