Dla nauczyciela
Autorka e‑materiału: Joanna Sobierska‑Paczesny
Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: Train Your Brain for Success / Przestaw mózg na sukces
Grupa docelowa: klasa 4 liceum/technikum
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV, V
Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.1, I.3, II.5, III.4, III.5, III.7, III.9, IV.2, IV.6, V.2, V.6, VII.4, X, XII, XIII
Poziom nauczania - rozszerzony
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K3] kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
Cele operacyjne:
Uczeń utrwala słownictwo związane z rozwojem osobistym.
Uczeń rozróżnia nastawienie na rozwój od sztywnego nastawienia.
Uczeń pisze list, w którym odnosi się do zarzutów stawianych młodym ludziom.
Cele motywacyjne:
Uczeń wykorzystuje słownictwo związane z rozwojem osobistym w różnych kontekstach komunikacyjnych.
Uczeń potrafi opisać różnice między nastawieniem na rozwój a sztywnym nastawieniem.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)
strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
metoda kognitywna
konektywizm
podejście humanistyczne
metoda podająca (praca z tekstem)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (praca z prezentacją multimedialną, dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)
Formy zajęć:
praca w parach
praca w grupach
praca indywidualna
praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel wyświetla zdjęcie postawy porażki i sukcesu (Przeczytaj) i pyta uczniów:
How do you react when you fail at something important to you?
Which of these is you after you fall?
Uczniowie odpowiadają na forum klasy.
W ramach przygotowania do czytanki uczniowie wykonują samodzielnie Exercise 1 (Przeczytaj). Nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Uczniowie spośród zdań z Exercise 1 (Przeczytaj) wybierają zdanie, z którym zgadzają się najbardziej: Look at the statements in Exercise 1 (Przeczytaj). Which of them do you agree with the most? Why? Uczniowie odpowiadają na forum klasy. Nauczyciel może rozpocząć rozmowę, prezentując własny pogląd.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel prosi, żeby uczniowie przeczytali tekst Anyone Who’s Never Made a Mistake Has Never Tried Anything (Przeczytaj) i samodzielnie uzupełnili luki w Exercise 2 (Przeczytaj). Uczniowie nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną. Wyjaśniają swoje wybory.
Uczniowie ponownie czytają tekst i samodzielnie wykonują Exercise 3 (Przeczytaj). Nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Uczniowie słuchają nagrań w Exercise 4 (Przeczytaj) i zaznaczają na swoich urządzeniach prawidłowe odpowiedzi. Następnie odczytują je na forum klasy.
Uczniowie w parach wykonują Exercise 5 i 6 (Przeczytaj) i nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.
W ramach przygotowania do pracy z prezentacją uczniowie porządkują zdanie (cytat z Bookera T. Washingtona) w Exercise 1 (Prezentacja multimedialna). Chętna osoba nanosi cytat na tablicę multimedialną.
Nauczyciel pyta uczniów: Do you agree with the statement by Booker T. Washington? Why? Why not? Uczniowie wypowiadają opinie na forum klasy.
Uczniowie zapoznają się z prezentacją i samodzielnie wykonują Exercise 2 (Prezentacja multimedialna). Czytają zdania na forum klasy i klasyfikują jako growth/fixed mindset.
Uczniowie wykonują w parach Exercise 3–5 (Prezentacja multimedialna). Następnie nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Faza podsumowująca:
Uczniowie w parach wykonują ustnie Exercise 7 (Sprawdź się). Ochotnicy prezentują odpowiedzi na forum klasy.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 1–6 (Sprawdź się).
Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): You've read an article that criticizes young people for being lazy and afraid of challenges. Write a letter to the editor in which you refer to one of the arguments presented in the article agreeing or disagreeing with it and describe a situation which justifies your point of view on young people. Write 200–250 words.
Materiały pomocnicze: Prezentacja multimedialna z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
W ramach pracy domowej uczniowie czytają prezentację multimedialną z e‑materiału, wybierają 3 informacje, które były dla nich najbardziej pomocne/najciekawsze i piszą dlaczego: Read the presentation in this e‑material. Choose three points that you find most interesting and/or helpful. List them and write sentences explaining why (eg. I find the point about X helpful because…).