Autorka e‑materiału: Ewelina Ramontowska

Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska

Przedmiot: język angielski

Temat zajęć: Let’s Go Shopping to the Supermarket / Chodźmy na zakupy do supermarketu

Grupa docelowa: klasa 1 liceum/technikum

Poziom nauczania: podstawowy

Podstawa programowa:

Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV, V

Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.7, II.2, II.3, II.4, II.5, II.6, II.7, III.1, III.2, III.3, III.4, III.5, III.6, III.7, IV.8, IV.9, IV.10, V.8, V.10, IX, X, XI, XIII

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  1. [K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji

  2. [K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności

  3. [K4] kompetencje cyfrowe

  4. [K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się

Cele operacyjne:

  1. Uczeń stosuje słownictwo związane z zakupami w supermarkecie.

  2. Uczeń potrafi opisać części supermarketu, np. self‑service checkout czy dairy section, oraz ich funkcje. 

  3. Uczeń potrafi wyrazić i uzasadnić własną opinię na temat kupowania w supermarkecie.

  4. Uczeń potrafi wymienić problematyczne sytuacje, jakie można napotkać w supermarkecie.

Cele motywacyjne:

  1. Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę na temat zakupów w supermarkecie.

  2. Uczeń kształtuje świadomość odrębności perspektywy innego człowieka na daną sytuację (w tym wypadku pracownika supermarketu) i oceny zachowań ludzi w kolejkach i przy kasie.

  3. Uczeń kształtuje świadomość odpowiedzialności za własne zachowania wobec innych ludzi w sklepach i w innych przestrzeniach publicznych.

Strategie uczenia się:

  1. strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)

  2. strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)

  3. strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)

Metody/techniki nauczania:

  1. podejście komunikacyjne

  2. kognitywizm

  3. konektywizm

  4. zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe

  5. metoda podająca (praca z tekstem, praca z animacją)

  6. metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)

  7. metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)

  8. metoda aktywizująca (dyskusja w parach, ogólnoklasowa, inscenizacja)

Formy zajęć:

  1. praca w parach

  2. praca w grupach

  3. praca indywidualna

  4. praca całego zespołu klasowego

Środki dydaktyczne:

  1. komputer z dostępem do internetu i z głośnikami

  2. zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale

  3. tablica interaktywna

  4. urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów

PRZEBIEG LEKCJI:

Faza wprowadzająca:

  1. Nauczyciel pyta uczniów: Do you like supermarkets? Why? Why not? Uczniowie dzielą się opiniami na forum klasy.

  2. W ramach przygotowania do lekcji uczniowie łączą wyrażenia z definicjami w Exercise 1 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.

Faza realizacyjna:

  1. Uczniowie przeglądają tekst My First Day in the Supermarket i wybierają właściwą odpowiedź w Exercise 2 (Przeczytaj), po czym dokładnie zapoznają się z całością tekstu i przypisują nagłówki z Exercise 4 (Przeczytaj) poszczególnym akapitom tekstu. Uzasadniają odpowiedzi cytatami.

  2. Uczniowie wybierają właściwe odpowiedzi w Exercise 3 (Przeczytaj) i porównują je na forum klasy. Odczytują pełne zdania i uzasadniają je cytatami.

  3. Nauczyciel pyta uczniów: Would you like to work at the supermarket? Why? Why not? Uczniowie rozmawiają w parach lub w niewielkich grupach, po czym dzielą się opiniami na forum klasy.

  4. W ramach przygotowania do pracy z nagraniem nauczyciel pyta uczniów: Have you ever had any problems as a customer? Have you ever needed to ask a shop assistant for help? If yes, think about what kind of situations these were? Uczniowie dzielą się doświadczeniami na forum klasy.

  5. Uczniowie słuchają nagrań czterech dialogów (Plik audio) i wybierają prawidłowe odpowiedzi w Exercise 2 (Plik audio). W celu sprawdzenia zadania odczytują odpowiedzi na forum klasy.

  6. Uczniowie ponownie słuchają nagrań i wykonują Exercise 34 (Plik audio). Sprawdzają odpowiedzi w parach i nanoszą je na tablicę multimedialną.

  7. Uczniowie, rozmawiając w parach, tworzą dialog podobny do tych z pliku audio. Jedna osoba odgrywa rolę klienta zwracającego się do pracownika sklepu o pomoc, a druga rolę pracownika rozwiązującego problem klienta. W zależności od umiejętności uczniowie mogą zapisać jeden dialog i odczytać go na forum klasy po zakończeniu pracy lub spróbować swoich sił w improwizacji dialogu (dwa razy, zamieniając się rolami).

Faza podsumowująca:

  1. Uczniowie rozwiązują w parach Exercise 1 (Sprawdź się). W przypadku napotkania fałszywych definicji podają poprawną definicję danego wyrażenia.

  2. Pracując w parach, uczniowie ustnie odpowiadają na pytanie z Exercise 7 (Sprawdź się): Have you ever had any funny or problematic situations while shopping? Po zakończeniu rozmów chętni opowiadają o doświadczeniach kolegi/koleżanki.

Praca domowa:

  1. Uczniowie wykonują Exercise 45 (Sprawdź się).

  2. Uczniowie piszą e‑mail według instrukcji z Exercise 8 (Sprawdź się): Write an e‑mail (100–150 words) to your friend in London about your last visit to a new shopping mall in your city, in which you will:

  • describe and give a name of the shopping mall;

  • write what you bought and why;

  • write who you met there and what you did together;

  • invite your friend to your home and propose some shopping together.

Materiały pomocnicze: Plik audio z e‑materiału.

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:

W fazie realizacyjnej lekcji uczniowie tworzą dialog podobny do tych z pliku audio. Jedna osoba odgrywa rolę klienta zwracającego się do pracownika sklepu o pomoc, a druga rolę pracownika rozwiązującego problem klienta. W zależności od umiejętności uczniowie mogą zapisać jeden dialog i odczytać go na forum klasy po zakończeniu pracy lub spróbować swoich sił w improwizacji dialogu (dwa razy, zamieniając się rolami).