Dla nauczyciela
Autorki e‑materiału: Kamila Wichrowska
Autorki scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska
Opracowanie metodyczne: Paulina Andruszkiewicz‑Glińska, Paulina Marchlik
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: What Do You Do? / Czym się zajmujesz?
Grupa docelowa: klasa 1 szkoły podstawowej
Podstawa programowa:
Treści nauczania – wymagania szczegółowe: 1.4, 2.1, 2.2, 2.3, 3.1, 4.1, 6.1, 6.3, 7, 8.1, 11
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
Cele operacyjne:
Uczeń wymienia różne zawody.
Uczeń rozpoznaje różne zawody na obrazkach.
Uczeń zadaje pytanie What do you do?
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija wiedzę na temat różnych zawodów.
Uczeń rozwija świadomość, które zawody podobają mu się bardziej, a które mniej.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, organizowanie wiedzy tematycznej)
strategie kompensacyjne (techniki wspierające uczenie się słownictwa, wykorzystanie domysłu językowego)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
kognitywizm
konstruktywizm
konektywizm
metoda podająca (praca z tekstem/nagraniem)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (ćwiczenia ruchowe/polisensoryczne)
Formy zajęć:
praca w grupach
praca w parach
praca całego zespołu klasowego
praca indywidualna
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla indywidualnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel wyświetla na tablicy obrazek z sekcji Wprowadzenie. Odtwarza słowa Patricka i prosi uczniów, aby odpowiedzieli na jego pytanie. Następnie przedstawia dzieciom temat i cele lekcji.
Nauczyciel prezentuje na tablicy ilustracje z Exercise 1 (Przeczytaj) i pyta: Who is this? Modeluje odpowiedź i prosi dzieci o powtórzenie śpiewnym głosem. Następnie mówi: What does a teacher/singer do? Show me. Dzieci wymyślają gesty kojarzące się im z pracą nauczyciela/nauczycielki lub śpiewaka/śpiewaczki.
Dzieci stają w kole. Nauczyciel rzuca do wybranego ucznia piłeczkę, wypowiada słowo teacher lub singer i prosi ucznia o wykonanie gestu charakterystycznego dla danego zawodu. Następnie uczeń rzuca piłeczkę do kolejnej osoby i wypowiada jedno ze słów z Exercise 1, na która ta osoba reaguje gestem.
Faza realizacyjna:
Uczniowie słuchają nagrania z historyjką (Przeczytaj) i śledzą wzrokiem tekst na tablicy multimedialnej.
Nauczyciel ponownie odtwarza nagranie, ale tym razem zatrzymuje je po kluczowych zdaniach (What do you do? – I’m a singer/cleaner/reporter/bus driver/teacher). Prosi uczniów o powtórzenie danego zdania. Demonstruje gestami każdy zawód.
Nauczyciel odtwarza dowolny utwór muzyczny. Gdy zatrzymuje nagranie, wypowiada nazwę jednego z zawodów z dialogów, a zadaniem uczniów jest wykonać gest charakterystyczny dla tego zawodu.
Nauczyciel wyświetla na tablicy ilustracje z Exercise 2 (Przeczytaj). Rzutem piłeczki wybiera uczniów, którzy mają nazwać zawód na danej ilustracji. Następnie uczniowie uzupełniają ilustracje wyrazami z ćwiczenia na tablicy.
Uczniowie pracują w parach. Nauczyciel odtwarza nagrania z Exercise 3 (Przeczytaj) a ochotnicy nanoszą odpowiedzi na tablicę.
Uczniowie stają w dwóch szeregach naprzeciwko siebie. Dzieci w jednym szeregu są „reporterami” i trzymają w rękach ołówki lub kredki, które pełnią rolę mikrofonów. Dzieci w drugim szeregu mają za zadanie wybrać jeden z zawodów, których nazwy pojawiły się w lekcji. Uczniowie, po kolei, tak aby wszyscy ich słyszeli, odbywają w parach krótkie dialogi na wzór tych z historyjki, np.:
- Good morning!
- Good morning!
- I’m Marek. I’m a reporter.
- I’m Ola. I'm a bus driver.
Następnie „reporterzy” zamieniają się rolami z dziećmi z drugiego szeregu, które teraz wcielają się w role „reporterów” i przeprowadzają analogiczne wywiady.
Nauczyciel wyświetla ilustracje z Exercise 1 (Plik audio) i prosi dzieci o nazwanie przedstawionych na nich zawodów. Następnie zakrywa ilustracje, wskazuje na nazwy zawodów i prosi o pokazanie zawodu i nazwanie go. Raz odpowiadają dziewczynki, a raz chłopcy.
Uczniowie stają w kole na środku sali. Nauczyciel odtwarza piosenkę (Plik audio), zachęcając dzieci, by włączyły się i śpiewały razem z nagraniem.
Nauczyciel rozmieszcza karty z nazwami zawodów w różnych miejscach sali, lub prosi o to uczniów. Następnie prosi, żeby słuchając piosenki podchodzili do karty zawodu, którego nazwę usłyszą.
Uczniowie stają obok ławek. Nauczyciel odtwarza nagrania z wyświetlonego na tablicy Exercise 2 (Plik audio) i prosi uczniów, by pokazali daną czynność gestem, np. wykonali gest kręcenia kierownicą na hasło I drive a bus every day. Następnie, ochotnicy zaznaczają odpowiedzi na tablicy.
Podczas realizacji poszczególnych ćwiczeń nauczyciel powinien dostosować tempo ich wykonywania do indywidualnych potrzeb uczniów. Uczniowie, którzy szybciej wykonali ćwiczenie, mogą pomóc koledze/koleżance pracującemu/pracującej wolniej.
Faza podsumowująca:
Nauczyciel wyświetla na tablicy Exercise 3 (Piosenka). Uczniowie łączą podpisy z ilustracjami.
Nauczyciel odtwarza piosenkę, a uczniowie śpiewają z nagraniem. Nauczyciel może też wykorzystać aktywności 2 lub 3 z sekcji Wskazówki Metodyczne znajdującej się na końcu scenariusza.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 1–3 (Sprawdź się). Nauczyciel może wykorzystać ćwiczenia z sekcji w ramach sprawdzianu lub zadać wybrane ćwiczenia do samodzielnego wykonania w domu.
Materiały pomocnicze: Miękka piłeczka, dowolny utwór muzyczny.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
W domu uczniowie uczą się piosenki na pamięć. Śpiewają ją na początku kolejnej lekcji.
Uczniowie razem z nauczycielem ustalają gesty taneczne, które będą odpowiadać czynnościom wymienianym w piosence. Następnie wykonują umówione gesty podczas śpiewania, wtedy gdy padnie dane słowo.
Uczniowie piszą palcem na plecach kolegi/koleżanki z pary nazwę jednego z zawodów z piosenki, a jego/jej zadaniem jest odgadnąć, jaki to zawód, i wypowiedzieć jego nazwę.