Autorka e‑materiału: Dorota Giżyńska

Autorka scenariusza: Iza Michalak

Przedmiot: język angielski

Temat zajęć: Military Technology / Technologia wojskowa

Grupa docelowa: klasa 4 liceum/technikum

Podstawa programowa:

Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV, V

Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.12, II.2, II.5, III.1, III.4, IV.1, IV.9, V.1, V.2, V.5, V.6, V.8, VII.4, VII.5, VII.8, VIII.2, VIII.3, X, XII

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  1. [K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji

  2. [K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności

  3. [K3] kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii

  4. [K4] kompetencje cyfrowe

  5. [K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się

Cele operacyjne:

  1. Uczeń stosuje słownictwo dotyczące nowoczesnych technologii wojskowych.

  2. Uczeń potrafi wyrazić opinię na temat technologii wojskowej, która go najbardziej zaciekawiła.

  3. Uczeń umie zredagować e‑mail z opisem gry, w której musiał korzystać z nowoczesnych technologii militarnych.

Cele motywacyjne:

Uczeń rozwija wiedzę i słownictwo dotyczące nowoczesnych technologii wojskowych.

Strategie uczenia się:

  1. strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)

  2. strategie kognitywne (analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)

  3. strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)

Metody/techniki nauczania:

  1. podejście komunikacyjne

  2. metoda kognitywna

  3. konektywizm

  4. podejście humanistyczne

  5. zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe

  6. metoda podająca (praca z tekstem)

  7. metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)

  8. metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)

  9. metoda aktywizująca (praca z plikiem audio, dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)

Formy zajęć:

  1. praca w parach

  2. praca indywidualna

  3. praca w grupach

  4. praca całego zespołu klasowego

Środki dydaktyczne:

  1. komputer z dostępem do internetu i z głośnikami

  2. zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale

  3. tablica interaktywna

  4. urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów

PRZEBIEG LEKCJI:

Faza wprowadzająca:

  1. Nauczyciel prosi uczniów o wyjaśnienie pojęcia military technology i podanie jak największej liczby skojarzeń z tym hasłem. Uczniowie odpowiadają na forum klasy.

  2. W ramach przygotowania do lekcji uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę.

Faza realizacyjna:

  1. Uczniowie czytają pierwszy akapit tekstu Military Technology i wykonują Exercise 2 (Przeczytaj). Porównują odpowiedzi w parach i uzasadniają je na forum klasy.

  2. Uczniowie czytają pozostałe fragmenty tekstu i wykonują Exercise 3 (Przeczytaj). Porównują odpowiedzi w parach i uzasadniają je, odwołując się do konkretnych fragmentów. Dodatkowo, mogą rozwijać każdy z punktów zadania o inne informacje z tekstu.

  3. Uczniowie wykonują Exercise 4 (Przeczytaj). Po sprawdzeniu odpowiedzi wyszukują kontekst, w jakim wyrażenia z zadania wystąpiły w tekście.

  4. Uczniowie realizują w parach Exercise 5 (Przeczytaj). Ochotnik lub wskazana osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.

  5. Uczniowie odpowiadają na pytania w Exercise 6 (Przeczytaj). Po wykonaniu zadania porównują odpowiedzi w trzech różnych parach (każde z trzech pytań porównują z inną osobą), po czym na forum klasy dzielą się informacjami uzyskanymi od kolegi/koleżanki.

  6. W ramach rozgrzewki uczniowie wykonują Exercise 1 (Plik audio). Wyznaczona osoba nanosi zadanie na tablicę multimedialną.

  7. Uczniowie zapoznają się z materiałem audio, a następnie realizują Exercise 2 (Plik audio). Porównują odpowiedzi w parach i na forum klasy.

  8. Uczniowie wykonują Exercise 3 (Plik audio). Mogą uzasadnić odpowiedzi w Exercise 23, odwołując się do treści nagrania.

  9. Uczniowie realizują Exercise 4 (Plik audio). Sprawdzają odpowiedzi w parach, w większych grupach oraz na forum klasy (dyskusja po angielsku). Ustalają wspólną wersję poprawnych odpowiedzi, które następnie prezentują nauczycielowi.

Faza podsumowująca:

Uczniowie wykonują Exercise 7 (Sprawdź się). Przed przystąpieniem do realizacji zadania wyszukują przydatne słownictwo, które pojawiło się we wcześniejszych etapach lekcji. Ochotnicy odczytują przygotowane odpowiedzi na forum klasy. Alternatywnie: Uczniowie w parach realizują zadanie ustnie, po czym sporządzają krótką notatkę z rozmowy.

Praca domowa:

  1. Uczniowie wykonują Exercise 1–6 (Sprawdź się).

  2. Uczniowie realizują Exercise 8 (Sprawdź się): You’ve recently played a military game in which you had to use a modern weapon. Write an email to your friend in Australia. In the email:

  • explain why you wanted to play the game;

  • describe the technology that you used in the game against the enemy;

  • justify why it was useful;

  • say why you liked the game and suggest to your friend that he/she should play it as well.

Your email should be 100–150 words long.

Materiały pomocnicze: Plik audio z e‑materiału.

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:

W ramach pracy domowej uczniowie przygotowują mapę pojęć, w której uwzględniają kluczowe informacje dotyczące technologii militarnych wraz ze słownictwem. Na kolejnej lekcji pracują w grupach trzyosobowych. Uczeń A wskazuje wybrane elementy mapy ucznia B, a zadaniem ucznia B jest omówienie tych elementów. Uczeń C sprawdza, czy słownictwo, które pojawiło się w materiale, jest poprawnie używane. Następnie uczniowie zamieniają się rolami.