Dla nauczyciela
Autorka e‑materiału: Anna Olewińska‑Bylniak
Autorka scenariusza: Iza Michalak
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: What Do You Do in Your Free Time? / Co robisz w wolnym czasie?
Grupa docelowa: klasa 4 szkoła podstawowa
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, V
Treść nauczania – cele szczegółowe I.1, I.5, II.2, II.5, III.1, III.4, III.7, V.2, V.5
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
Cele operacyjne:
Uczeń stosuje słownictwo z zakresu różnych hobby i pasji.
Uczeń potrafi wypowiedzieć się na temat pasji różnych osób i powodów, dla których wybrały one swoje hobby.
Uczeń potrafi opisać nowe hobby w e‑mailu skierowanym do kolegi/koleżanki z zagranicy.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę na temat różnych hobby i pasji.
Uczeń rozwija wiedzę na temat możliwych sposobów spędzania wolnego czasu.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)
strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
metoda kognitywna
konektywizm
podejście humanistyczne
zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe
metoda podająca (praca z tekstem/filmem)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (dyskusja w parach/na forum klasy)
Formy zajęć:
praca w parach
praca indywidualna
praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel kieruje uwagą uczniów na zdjęcie przedstawiające członków rodziny grających w grę planszową, prosi uczniów o opisanie zdjęcia i odpowiedź na pytanie, jak czują się osoby na fotografii. Uczniowie odpowiadają na forum klasy.
Uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Nauczyciel pyta uczniów, czy podejmują którąś z aktywności wymienionych w Exercise 1. Uczniowie odpowiadają na forum klasy.
Faza realizacyjna:
Uczniowie czytają tekst Me and My Family – Our Free Time?, aby odpowiedzieć na pytanie nauczyciela: What hobby does each member of Tim’s family have? Chętna osoba wykonuje na tablicy Exercise 2 (Przeczytaj).
Uczniowie ponownie czytają tekst Me and My Family – Our Free Time? i prosząc o pomoc nauczyciela lub używając słownika, wyjaśniają niezrozumiałe wyrazy.
Uczniowie wykonują Exercise 3 (Przeczytaj). Uzasadniają odpowiedzi cytatami z tekstu.
Uczniowie wykonują Exercise 4 (Przeczytaj). Nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Uczniowie wykonują Exercise 5 (Przeczytaj) i porównują odpowiedzi w parach. Chętne osoby odczytują prace na forum klasy. Alternatywnie: Uczniowie wskazują na podobieństwa i różnice w sposobie spędzania wolnego czasu między nimi a koleżanką/kolegą z pary.
W ramach rozgrzewki uczniowie układają puzzle w Exercise 1 (Film).
Uczniowie oglądają film, po czym wykonują Exercise 2–5 (Film). Chętne osoby nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Uczniowie odpowiadają w parach na pytanie z Exercise 6 (Film). Starają się uzasadnić wypowiedź. Następnie na forum klasy relacjonują informacje uzyskane od kolegi/koleżanki.
Faza podsumowująca:
Uczniowie wykonują w parach Exercise 7 (Sprawdź się). Chętne osoby odczytują prace na forum klasy.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 1–6 (Sprawdź się).
Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): You have a new hobby. Write an email to your friend in London and:
describe what it is;
write why you like it;
invite him/her to do it together.
Your answer shouldn’t be longer than 50 words.
Materiały pomocnicze: Film z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
W ramach pracy domowej, wykorzystując informacje zawarte w filmie z e‑materiału, uczniowie przygotowują prezentację. Zawierają w niej propozycje różnego rodzaju hobby wraz z ich krótką charakterystyką. Dodatkowo uczniowie uwzględniają kilka nowych sugestii spędzania wolnego czasu.