Autorka e‑materiału: Kamila Wichrowska

Autorka scenariusza: Monika Ekert

Opracowanie metodyczne: Paulina Andruszkiewicz‑Glińska, Paulina Marchlik

Przedmiot: język angielski

Temat zajęć: Community Helpers / Kto nam pomaga?

Grupa docelowa: klasa 2 szkoła podstawowa

Podstawa programowa:

Treści nauczania – wymagania szczegółowe 1.4, 2.2, 2.3, 3.1, 3.2, 5.1, 5.2, 6.3, 7, 8.1, 11

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  1. [K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji

  2. [K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności

  3. [K4] kompetencje cyfrowe

  4. [K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się

Cele operacyjne:

  1. Uczeń nazywa różne zawody.

  2. Uczeń opisuje, czym zajmują się osoby wykonujące poszczególne zawody.

Cele motywacyjne:

  1. Uczeń wzbogaca słownictwo dotyczące różnych zawodów.

  2. Uczeń kształtuje umiejętności opisywania zadań wykonywanych przez przedstawicieli różnych zawodów.

  3. Uczeń rozwija umiejętność współpracy w grupie.

Strategie uczenia się:

  1. strategie pamięciowe (obraz i dźwięk)

  2. strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, organizowanie wiedzy tematycznej)

  3. strategie kompensacyjne (techniki wspierające uczenie się słownictwa, wykorzystanie domysłu językowego)

Metody/techniki nauczania:

  1. podejście komunikacyjne

  2. kognitywizm

  3. konstruktywizm

  4. konektywizm

  5. metoda podająca (praca z tekstem/nagraniem, wyjaśnienie)

  6. metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)

  7. metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)

  8. metoda aktywizująca (gra dydaktyczna, ćwiczenia ruchowe/polisensoryczne)

Formy zajęć:

  1. praca w grupach

  2. praca całego zespołu klasowego

  3. praca indywidualna

Środki dydaktyczne:

  1. komputer z dostępem do internetu i z głośnikami

  2. zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale

  3. tablica interaktywna

  4. urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów

PRZEBIEG LEKCJI:

Faza wprowadzająca:

Przed zajęciami nauczyciel przygotowuje karteczki z nazwami różnych zawodów, znanych już uczniom.

Na początku lekcji nauczyciel proponuje uczniom grę w kalambury. Ochotnicy losują po jednej kartce z nazwą zawodu, potem prezentują dany zawód przy pomocy gestów. Pozostałe osoby odgadują, o przedstawiciela jakiej profesji chodzi.

Faza realizacyjna:

  1. Nauczyciel odtwarza nagrania z Exercise 1 (Przeczytaj), a uczniowie powtarzają. Przy każdym obrazku nauczyciel dodatkowo pyta: How many plumbers/gardeners/builders/cleaners are there in the picture?

  2. Uczniowie słuchają nagrania z historyjki (Przeczytaj) i śledzą wzrokiem tekst na tablicy multimedialnej lub na urządzeniach mobilnych.

  3. Nauczyciel wyświetla Exercise 2 (Przeczytaj). Czyta początek pierwszego zdania, a uczniowie chórem odczytują jego poprawne zakończenie. Analogicznie postępuje z kolejnymi przykładami.

  4. Uczniowie wykonują w parach Exercise 3 (Przeczytaj). Następnie nauczyciel prosi wybrane pary, żeby głośno przeczytały po jednym zdaniu z ćwiczenia.

  5. Nauczyciel wyświetla na tablicy obrazek z Exercise 1 (Ilustracja interaktywna). Ochotnicy podchodzą do tablicy i odtwarzają nagrania do słów na obrazku. Pozostali również podchodzą do tablicy i powtarzają odtworzone słowo, a następnie biegną do ławek (dyktando biegane) by zapisać dane słowo na kartkach. Po trzech rundach takiej aktywności dla wyrazów: gardeners, builders oraz plumbers, uczniowie odpowiadają na pytanie w ćwiczeniu.

  6. Nauczyciel wyświetla na tablicy ilustrację interaktywną. Zapowiada uczniom, że za chwilę podzieli ich na pięć grup. Zadaniem każdej z nich będzie przygotowanie ilustracji i opisu jednego zawodu, który jest zdaniem drużyny bardzo ważny dla społeczności, a nie został przedstawiony na ilustracji. Drużyny mogą korzystać z opisów na ilustracji interaktywnej, historyjki oraz sekcji Zwróć uwagę! Po wykonaniu zadania drużyny prezentują plakaty na forum klasy.

  7. Uczniowie, nadal pracując w grupach, wykonują Exercise 2 (Ilustracja interaktywna). Następnie nauczyciel prosi po jednej osobie z drużyny, żeby podeszła do tablicy, wybrała wyraz odnoszący się do zawodu przedstawionego na grafice, a następnie głośno go wypowiedziała.

  8. Nauczyciel odtwarza kolejne nagrania z Exercise 3 (Ilustracja interaktywna). Każda grupa po kolei powtarza zdanie i decyduje, która odpowiedź jest poprawna.

  • Podczas realizacji poszczególnych ćwiczeń nauczyciel powinien dostosować tempo ich wykonywania do indywidualnych potrzeb uczniów. Uczniowie, którzy szybciej wykonali ćwiczenie, mogą pomóc koledze/koleżance pracującemu/pracującej wolniej.

Faza podsumowująca:

W ramach podsumowania nauczyciel proponuje zabawę w dokańczanie zdań. Głośno wypowiada początek zdania, np. Plumbers, i wskazuje na wybraną drużynę. Ta ma 5 sekund do namysłu, żeby dokończyć zdanie tak, aby było logiczne.

Praca domowa:

Uczniowie wykonują Exercise 1–3 (Sprawdź się). Nauczyciel może wykorzystać ćwiczenia z sekcji w ramach sprawdzianu lub zadać wybrane ćwiczenia do samodzielnego wykonania w domu.

Materiały pomocnicze: Karteczki z nazwami różnych zawodów.

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:

Po zapoznaniu się z multimedium uczniowie opracowują scenki, które przedstawiają każdy z prezentowanych zawodów.