Autorka e‑materiału: Justyna Płachta

Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska

Przedmiot: język angielski

Temat zajęć: You Look Picture‑Perfect! / Wyglądasz jak z obrazka!

Grupa docelowa: klasa 6 szkoła podstawowa

Podstawa programowa:

Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, V, X

Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.1, II.2, II.5, III.1, III.4, V.2, V.6, VII.4, VII.14, VIII.1, VIII.3, XI, XII

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  1. [K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji

  2. [K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności

  3. [K3] kompetencje z zakresu nauk ścisłych i przyrodniczych

  4. [K5] kompetencje osobiste, społeczne

Cele operacyjne:

  1. Uczeń utrwala słownictwo dotyczące ubioru, dzięki czemu uczy się opisywać siebie i inne osoby.

  2. Uczeń wskazuje najbardziej interesujące fakty dotyczące tego, co wpływa na postrzeganie drugiego człowieka.

  3. Uczeń wyraża i uzasadnia opinię na temat wprowadzanych w szkołach wymagań dotyczących ubioru.

Cele motywacyjne:

  1. Uczeń rozwija wiedzę na temat tworzenia własnego wizerunku.

  2. Uczeń kształtuje świadomość tego, jak może być postrzegany przez osoby, których nie zna.

Strategie uczenia się:

  1. strategie pamięciowe (obraz i dźwięk)

  2. strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, organizowanie wiedzy tematycznej)

  3. strategie kompensacyjne (nauka poprzez używanie omówień i synonimów nieznanych słów)

Metody/techniki nauczania:

  1. podejście komunikacyjne

  2. kognitywizm

  3. konstruktywizm

  4. konektywizm

  5. metoda podająca (praca z tekstem) 

  6. metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)

  7. metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)

  8. metoda aktywizująca (praca z ilustracją interaktywną, dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)

Formy zajęć:

  1. praca w parach

  2. praca w grupach

  3. praca całego zespołu klasowego

  4. praca indywidualna

Środki dydaktyczne:

  1. komputer z dostępem do internetu i z głośnikami

  2. zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale

  3. tablica interaktywna

  4. urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów

PRZEBIEG LEKCJI:

Faza wprowadzająca:

  1. Nauczyciel wyświetla na tablicy tytuł tekstu Don’t Judge a Book by Its Cover i pyta: What does the idiom mean? Has anyone ever judged you based on the way you look? Uczniowie odpowiadają na pytania na forum klasy.

  2. Uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.

Faza realizacyjna:

  1. Nauczyciel prosi uczniów, żeby przeczytali tekst Don’t Judge a Book by Its Cover (Przeczytaj), a następnie wybrali właściwe odpowiedzi w Exercise 2 (Przeczytaj). Uczniowie podają odpowiedzi na forum klasy i uzasadniają je cytatami z tekstu.

  2. Uczniowie ponownie czytają tekst Don’t Judge a Book by Its Cover i wykonują Exercise 34 (Przeczytaj). Nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.

  3. Nauczyciel zwraca uwagę uczniów na ostatni akapit tekstu: One more thing is true. Smart clothes can make us feel better about ourselves. So, next time you are taking an exam or giving a presentation, why don't you wear something elegant? Prosi, żeby uczniowie, pracując w parach, opisali kolegom/koleżankom, jak ubraliby się na egzamin z języka angielskiego w zagranicznej szkole językowej. Każdy z uczniów opisuje swój strój, a partner/partnerka z pary ocenia, czy jest on odpowiedni do okazji.

  4. W ramach przygotowania do pracy z ilustracją interaktywną uczniowie grają w parach w memo w Exercise 1 (Ilustracja interaktywna).

  5. Uczniowie zapoznają się z ilustracją na forum klasy, a następnie wykonują Exercise 2 (Ilustracja interaktywna). Odczytują odpowiedzi, starając się je uzasadnić poprzez przywołanie treści ilustracji.

  6. Uczniowie wykonują Exercise 4 (Ilustracja interaktywna). Odczytują zdania na forum klasy, starając się uzasadnić odpowiedzi.

  7. Uczniowie wykonują Exercise 3 (Ilustracja interaktywna). Sprawdzają odpowiedzi w parach i nanoszą je na tablicę.

Faza podsumowująca:

  1. Uczniowie rozmawiają w parach. Uczeń A opisuje strój dowolnej osoby w klasie, a zadaniem ucznia B jest zgadnąć, o kogo chodzi. Powtarzają czynność trzy razy, zamieniając się rolami.

  2. Uczniowie rozmawiają w parach lub w niewielkich grupach i odpowiadają na pytania z Exercise 7 (Sprawdź się):

  • What can our clothes say about us?

  • What is a school dress code?

  • What are typical elements of a school uniform?

Na koniec uczniowie podsumowują na forum klasy opinie kolegów/koleżanek.

  1. Uczniowie dokonują samooceny. Mówią, czego nauczyli się na lekcji.

Praca domowa:

  1. Uczniowie wykonują Exercise 1–6 (Sprawdź się).

  2. Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): Your school introduced a dress code. Write an email about that decision to a friend from Great Britain. In the email mention:

  • why the school made that decision;

  • what the new rules are;

  • your opinion about the dress code.

Your answer should be 50–120 words long.

Materiały pomocnicze: Ilustracja interaktywna z e‑materiału.

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:

Uczniowie, pracując w parach, analizują ilustrację z e‑materiału i tworzą własny dress code na szkolną zabawę sylwestrową. Polecenie: Study the interactive illustration in e‑material, and write your own 100 words long dress code of a school New Year’s Eve party. Write specific instructions. Model your description on the style of the Illustration.