Autorka e‑materiału: Ela Borowiec

Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska

Opracowanie metodyczne: Paulina Marchlik, Paulina Andruszkiewicz‑Glińska

Przedmiot: język angielski

Temat zajęć: Welcome to My House / Witaj w moim domu

Grupa docelowa: klasa 3 szkoła podstawowa

Podstawa programowa:

Treści nauczania – wymagania szczegółowe 1.1, 1.2, 2.2, 2.3, 3.1, 3.2, 5.2, 7, 8.1, 11

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  1. [K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji

  2. [K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności

  3. [K4] kompetencje cyfrowe

  4. [K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się

Cele operacyjne:

  1. Uczeń stosuje słownictwo dotyczące różnych pomieszczeń w domu.

  2. Uczeń opisuje za pomocą czasu Present Continuous czynności wykonywane przez różne osoby w konkretnym momencie.

Cele motywacyjne:

  1. Uczeń rozwija świadomość własnego otoczenia.

  2. Uczeń kształtuje umiejętność opisywania wykonywanych czynności.

Strategie uczenia się:

  1. strategie pamięciowe (obraz i dźwięk)

  2. strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, organizowanie wiedzy tematycznej)

  3. strategie kompensacyjne (techniki wspierające uczenie się słownictwa, wykorzystanie domysłu językowego)

Metody/techniki nauczania:

  1. podejście komunikacyjne

  2. kognitywizm

  3. konstruktywizm

  4. konektywizm

  5. metoda podająca (praca z tekstem/nagraniem, wyjaśnienie)

  6. metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)

  7. metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)

  8. metoda aktywizująca (ćwiczenia ruchowe/polisensoryczne)

Formy zajęć:

  1. praca w parach

  2. praca całego zespołu klasowego

  3. praca indywidualna

Środki dydaktyczne:

  1. komputer z dostępem do internetu i z głośnikami

  2. zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale

  3. tablica interaktywna

  4. urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów

PRZEBIEG LEKCJI:

Faza wprowadzająca:

Przed lekcją nauczyciel przygotowuje miękką piłeczkę, karty obrazkowe z ilustracjami przedstawiającymi pomieszczenia w domu i czynności domowe, ciastolinę lub plastelinę i kartki papieru.

Uczniowie stają w kręgu. Nauczyciel demonstruje uczniom różne czynności i mówi: Look at me and do the same. What am I doing? Uczniowie najpierw naśladują daną czynność, np.: mieszanie w garnku i próbowanie potrawy, mycie zębów, oglądanie telewizji, a potem ją nazywają. Nauczyciel modeluje prawidłowe zdania: Yes, I am brushing my teeth. Uczniowie je powtarzają.

Faza realizacyjna:

  1. Nauczyciel wyświetla na tablicy obrazki z Exercise 1 (Przeczytaj) i odtwarza nagrania, a uczniowie powtarzają – raz cicho raz głośno.

  2. Uczniowie oglądają na tablicy historyjkę i słuchają nagrania (Przeczytaj). Nuczyciel ponownie odtwarza nagrania i tym razem uczniowie śledzą tekst wzrokiem na tablicy multimedialnej lub na urządzeniach mobilnych.

  3. Uczniowie stają w kręgu. Nauczyciel rzuca do wybranej osoby piłeczkę, odczytuje zdanie w Present Continuous z sekcji Zwróć uwagę! i prosi ucznia o powtórzenie zdania zmenionym głosem, np.: szeptem, jak starsza osoba, jak małe dziecko, krzycząc, wysokim lub niskim głosem.

  4. Nauczyciel rozmieszcza karty obrazkowe z nazwami pomieszczeń w różnych miejscach w sali. Odtwarza dowolny utwór muzyczny, podczas którego uczniowie spacerują po klasie, wyobrażając sobie, że jest to dom. Nauczyciel kilkakrotnie zatrzymuje muzykę i mówi: Go to the kitchen. Zadaniem uczniów jest stanąć przy karcie obrazkowej ilustrującej nazwane przez nauczyciela pomieszczenie.

  5. Uczniowie w parach czytają dialogi z podziałem na role z sekcji Przeczytaj. Następnie nauczyciel zadaje uczniom kilka pytań w czasie Present Continuous:

  • Is Mia playing games?

  • Is Mia cooking?

  • Is Mia waiting for Patrick?

  • Is Mia watching TV?

  • Is Mia fixing the shower?

  • Is Mia helping her dad?

Zadaniem uczniów jest odpowiedzieć zgodnie z zasadą z sekcji Zapamiętaj: Yes, he/she is; No, he/she isn’t.

  1. Uczniowie wykonują Exercise 2 (Przeczytaj). Ochotnicy podchodzą do tablicy i łączą w pary wyrazy z obrazkami. Na koniec nauczyciel wskazuje kolejne obrazki i pyta: What do we do in the kitchen/bedroom? itd., a uczniowie podają propozycje.

  2. Nauczyciel czyta na głos pytania z Exercise 3 (Przeczytaj). Klasa wspólnie odpowiada: Yes, he/she is albo No, he/she isn’t, kierując jednocześnie kciuki w górę albo w dół.

  3. Uczniowie grają w memo – Exercise 1 (Ilustracja interaktywna). Po dobraniu par nauczyciel głośno odczytuje wyrazy, a uczniowie je powtarzają.

  4. Nauczyciel wyświetla na tablicy ilustrację interaktywną, a uczniowie podchodzą to tablicy i odtwarzają kolejne nagrania.

  5. Nauczyciel wyświetla na tablicy Exercise 2 (lustracja interaktywna). Odczytuje na głos pytania i odpowiedzi, a uczniowie mówią mu, która odpowiedź jest właściwa.

  6. Uczniowie wykonują Exercise 3 (Ilustracja interaktywna) na urządzeniach mobilnych. Następnie, ochotnicy podchodzą do tablicy, uzupełniają kolejne zdania i je odczytują.

  • Podczas realizacji poszczególnych ćwiczeń nauczyciel powinien dostosować tempo ich wykonywania do indywidualnych potrzeb uczniów. Uczniowie, którzy szybciej wykonali ćwiczenie, mogą pomóc koledze/koleżance pracującemu/pracującej wolniej.

Faza podsumowująca:

  1. Uczniowie stają w kręgu i grają w kalambury. Jedna osoba losuje z rąk nauczyciela kartę z nazwą/rysunkiem czynności wspomnianych w e‑materiale. Zadaniem ucznia, który wylosował kartę, jest zademonstrować daną czynność. Następnie nauczyciel pyta pozostałych uczniów: What is he/she doing? Uczniowie odpowiadają całym zdaniem, np. She’s sleeping.

  2. Uczniowie wybierają dowolny czasownik (nazwę czynności) i z ciastoliny lepią litery do zdania: Mia is v + -ing. Przyklejają zdania do kartek i tworzą klasową wystawę na temat czasu Present Continuous.

Praca domowa:

Uczniowie wykonują Exercise 1–3 (Sprawdź się). Nauczyciel może wykorzystać ćwiczenia z sekcji w ramach sprawdzianu lub zadać wybrane ćwiczenia do samodzielnego wykonania w domu.

Materiały pomocnicze: Miękka piłeczka, karty obrazkowe z ilustracjami przedstawiającymi pomieszczenia w domu i czynności domowe, ciastolina lub plastelina, kartki papieru.

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:

Uczniowie wykonują rysunek pokazujący wybraną scenę z ilustracji interaktywnej. Opisują przedstawioną scenę zdaniem w czasie Present Continuous.