Autorka e‑materiału: Anna Faszcza

Autorka scenariusza: Iza Michalak

Przedmiot: język angielski

Temat zajęć: Sedentary Lifestyle / Siedzący tryb życia

Grupa docelowa: klasa 4 liceum/technikum

Podstawa programowa:

Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV, V

Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.1, I.11, II.5, III.4, V.6, V.10, VII.3, VII.5, VII.15, VIII.2, VIII.3, IX.2, X, XII, XIII, XIV

Poziom nauczania: podstawowy

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  1. [K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji

  2. [K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności

  3. [K4] kompetencje cyfrowe

  4. [K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się

Cele operacyjne:

  1. Uczeń stosuje słownictwo z zakresu zagrożeń, symptomów i rozwiązań dla osób prowadzących siedzący tryb życia.

  2. Uczeń umie wskazać negatywny wpływ siedzącego trybu życia na wygląd i samopoczucie oraz rozwiązania tego problemu.

  3. Uczeń potrafi zredagować e‑mail, w którym wyjaśnia, dlaczego ma zamiar prowadzić bardziej aktywny tryb życia.

Cele motywacyjne:

  1. Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę na tematy dotyczące zagrożeń, symptomów i rozwiązań dla osób prowadzących siedzący tryb życia.

  2. Uczeń kształtuje wiedzę z zakresu zagrożeń i rozwiązań dla osób prowadzących siedzący tryb życia.

  3. Uczeń kształtuje właściwe postawy prozdrowotne.

Strategie uczenia się:

  1. strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)

  2. strategie kognitywne (analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)

  3. strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)

Metody/techniki nauczania:

  1. podejście komunikacyjne

  2. kognitywizm

  3. konektywizm

  4. zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe

  5. metoda podająca (praca z tekstem)

  6. metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)

  7. metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)

  8. metoda aktywizująca (film, dyskusja w parach/na forum klasy)

Formy zajęć:

  1. praca w parach

  2. praca w grupach

  3. praca indywidualna

  4. praca całego zespołu klasowego

Środki dydaktyczne:

  1. komputer z dostępem do internetu i z głośnikami

  2. zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale

  3. tablica interaktywna

  4. urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów

PRZEBIEG LEKCJI:

Faza wprowadzająca:

  1. Nauczyciel kieruje uwagę uczniów na zdjęcie przedstawiające dziewczynę na kanapie z komórką i książką w ręku oraz na podpis pod obrazkiem i pyta: Why do you think she has decided to spend time in this way? Uczniowie odpowiadają na forum klasy. Nauczyciel zachęca uczniów do stosowania struktur wyrażających spekulacje/przypuszczenia: may/might/could/be likely to, perhaps, etc.

  2. W ramach przygotowania do lekcji uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj). Nauczyciel nanosi odpowiedzi na tablicę. Następnie uczniowie wyjaśniają, co dla nich oznacza siedzący tryb życia i jakie mogą być tego skutki.

Faza realizacyjna:

  1. Uczniowie pracują w dwóch grupach: grupa A i grupa B. Grupa A zapoznaje się z pierwszą połową tekstu Sitting Disease, grupa B czyta drugą połowę tekstu. Uczniowie w grupach tworzą pytania do treści fragmentów, które czytali. Po sprawdzeniu z nauczycielem poprawności pytań uczniowie pracują w parach mieszanych: uczeń z grupy A i uczeń z grupy B. Wymieniają się przygotowanymi pytaniami i odpowiadają na nie po zapoznaniu się z częścią tekstu drugiej grupy. Na zakończenie pytania omawiane są na forum klasy.

  2. Uczniowie wykonują Exercise 2 (Przeczytaj). Porównują odpowiedzi w parach, po czym uzasadniają je na forum klasy.

  3. Uczniowie wykonują Exercise 3 (Przeczytaj). Porównują odpowiedzi w parach, chętna osoba nanosi je na tablicę multimedialną. Dodatkowo, korzystając z informacji zawartych w tekście i podając nowo wyszukane informacje, uczniowie mogą rozwinąć każde zdanie.

  4. Uczniowie wykonują Exercise 4 (Przeczytaj). Przed przystąpieniem do realizacji zadania uczniowie wyszukują w tekście przydatne słownictwo, które następnie wykorzystują w pracy. Alternatywnie: Uczniowie realizują zadanie ustnie, w parach. Na forum klasy odbywa się podsumowanie dyskusji.

  5. W ramach rozgrzewki uczniowie wykonują Exercise 1 (Film).

  6. Uczniowie oglądają film i wykonują Exercise 2 (Film). Porównują odpowiedzi w parach, po czym na forum klasy uzasadniają je, odwołując się do treści filmu.

  7. Uczniowie wykonują Exercise 3 (Film). Sprawdzają odpowiedzi na forum klasy.

  8. Uczniowie wykonują Exercise 4 (Film). Chętna osoba odczytuje odpowiedź na forum klasy. Alternatywnie: Uczniowie wykonują zadanie ustnie w parach, po czym na forum klasy porównują i uzupełniają odpowiedzi.

Faza podsumowująca:

Uczniowie wykonują Exercise 7 (Sprawdź się). Chętne osoby odczytują odpowiedzi na forum klasy. Alternatywnie: Uczniowie w parach lub małych grupach prezentują opinie na temat cytatu i dzielą się wnioskami na forum klasy.

Praca domowa:

  1. Uczniowie wykonują Exercise 1–6 (Sprawdź się).

  2. Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): You noticed that recently you were a bit fatigued and you didn’t do any sports. You decided to change this and write about it to your friend who lives in England. In the email (100–150 words):

  • mention what three aches and pains you suffered from related to a sedentary lifestyle;

  • explain what simple activities you started to do at home to become more active;

  • say what you did at school to avoid sitting for a long time;

  • justify why a sedentary lifestyle might be a threat to a young person.

Materiały pomocnicze: Film z e‑materiału.

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:

W ramach pracy domowej, wykorzystując treść filmu z e‑materiału, uczniowie przygotowują się do odegrania ról: uczeń A prowadzi siedzący tryb życia i chciałby zmienić nawyki. Uczeń B prowadził siedzący tryb życia, ale dzięki wprowadzonym zmianom, jakość jego życia uległa zdecydowanej poprawie. W rozmowie uczeń A opisuje swoje złe samopoczucie, wyraża gotowość do zmiany stylu życia, prosi ucznia B o radę, jakie zmiany wprowadzić i w jaki sposób; uczeń B zadaje szczegółowe pytania dotyczące samopoczucia ucznia A, pyta o motywację do zmiany, opisuje proces zmiany stylu życia, pomaga opracować uczniowi A plan zmiany. Na kolejnej lekcji uczniowie w parach odgrywają scenkę. Nauczyciel monitoruje stosowanie przez uczniów słownictwa z lekcji.