Dla nauczyciela
Autorka e‑materiału: Monika Kozłowska
Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska
Opracowanie metodyczne: Paulina Andruszkiewicz‑Glińska, Paulina Marchlik
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: At the Food Market / Na bazarku
Grupa docelowa: klasa 2 szkoła podstawowa
Podstawa programowa:
Treści nauczania – wymagania szczegółowe 1.6, 1.7, 2.2, 2.3, 3.1, 3.2, 5.2, 6.1, 7, 8.1, 9, 11
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
Cele operacyjne:
Uczeń opisuje, które owoce i warzywa lubi, i potrafi zapytać o to innych.
Uczeń potrafi poprosić o wybrane owoce i warzywa na bazarku lub w sklepie.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija świadomość własnych preferencji, jeśli chodzi o warzywa i owoce, oraz świadomość różnic indywidualnych w tym zakresie.
Uczeń wzbogaca słownictwo umożliwiające porozumiewanie się w celu zakupu warzyw i owoców.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, organizowanie wiedzy tematycznej, błąd jako narzędzie doskonalenia)
strategie kompensacyjne (wykorzystanie domysłu językowego)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
kognitywizm
konstruktywizm
konektywizm
metoda podająca (praca z tekstem)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (praca z ilustracją interaktywną, ćwiczenie ruchowe/polisensoryczne)
Formy zajęć:
praca w parach
praca w grupach
praca całego zespołu klasowego
praca indywidualna
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Uczniowie siadają w kręgu. Nauczyciel stawia na środku kosz z warzywami i owocami (prawdziwymi lub zabawkowymi) – w koszyku są: pomidor, ogórek, cebula, marchewka, sałata, banan, pomarańcza i winogrona lub karty z obrazkami owoców i warzyw. Nauczyciel wyjmuje kolejno warzywa/owoce i pyta:
What color is it?
What is this?
Do you like tomatoes?
Uczniowie odpowiadają, a nauczyciel liczy, ile osób lubi dane warzywo/owoc: Wow, ten pupils like tomatoes/Everyone likes bananas, etc.
Nauczyciel prosi uczniów, żeby zakryli oczy: Cover your eyes, a następnie chowa jedno warzywo/jeden owoc. Prosi dzieci, żeby otworzyły oczy: Open your eyes. What is missing? Zachęca, aby uczniowie odpowiedzieli pełnym zdaniem, np.: Tomato is missing.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel wyświetla na tablicy puzzle z Exercise 1 (Przeczytaj). Kolejni uczniowie podchodzą do tablicy i układają puzzle. Na koniec nauczyciel pyta: What can you see? Uczniowie odpowiadają: I can see Mia/a banana/fish/meat.
Nauczyciel odczytuje dialogi z udziałem Mii (Przeczytaj), a w tym czasie uczniowie śledzą wzrokiem tekst na tablicy multimedialnej lub na urządzeniach mobilnych.
Nauczyciel ponownie odczytuje dialogi. Robi przerwy po wybranych zdaniach i prosi uczniów, żeby wspólnie je powtarzali.
Nauczyciel wyświetla na tablicy Exercise 2 (Przeczytaj). Odczytuje poszczególne zdania, a uczniowie decydują, czy są prawdziwe, czy fałszywe. Jeśli zdanie jest prawdziwe, podnoszą kciuki w górę i mówią: Yes, it’s true, jeśli nie jest, opuszczają kciuki w dół, mówiąc: No, it’s false.
Nauczyciel zaprasza dzieci do zabawy w Food Market. Uczniowie stają w dwóch rzędach, po dwóch stronach stolika. Na stoliku leżą warzywa/owoce oraz dodatkowe karty z obrazkami warzyw/owoców (żeby dla nikogo nie zabrakło rekwizytów). Dzieci po jednej stronie są sprzedawcami, a dzieci po drugiej stronie kupującymi. Podchodzą kolejno do stoiska i bawią się w sklep. Sprzedawca pyta: Hello, can I help you? Kupujący pyta: Have you got any carrots? Sprzedawca odpowiada: Yes, I have. Kupujący prosi: Four carrots, please. Sprzedający odpowiada: Here you are. Po czym kupujący dziękuje, żegna się (Thank you. Goodbye) i oboje odchodzą, ustępując miejsca kolejnemu kupującemu i sprzedającemu. Nauczyciel demonstruje dialog na początku ćwiczenia. Po zakończeniu zabawy ochotnik podchodzi do tablicy z wyświetlonym Exercise 3 (Przeczytaj) i, zgodnie z sugestiami kolegów/koleżanek, porządkuje dialog z ćwiczenia.
Uczniowie grają w memo z Exercise 1 (Ilustracja interaktywna) przy tablicy. Kolejne osoby podchodzą i odkrywają karty.
Nauczyciel wyświetla na tablicy ilustrację interaktywną z e‑materiału. Zaprasza ochotników do odtworzenia kolejnych nagrań.
Następnie zwraca uwagę uczniów na ilustrację w Exercise 2 (Ilustracja interaktywna) i prosi o naniesienie nazw warzyw i owoców na urządzeniach mobilnych. Uczniowie sprawdzają odpowiedzi w parach i nanoszą je na tablicę.
Nauczyciel wyświetla na tablicy Exercise 3 (Ilustracja interaktywna). Rzutem piłeczki wybiera osobę, która podaje brakujące słowo, a następnie nadal rzucając piłeczkę prosi uczniów o kolejne litery słowa, które należy wpisać w lukę. Osoba, która odgadła jakie słowo należy wpisać w lukę, wpisuje kolejne litery danego słowa na tablicy.
Podczas realizacji poszczególnych ćwiczeń nauczyciel powinien dostosować tempo ich wykonywania do indywidualnych potrzeb uczniów. Uczniowie, którzy szybciej wykonali ćwiczenie mogą pomóc koledze/koleżance pracującemu/pracującej wolniej.
Faza podsumowująca:
Uczniowie powtarzają zabawę w Food Market z punktu 5 fazy realizacyjnej. Tym razem pracują w parach. Jedna osoba wykłada na stolik‑stragan karty obrazkowe, a druga jest kupującym, który kupuje warzywa i owoce. Uczniowie zamieniają się rolami.
Praca domowa:
Nauczyciel może wykorzystać wybrane ćwiczenia spośród Exercise 1–3 (Sprawdź się) jako dodatkową pracę domową.
Materiały pomocnicze:
Karty obrazkowe przedstawiające owoce i warzywa, pudełko lub kosz z prawdziwymi lub zabawkowymi warzywami i owocami (pomidor, ogórek, cebula, marchewka, sałata, banan, pomarańcza i winogrona).
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Uczniowie rysują komiks ilustrujący jedną scenkę z ilustracji interaktywnej. Komiks powinien zawierać dymki ze słowami sprzedawcy i Mii.