Autorka e‑materiału: Dorota Giżyńska

Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska

Przedmiot: język angielski

!Temat zajęć: Smartphone Ban at School? Oh No! / Zakaz używania smartfonów w szkole? O nie!

Grupa docelowa: klasa 3 liceum/technikum

Podstawa programowa:

Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV, V

Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.3, II.5, II.6, III.4, IV.8, V.6, V.8, V.12, VII.14, VIII.2, VIII.3, X, XII

Poziom nauczania: rozszerzony

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  1. [K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji

  2. [K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności

  3. [K3] kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii

  4. [K4] kompetencje cyfrowe

  5. [K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się

Cele operacyjne:

  1. Uczeń stosuje słownictwo dotyczące korzystania z telefonów komórkowych przez nastolatków.

  2. Uczeń formułuje i uzasadnia argumenty za i przeciw korzystaniu z telefonów komórkowych w szkole.

  3. Uczeń wyraża i uzasadnia opinię na temat używania telefonów komórkowych w szkole.

Cele motywacyjne:

  1. Uczeń rozwija słownictwo umożliwiające rozmowę o korzystaniu z telefonów komórkowych w szkole.

  2. Uczeń rozwija świadomość wad i zalet korzystania z telefonów komórkowych w szkole.

  3. Uczeń kształtuje postawę poszanowania zasad użytkowania telefonów komórkowych w szkole.

Strategie uczenia się:

  1. strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)

  2. strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)

  3. strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu; błąd jako narzędzie doskonalenia)

Metody/techniki nauczania:

  1. podejście komunikacyjne

  2. metoda kognitywna

  3. konektywizm

  4. podejście humanistyczne

  5. zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe

  6. metoda podająca (praca z tekstem, film)

  7. metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)

  8. metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)

  9. metoda aktywizująca (dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)

Formy zajęć:

  1. praca w parach

  2. praca w grupach

  3. praca indywidualna

  4. praca całego zespołu klasowego

Środki dydaktyczne:

  1. komputer z dostępem do internetu i z głośnikami

  2. zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale

  3. tablica interaktywna

  4. urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów

PRZEBIEG LEKCJI:

Faza wprowadzająca:

  1. Nauczyciel wyświetla na tablicy zdjęcie Headteachers want to ban smartphones at school! (Przeczytaj). Następnie pyta uczniów:

  • How would you feel if our school banned smartphones?

  • Why would you feel that way?

Uczniowie odpowiadają na forum klasy.

  1. Uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj) i podają odpowiedzi na forum klasy.

Faza realizacyjna:

  1. Uczniowie czytają tekst Ban the smartphones! No doubt about it i wybierają prawidłowe odpowiedzi w Exercise 2 (Przeczytaj). Porównują odpowiedzi w parach i na forum klasy. Nauczyciel nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną, a uczniowie uzasadniają je, odwołując się do konkretnych fragmentów tekstu.

  2. Uczniowie ponownie czytają tekst i wykonują Exercise 3 (Przeczytaj). Podają odpowiedzi na forum klasy, a nauczyciel nanosi je na tablicę.

  3. Uczniowie wykonują Exercise 4 (Przeczytaj). Sprawdzają odpowiedzi w parach, następnie nauczyciel dzieli pary na dwie grupy. Uczniowie w grupach próbują ustalić wspólny klucz odpowiedzi (dyskusja po angielsku). Obie grupy prezentują odpowiedzi na forum klasy (uzasadniając je), a następnie nauczyciel wskazuje błędy. Wygrywa grupa, która zrobi najmniej błędów.

  4. Nauczyciel prosi uczniów, aby spojrzeli na zdjęcie Say „yes” to mobile phones at school! (Film) i pomyśleli, dlaczego nauczyciele mogą popierać używanie telefonów komórkowych w szkole. Spisuje pomysły uczniów na tablicy.

  5. W ramach przygotowania do pracy z filmem uczniowie wykonują Exercise 1 (Film). Wyznaczona przez nauczyciela osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.

  6. Uczniowie oglądają film i robią notatki z jego treści, a następnie wykonują Exercise 2 (Film). Porównują odpowiedzi w parach i na forum klasowym.

  7. Uczniowie ponownie oglądają film i wykonują Exercise 3 (Film). Podają odpowiedzi na forum klasy wraz z uzasadnieniem, a nauczyciel nanosi je na tablicę.

  8. Uczniowie wykonują Exercise 4 (Film). Porównują odpowiedzi w parach i podają je na forum klasy.

  9. Uczniowie rozmawiają w niewielkich grupach i odpowiadają na pytania z Exercise 5 (Film):

  • How do you understand the words that students should learn how to self‑regulate?

  • What is your opinion on introducing laws preventing web companies from using psychological tricks which make young people hooked on their phones?

Przedstawiciele grup relacjonują na forum klasy opinie kolegów/koleżanek.

Faza podsumowująca:

Uczniowie przeprowadzają debatę na temat zakazu używania telefonów w szkole. Nauczyciel dzieli uczniów na grupy A i B oraz wyłania trzy osoby, które będą pełnić rolę sędziów w debacie. Grupa A przygotowuje argumenty za zakazem telefonów w szkole, grupa B przeciw zakazowi, a sędziowie uzgadniają kryteria oceny argumentów. Następnie uczniowie przeprowadzają debatę, po zakończeniu której sędziowie ogłaszają zwycięzcę.

Praca domowa:

  1. Uczniowie wykonują Exercise 1–7 (Sprawdź się).

  2. Uczniowie piszą rozprawkę na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): Your school’s authorities introduced the ban on mobile phones at school. Many students are upset with that decision. Write a letter to the headteacher in which you present the educational benefits of using mobile phones in class and explain how the school might profit from lifting the ban. Your letter should be 200–250 words long.

Materiały pomocnicze: Film z e‑materiału.

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:

Uczniowie porządkują wymienione w trakcie lekcji argumenty przeciw używaniu telefonów w szkole w kolejności od najbardziej do najmniej, ich zdaniem, przekonującego. Następnie, rozmawiając w parach, porównują swoje zestawienia i uzasadniają opinie. Ćwiczenie może być również wykonane pisemnie i samodzielnie, w ramach pracy domowej (150–200 wyrazów).