Dla nauczyciela
SCENARIUSZ LEKCJI
Imię i nazwisko autora: Kamil Kaliński
Przedmiot: geografia
Temat zajęć: Przyrost naturalny w Polsce w wybranych okresach
Grupa docelowa: III etap edukacyjny, liceum/technikum, zakres podstawowy, klasa III
Podstawa programowa
XV. Społeczeństwo i gospodarka Polski: rozmieszczenie ludności i struktura demograficzna, saldo migracji, struktura zatrudnienia i bezrobocie, urbanizacja i sieć osadnicza, warunki rozwoju rolnictwa, restrukturyzacja przemysłu, sieć transportowa, atrakcyjność turystyczna.
Uczeń:
2) analizuje strukturę demograficzną ludności Polski na podstawie danych liczbowych oraz piramidy wieku i płci.
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji,
kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii,
kompetencje cyfrowe,
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się.
Cele operacyjne
Uczeń:
wymienia czynniki wpływające na przyrost naturalny,
charakteryzuje zmiany przyrostu naturalnego w Polsce po II wojnie światowej,
wskazuje okresy i przyczyny występowania wyżów oraz niżów demograficznych w Polsce – w okresie od II zakończenia wojny światowej do chwili obecnej,
oblicza współczynniki związane z ruchem naturalnym w Polsce,
podaje przykłady obszarów w Polsce o wysokich i niskich wartościach współczynnika przyrostu naturalnego, objaśnia przyczyny tego zróżnicowania,
porównuje współczynnik przyrostu naturalnego w Polsce i w innych krajach europejskich.
Strategie nauczania: konektywizm
Metody nauczania: pogadanka, dyskusja, praca z e‑materiałem, odwrócona klasa
Formy zajęć: praca indywidualna, praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne: e‑materiał, komputer, projektor multimedialny (lub tablety z dostępem do internetu), zeszyt przedmiotowy
Materiały pomocnicze
Bibliografia
Fierla I., Geografia gospodarcza świata, PWE, Warszawa 2005.
Holzer J.Z, Demografia, PWE, Warszawa 1980.
Jagielski A., Geografia ludności, PWN, Warszawa 1977.
Jelonek A., Soja M., Podstawy geografii ludności, Instytut Geografii i Gospodarki Przestrzennej UJ, Kraków 2013.
Kosiński L., Geografia ludności, PWN, Warszawa 1967.
Kurkus M., Przewodnik do ćwiczeń z geografii ludności, Uniwersytet Warszawski, Warszawa 1984.
Zdrojewski E.Z, Zarys geografii ludności, Przewodnik do ćwiczeń, WSP, Słupsk 1994.
Netografia
Dane dotyczące liczby ludności w Polsce: , [online], dostępny w internecie: https://www.populationof.net/pl/poland/ (dostęp 11.01.2022).
Dane Eurostatu: , [online], dostępny w internecie: https://ec.europa.eu/eurostat/statistics‑explained/index.php?title=Archive:Marriages_and_births_in_Poland/pl&oldid=265876 (dostęp 11.01.2022).
Dane GUS: , [online], dostępny w internecie: https://stat.gov.pl/obszary‑tematyczne/ludnosc/ (dostęp 11.01.2022).
PRZEBIEG LEKCJI
Kilka lekcji wcześniej nauczyciel prosi uczniów o zapoznanie się i przygotowanie informacji na temat ruchu naturalnego w Polsce. W tym celu zaleca przestudiowanie niniejszego e‑materiału oraz wskazuje literaturę pomocniczą (np. pozycje wymienione powyżej).
Faza wprowadzająca
Czynności organizacyjne (powitanie, sprawdzenie obecności).
Sprawdzenie zadania domowego.
Dialog z uczniami mający na celu usystematyzowanie i przypomnienie wiadomości z ostatniej lekcji.
Przedstawienie celów lekcji.
Faza realizacyjna
Nauczyciel inicjuje dyskusję na zadany wcześniej temat – zadaje pytania, a wskazani przez niego uczniowie odpowiadają na nie. Może posiłkować się e‑materiałem. W tym celu wyświetla go na swoim tablecie, żeby kontrolować przebieg lekcji. Korzysta nie tylko z bloku głównego, ale także z celów lekcji.
W tym samym czasie uczniowie uzupełniają kartę pracy.
Po zakończonej dyskusji chętni lub wybrani przez nauczyciela uczniowie podchodzą do tablicy i rozwiązują zadania z karty pracy. Ewentualnie mogą odczytać – nie wychodząc z ławki – ćwiczenia niewymagające rozwiązania na tablicy. Pozostała część klasy sprawdza swoje odpowiedzi. Nad poprawnością rozwiązań czuwa nauczyciel, którego zadaniem jest podsumowywanie najważniejszych treści oraz korygowanie błędów w rozumowaniu.
Nauczyciel prosi uczniów o wykonanie kilku ćwiczeń z e‑materiału (w miarę możliwości czasowych). Wyświetla je na tablicy interaktywnej, a chętni uczniowie podchodzą do niej i rozwiązują je.
Faza podsumowująca
Podsumowanie i utrwalenie nowej wiedzy: nauczyciel wyświetla e‑materiał na ekranie, a uczniowie na tabletach. Czynność ta ma na celu usystematyzowanie wiedzy.
Nauczyciel nagradza aktywnych uczniów i przypomina cele zajęć.
Pożegnanie i zaproszenie na kolejną lekcję.
Praca domowa
Korzystając z danych GUS, oblicz współczynnik przyrostu naturalnego w swojej miejscowości w latach 2010–2020, opisz zauważalną tendencję. Porównaj wartości przyrostu lub ubytku naturalnego w swojej miejscowości z wartościami dla Polski, zapisz wnioski.
Można poprosić także o zapoznanie się z kolejnym tematem lekcji (w przypadku blended learning).
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium
Grafika interaktywna może zostać wykorzystana podczas innych zajęć dotyczących demografii (zakres podstawowy: VIII. 2, XV. 3; zakres rozszerzony: XXI. 1).