Dla nauczyciela
Numer e‑materiału: 2.4.7.4
Imię i nazwisko autora scenariusza: Monika Janicka
Imię i nazwisko autora materiału: Małgorzata Bubik
Przedmiot: Język obcy nowożytny – język niemiecki
Temat zajęć: Wohin gehen wir? / Dokąd idziemy?
Grupa docelowa: II etap edukacyjny, klasa IV, poziom językowy A1
Cel ogólny lekcji:
Kształtowanie umiejętności wypowiadania się na temat towarów i rodzajów sklepów
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się.
Cele operacyjne:
Uczeń:
wymieni nazwy sklepów i lokali usługowych;
opowie, co może w danym miejscu kupić;
przedstawi plan zakupów.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
tworzy i wykorzystuje takie zadania językowe, które stanowią ilustrację przydatności języka obcego nowożytnego do realizacji własnych celów komunikacyjnych;
czuje się kompetentny, gdyż rozwiązuje zadania na miarę swoich możliwości.
Strategie uczenia się:
dokonywanie świadomej analizy języka obcego, porównywanie struktur niemieckich z językiem ojczystym;
automotywacja i zachęcanie siebie do działania;
odgadywanie znaczeń z wykorzystaniem wskazówek i sugestii językowych.
Metody i formy nauczania:
podająca – praca ze źródłem drukowanym, wyjaśnianie;
eksponująca – ćwiczenia przedmiotowe;
praktyczna – metoda aktywizująca, gry;
kognitywna – udzielanie objaśnień (wskazówek) i komentarzy;
programowana – z użyciem komputera.
Formy pracy:
praca indywidualna,
praca w parach,
praca w grupach,
praca na forum.
Środki dydaktyczne:
komputer (np. laptop) z dostępem do Internetu,
słowniczek,
tekst źródłowy,
multimedium (gra dydaktyczna),
zestaw ćwiczeń interaktywnych.
Przebieg lekcji:
a) Faza wprowadzająca:
Nauczyciel poleca uczniom, aby przeczytali informację wprowadzającą, następnie zapisuje na tablicy wyrazy Einkaufszentrum/Stadtzentrum (Fußgängerzone) i wyjaśnia ich znaczenie. Pyta: Wo kauft ihr lieber ein: Im Einkaufszentrum oder im Stadtzentrum (in der Fußgängerzone)? Odpowiedzi uczniów można zaznaczać kreseczkami na tablicy i stworzyć w ten sposób statystykę ich preferencji zakupowych.
b) Faza realizacyjna:
Uczniowie czytają tekst w części Przeczytaj, zwracając szczególną uwagę na nazwy sklepów. Niezrozumiałe wyrazy i zwroty sprawdzają w słowniku. Nauczyciel wymawia na forum klasy nazwy sklepów i prosi uczniów o chóralne i indywidualne powtarzanie.
Uczniowie wykonują Übung 2 w części Przeczytaj. Nauczyciel zwraca uwagę uczniów na konstrukcję, której używa się w języku niemieckim, gdy chcemy wyrazić, że dokądś idziemy, i prosi ich o zapoznanie się z Tipp zur Grammatik. Aby utrwalić konstrukcję: Ich gehe + przyimek + Akkusativ, uczniowie wykonują Aufgabe 4 z części Sprawdź się.
Uczniowie grają w grę w części Gra dydaktyczna i wykonują Übung 1, 2 i 3. W domino mogą zagrać indywidualnie z komputerem. Jeśli jednak nauczyciel chce wprowadzić więcej interakcji w klasie, może wydrukować zdania z gry, pociąć na „klocki” domina i polecić uczniom, aby zagrali w parach lub grupach 3‑osobowych.
W celu utrwalenia słownictwa uczniowie wykonują wybrane ćwiczenia z części Sprawdź się (np. Aufgabe 1, 2 i 3).
c) Faza podsumowująca:
Nauczyciel zapisuje na tablicy schematy zdań: Ich brauche … Ich möchte … kaufen oraz Du gehst in den/in die/in das … Uczniowie pracują w grupach 4‑osobowych. Każda z grup otrzymuje karteczki z zapisanymi nazwami towarów w języku polskim, np.: buty sportowe, książka, lody, zabawka dla kota, ciastko, słownik, lekarstwa. Pierwsza osoba losuje karteczkę i ma za zadanie powiedzieć, jakiego towaru potrzebuje (np. Ich möchte Eis essen), a uczeń siedzący po jej lewej stronie mówi, do jakiego typu sklepu powinna pójść (np. Du gehst in die Eisdiele).
Praca domowa
Uczniowie wykonują pisemnie Aufgabe 7 i 8 z części Sprawdź się w celu utrwalenia wyrazów i struktur poznanych na lekcji.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania gry dydaktycznej:
przed lekcją: nauczyciel może polecić uczniom, aby zagrali w grę, aby wspomóc automatyzację użycia konstrukcji: Ich gehe + przyimek + Akkusativ;
w trakcie lekcji: jeśli nauczyciel chce wprowadzić więcej interakcji w klasie, może zdania z gry domino wypisać na tablicy i polecić uczniom, aby spróbowali samodzielnie je dokończyć;
po lekcji: uczniowie chętnie wrócą do powtarzania materiału leksykalno‑gramatycznego omawianego na zajęciach, jeśli będą mogli zrobić to w formie gry, dlatego warto im ją zaproponować.
Indeks górny Źródło: Contentplus.pl Sp. z o.o., licencja: CC BY‑SA 3.0 Indeks górny koniecŹródło: Contentplus.pl Sp. z o.o., licencja: CC BY‑SA 3.0