Autorki e‑materiału: Renata Nowakowska, Zuzanna Kościuk

Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska

Przedmiot: język angielski

Temat zajęć: My school / Moja szkoła

Grupa docelowa: klasa 4 szkoła podstawowa

Podstawa programowa:

Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV

Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.3, II.2, II.5, III.1, III.4, III.6, V.1, V.2, VII.10, VII.14, VIII.1, VIII.2, VIII.3, XI, XII

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  1. [K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji

  2. [K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności

  3. [K4] kompetencje cyfrowe

  4. [K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się

Cele operacyjne:

  1. Uczeń stosuje słownictwo dotyczące wyglądu sali szkolnej.

  2. Uczeń potrafi komunikować się z nauczycielem w sytuacjach typowych dla zajęć lekcyjnych.

  3. Uczeń potrafi napisać e‑mail, w którym opisuje salę lekcyjną i wyraża opinię na temat pomieszczenia.

Cele motywacyjne:

  1. Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę na temat wyglądu sali szkolnej.

  2. Uczeń kształtuje kompetencje właściwej komunikacji z nauczycielem podczas lekcji.

Strategie uczenia się:

  1. strategie pamięciowe (obraz i dźwięk)

  2. strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, organizowanie wiedzy tematycznej)

  3. strategie kompensacyjne (nauka poprzez używanie omówień i synonimów nieznanych słów)

Metody/techniki nauczania:

  1. podejście komunikacyjne

  2. metoda kognitywna

  3. konektywizm

  4. podejście humanistyczne

  5. metoda podająca (praca z tekstem/plikiem audio)

  6. metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)

  7. metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)

  8. metoda aktywizująca (dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)

Formy zajęć:

  1. praca w parach

  2. praca w grupach

  3. praca całego zespołu klasowego

  4. praca indywidualna

Środki dydaktyczne:

  1. komputer z dostępem do internetu i z głośnikami

  2. zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale

  3. tablica interaktywna

  4. urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów

PRZEBIEG LEKCJI:

Faza wprowadzająca:

  1. Nauczyciel wyświetla ilustrację Not every classroom is the same! i zadaje pytania: What is the difference between these two classrooms? Uczniowie opisują różnice na obrazku.

  2. Nauczyciel prosi, żeby uczniowie połączyli wyrazy związane ze szkołą w Exercise 1 (Przeczytaj). Wyznaczony przez nauczyciela uczeń nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.

  3. Uczniowie liczą, ile w ich klasie znajduje się tablic, doniczek, map, plakatów, obrazów itp. według schematu: How many desks are there in our classroom….There are X desks…. Nauczyciel lub chętny uczeń zapisuje liczby i nazwy przedmiotów na tablicy.

Faza realizacyjna:

  1. Uczniowie czytają tekst My Classroom (e‑materiał) i wykonują Exercise 2 (Przeczytaj). Indywidualnie odczytują zdania na forum klasy.

  2. Uczniowie indywidualnie wykonują Exercise 3 (Przeczytaj). Sprawdzają odpowiedzi, odwołując się do treści tekstu.

  3. Uczniowie wykonują Exercise 4 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.

  4. Nauczyciel prosi uczniów, żeby w trzyosobowych grupach zaprojektowali klasę marzeń. Przykład: Our dream classroom looks like this: There is a drink cooler near the door… The walls are green. There are airplane/cinema chairs… etc. Uczniowie dzielą się wizjami na forum klasy.

  5. Uczniowie na wyścigi wykonują Exercise 1 (Plik audio). Najszybszy uczeń nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.

  6. Uczniowie dwukrotnie słuchają pliku audio i wykonują Exercise 23 (Plik audio). Sprawdzają odpowiedzi na forum klasy.

  7. Uczniowie wykonują Exercise 4 (Plik audio).

  8. Uczniowie wykonują Exercise 1 (Sprawdź się), a następnie na wyścigi uzupełniają krzyżówkę w Exercise 2 (Sprawdź się). Najszybszy uczeń nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.

  9. Uczniowie wykonują Exercise 3 (Sprawdź się). Nauczyciel sprawdza odpowiedzi na forum klasowym.

Faza podsumowująca:

Uczniowie w parach wykonują Exercise 7 (Sprawdź się). Prezentują odpowiedzi na forum klasy. Dodatkowo: Uczniowie mogą powiedzieć, czego nauczyli się podczas lekcji, i wymienić nowo poznane słownictwo.

Praca domowa:

  1. Uczniowie wykonują Exercise 4–6 (Sprawdź się).

  2. Uczniowie pisemnie opisują wymarzoną salę lekcyjną, uwzględniając nowo poznane słownictwo (zadanie wymienne z pkt 4).

  3. Uczniowie wykonują Exercise 8 (Sprawdź się): Your class has got a new classroom. In an email to a friend from England:

  • write about its walls and floors;

  • describe what’s inside;

  • tell him/her your opinion about the new classroom.

Your answer shouldn’t be longer than 50 words.

Materiały pomocnicze:

  1. Plik audio z e‑materiału

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:

  1. Uczniowie pracują parach. Jedna osoba zamyka oczy, a druga podaje jej nazwę koloru dowolnego przedmiotu w klasie, szczególnie tych przedmiotów, których nazwy pojawiły się w pliku audio i w czytance. Zadaniem osoby, która ma zamknięte oczy jest podać nazwę przedmiotu, którego kolor został podany. Np.: white - whiteboard, window, wall. Następnie, uczniowie zamieniają się rolami.